Sağlıklı  bir ağız yapısına ve sağlıklı dişlere sahip olmak için rutin kontrolleri yaptırmak gerek. Bazı durumlarda hastanın kontrolleri aksatması, mevcut ciddi bir ağız sağlığı sorununun fark edilmemesine yol açabiliyor. Fark edilmeyen ağız ve diş hastalıkları; kalp, böbrek hastalıklarına bile neden olabilir.

Çene kisti nedir?

Diş kistleri kendi içinde büyüyen ve çene kemiğini işgal eden bir yapıya sahip. Buna bağlı olarak, herhangi bir nedenle eğer o kist ağız ortamıyla ilişkiye geçmez ve enfekte olmazsa, hasta bunu çok uzun yıllar boyunca fark edemeyebilir.

Öncelikle ağız ve diş sağlığınız için rutin kontrollere gitmelisiniz. Çene kistlerinin varlığını anlamak için teknolojik bir merkezde, deneyimli uzmanlığına ihtiyaç duyuluyor.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

Çene tümörleri ve kistleri için tedavi seçenekleri, belirtilerinize, sahip olduğunuz lezyonun tipine ve lezyonun büyüme aşamasına bağlı olarak değişir. Nadir durumlarda, ilaçlar tedaviye destek olabilir. Ancak genel olarak cerrahi tedavi uygulanması gerekiyor.

 

Diş kistleri nelerdir?

Bir kist, içinde sıvı veya yumuşak bir malzeme bulunan bir doku kesesidir. Kistler yüz ve ağız dahil olmak üzere çok çeşitli dokularda (çene dahil) oluşabilir. Diş kistleri denilen dişlerin yanında veya çevresinde bazıları oluşabilir. Kistler, vücudun bir duruma reaksiyonudur ve genellikle yavaş büyür. Bazı durumlarda herhangi bir sorun söz konusu olmazken, bazı durumlarda enfekte olabilirler.

Çene kisti çeşitleri nelerdir?

Ameloblastom: Bu nadir, yavaş büyüyen, genellikle iyi huylu (benign) bir tümör çeşididir. Çoğunlukla çürükler üzerinde çene gelişir ve kemik ve yumuşak doku gibi yerel yapıları istila edebilir.

Keratokistik odontojenik tümörler: Ayrıca odontojenik keratocistler olarak da adlandırılan bu yavaş büyüyen benign kistik tümörler, lokal yapılara zarar verebilir ve sıklıkla tekrarlayabilirler. Çoğu zaman kist, üçüncü azı dişlerinin yakınındaki çene içinde gelişir. Bu tümörler, nevoid bazal hücreli karsinom sendromu denilen kalıtsal bir durumda bulunan kişilerde de bulunabilir.

Nevoid bazal hücreli karsinom sendromu:  Gorlin-Goltz sendromu olarak da adlandırılan bu durumdaki insanlar, tümörleri baskılayan bir genden yoksundur. Sendroma neden olan genetik mutasyon kalıtsaldır. Bu sendrom, çene içinde çok sayıda bazal hücre cilt kanserinin ve keratokistik odontojenik tümörlerin erken yaşta gelişmesine yol açıyor.

Odontoma: Bu çene içinde bir dişin etrafında büyüyen diş dokusundan oluşan iyi huylu bir tümördür. Odontomalar garip şekilli bir dişe bezer. Küçük veya büyük kalsifiye tümörler olabilir. Bunlar bazı genetik sendromların bir parçası olarak ortaya çıkar.

Odontojenik miksoma: Bir odontojenik miksoma, alt çene ve yumuşak dokuda yaygın şekilde görülen, yavaş büyüyen, iyi huylu bir tümördür. Tümör büyük ve agresif olarak çenede ve çevre dokuları istila edebilir. Odontojenik miksomalar tedaviden sonra tekrar ortaya çıkabilir.

Merkezi büyük hücreli granülom: Santral dev hücreli granülomlar çoğunlukla alt çenenin ön kısmında ortaya çıkan benign lezyonlardır. Tümörün hızla genişleyen büyümesi kemiği tahrip edebilir. Nadiren, bir tümör kendi başına küçülebilir veya çözülebilir, ancak genellikle tedavi yapılmazsa boyutunda artış meydana gelir. Tedavisinde medikal yöntemler ya da cerrahi uygulanır. Çeşitli durumlarda her ikisi yöntem de eş zamanlı başlar.

Diğer kist ve tümör tipleri: Diğer kist ve tümör tipleri arasında adenomatoid odontojenik tümörler, kalsifiye edici epitelyal odontojenik tümörler, ameloblastik fibromlar, dentigeöz kistler, glandüler odontojenik kistler, skuamöz odontojenik tümörler ve kalsifiye odontojenik kistler bulunur.

Tedavi sonrası hayat boyu süren düzenli takip muayeneleri yapmak oldukça önemli. Erken dönemde tüm çene tümörlerini ve kistleri tekrarlayabilir.

Diş kistleri neden oluşur?

Diş kistleri ölü dişlerin köklerinin ucunda oluşabilir. Ayrıca gömülü dişlerin kronları (ve kökleri) etrafında da oluşabilirler. Çoğu kist enfeksiyon ve travma sonucu ölen dişlerde ortaya çıkar. Diğer diş kistleri ise; yanlış gelişme sonucu ortaya çıkar.  Nadir olarak da diş kistleri, genetik sebeplerle ortaya çıkar. Örnek olarak; Gorlin sendromu sonucuyla meydana gelebilirler.

Diş kistleri hangi problemlere neden olabilir?

Diş kistleri çeşitli sorunlara neden olabilir, ancak bazıları aylar hatta yıllar boyunca fark edilmeden kalır. Çoğu zaman ortaya çıkan sorunlar:

  • Enfekte olurlar (ağrıya ve / veya şişmeye neden olurlar);
  • Yavaşça bazı kemikli dokuları değiştirirler (çeneleri zayıflatabilirler),
  • Diğer dişlere ve yapılara karşı baskı yaparlar;
  • Dişlerin ve ağız dokularının normal işlevini önlerler.

Diş kistlerinin oluşmasını nasıl önleyebilirim?

Hayatta kalan dişler, nadiren yanlarında kistler geliştirir. Eğer dişlerdeki sinirler ölürse (bir enfeksiyon veya travma sonucu), diş hekiminiz sinirleri gidermek ve kök kanalındaki boşluğunu bir enfeksiyon kaynağı haline getirmek için kök kanal dolgusu ile doldurmak isteyecektir. Bu başarılı olursa, kökün yanındaki dokular bir kist (veya bir apse) oluşturmak için uyarılmamalıdır. Dişlerin sağlığı ve ağzınızın geri kalanı için, bir kontrol için düzenli olarak diş hekimine başvurmak gerekir. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.