Diş eti ve dişleri destekleyen dokuları etkileyen hastalıklara periodontal hastalıklar deniyor. Yetişkinlerdeki diş kaybı durumlarının çoğunun altında bu hastalıklar yatıyor. Diş eti hastalıkları tedavi edilmezse ciddi problemlere yol açabiliyor.

Sağlıklı diş eti nasıl olur?

Sağlıklı diş eti kanamasız oluyor. Yani sabah-akşam diş fırçalamaları sonrasında ağız çalkalandığında kan görünmüyorsa; bu sağlıklı diş eti göstergesi sayılıyor. Ayrıca diş etinin rengi de diş eti sağlığıyla ilgili bir gösterge olarak kabul ediliyor. Kişinin biyolojik yapısına göre aynı ten rengi gibi diş eti rengi de açık pembeden hafif kahverengimsi tonlara kadar değişebiliyor. Uzmanlar genelde açık pembemsi, diri görünümlü diş etlerinin sağlıklı ağız yapısının da göstergesi olduğunu söylüyor.

Diş eti hastalıkları nelerdir?

Bakteriyel ve virütik kaynaklı diş eti hastalıkları olabiliyor. Çeşitli kanserler de ağız, yumuşak dokularında görülebiliyor. Mesela diş taşlarının sebep olduğu diş eti enfeksiyonu diş eti hastalıkları arasında sık görülenler arasında yer alıyor. Bu rahatsızlığın sebebi ağız temizliğinin yeterli yapılmaması oluyor. Neticede diş aralarında biriken bakteriler diş etini de olumsuz etkiliyor. Diş eti hastalıklarının bazıları ağrılı olabildiği gibi bazıları ağrısız da olabiliyor.

Diş eti hastalıkları nasıl teşhis ediliyor?

Diş etlerinde problem yaratabilecek herhangi bir rahatsızlık olup olmadığı gözleniyor. Bunun için kan testleri ve tahliller yapılıyor. Detaylı ağız içi muayene sonucu diş ve diş etleri inceleniyor ve gerekli tedavilere başlanıyor.

Diş eti problemleri nasıl sorunlara neden olabilir?

Kalp kapakçığı problemi olan hastalarda veya çocukluğunda ateşli hastalık geçirmiş kişilerde diş eti sorunları ciddi problemlere yol açabiliyor. Ağızdaki bakteriler kan yoluyla kalp kapakçığı alanına ulaşıyor ve önemli enfeksiyonlara neden olabiliyor.

Ağızda genel sağlık durumunun kötülüğü, vücudun başka bir yerinde olan herhangi bir problem gibi kan değerlerinin bozulmasına neden olabiliyor.

Diş eti kanamalarının nedenleri nelerdir?

Diş eti kanamalarının temel sebeplerinde diş taşı ve diş eti enfeksiyonları yatıyor. Genellikle bu sebepler bakteriyel kaynaklı oluyor. Kişi ağız bakımına yeterli özeni göstermiyorsa, beslenme alışkanlıklarında problem varsa diş etlerinde kanama olabiliyor. Belli aralıklarla diş doktoruna gidilerek diş taşı temizliğinin yapılmadığı durumlarda da diş eti kanamaları ortaya çıkabiliyor.

Diş eti kanamaları nasıl tedavi ediliyor?

Diş eti kanamalarının tedavisi oldukça kolay gerçekleştiriliyor. İleri derecedeki durumlarda gerekirse antibiyotik desteğiyle diş eti ve diş taşı temizliği yapılıyor. Hastanın durumuna göre hafif cerrahi müdahaleler de gerekebiliyor.

Diş eti kanamalarının olmaması için neler yapılmalı?

Kişinin doğru aralıklarla, doğru şekilde diş fırçalaması diş eti kanamalarının önüne geçmede temel gereklilik olarak görülüyor. Buna ek olarak diş eti sağlığına da özen gösteren bir diş macunu da avantaj sağlıyor. Ayrıca kaliteli bir gargara da dil kökü gibi normalde diş fırçasıyla temizlenmeyen ama ciddi anlamda bakteri barındırabilen bölgelerin de temizlenmesi önem taşıyor.

 

Diş eti hastalıkları erken dönemde çok rahatsızlık vermese bile ileri dönemlerde durum diş kaybına ve geri dönüşü olmayan ağız içi hasarlarına kadar gidebiliyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.