Ahenkli yumuşak bir gülümseme her zaman pozitif başlangıçların kapısını açıyor. Günümüz diş hekimliğinde doğal bir gülüş için kişinin fiziğine ve karakterine özel diş tasarımları yapılıyor. Diş estetiği yöntemleri artık yaygın bir şekilde uygulanıyor.

Diş estetiği neden yapılıyor?

Güldüğünüzde diş etiniz fazla görünüyorsa, dişlerinizde bir çarpıklık ya da kırıklık varsa diş estetiğine başvuruluyor. Böylece hem sağlıklı hem de güzel dişlere kavuşulabiliyor.

Diş estetiği ve gülüş tasarımı nasıl yapılır?

Dişlerin daha güzel bir hale getirilmesi için kişiye özel tasarımlar yapılıyor. Hastalarda gülüş tasarımı yaparken yaş, cinsiyet, dudaklar, dişetleri, diş rengi, diş şekli, diş konumları, yüz şekli, ten rengi gibi konulara ayrı bir önem veriliyor.

Diş doktoruna gidildiği zaman öncelikle kili nasıl bir ağız yapısına sahip olmak istediğini anlatıyor. Hekim estetik ve fonksiyonel özellikleri düşünerek kişiye en uygun gülüşü sağlayacak ağız yapısını tasarlıyor.

Estetik diş hekimine hangi durumlarda başvurulabilir?

Dişlerde büyüklük açısından kötü bir görünüm varsa, diş kırıkları varsa, dişler arası rahatsız edici boşluklar varsa, diş renginden memnuniyetsizlik durumu varsa, dişlerde yamukluk varsa, önceden yapılmış dolgu gibi işlemlerin doğal durmadığı düşünülüyorsa, diş etleri gülünce çok fazla görünüyorsa vb. durumlarda estetik diş hekimine başvurulabiliyor.

Gülüş tasarımı nedir?

Gülüş tasarımı yapılmadan önce; yüz hatlarına, cinsiyete, yaşa, diş tipine, dudak yapısına, diş eti yapısına bakılıyor ve analizler yapılıyor. Yüz hatlarına en uygun gülüş diş doktoru tarafından tasarlanabiliyor ve bu minvalde çeşitli müdahaleler yapılıyor.

Erkeklerin yüz hatları biraz daha keskin olduğu için ona göre bir gülüş tasarımı yapılıyor. Kadınların hatları ise daha yumuşak olduğundan buna uygun dişler tasarlanıyor.

En çok uygulanan diş estetiği yöntemi: beyazlatma

En çok uygulanan diş estetiği işlemleri arasında beyazlatma işlemi bulunuyor. Dişlerde oluşan lekeler ve dişlerin renk değişimi beyazlatma işlemi sayesinde düzeltilebiliyor. Lekeler; yaşlılıktan, fazla kahve, sigara vb. maddelerin tüketiminden, bazı ilaçlardan kaynaklanabiliyor. Güvenli bir işlem olan beyazlatma uygulaması diş kliniklerinde yapılabildiği gibi doktor yönlendirmesi doğrultusunda evde de yapılabiliyor.

Evde diş beyazlatması yapılabilmesi için önce kişiye özel bir diş kalıbı hazırlanıyor. Diş hekimden alınan özel beyazlatma jeli yine diş hekiminin söylediği aralıklarla kalıba sürülerek, kalıbın ağza takılmasıyla uygulanıyor. Jelli kalıbın kişinin ağzında günde ortalama 5-6 saat kalması öneriliyor. Doktorun belirttiği süre boyunca bu işlemin düzenli şekilde yapılması iyi sonuç alınmasında önem taşıyor. Jel diş etlerine değerse zararlı olabiliyor. Bu yüzden eğer jelin kalıptan taşıp diş etine değme durumu olursa, ıslak bir pamukla silinmesi gerekiyor.

Diş kliniğinde yapılan beyazlatmalarda ise 45-50 dakika boyunca diş beyazlatma jelini diş doktoru uyguluyor. Özel bir ışın sayesinde jel aktifleşiyor ve dişler seans sonunda 4-5 ton açılıyor.

Laminate veneer uygulaması

Laminate veneer halk arasında yaprak porselen olarak da biliniyor. Tırnak kalınlığında olan porselen plakalar dişlere yerleştiriliyor ve böylece dişler daha düzgün ve beyaz görünüyor.

Laminate veneer nasıl yapılıyor?

Önce kişinin diş yapısı analiz ediliyor ve kişiye uygun yaprak porselenler hazırlanıyor. Sonrasında dişlerden ince tabakalar alındıktan sonra yaprak porselenler özel yapıştırıcı ile dişlere yapıştırılıyor. Oldukça kuvvetli olan yapıştırıcı sayesinde porselenlerin düşmesi gibi bir durum söz konusu olmuyor. Uygulama toplamda 2-3 seansta tamamlanıyor.

Kimler yaprak porselen yaptırabilir?

Diş rengi bozukluğu olanlar, diş görünümü bozukluğu olanlar, dişleri fazla ayrık olanlar, dolgularında bozulma onlalar veya dişleri aşınmış olanlar yaprak porselen sayesinde daha güzel bir gülüşe kavuşabiliyor.

Porselen plakalar ne kadar süre kullanılır?

Ağız ve diş sağlığına özen gösterildikten sonra yaprak porselenler uzun yıllar boyunca aynı güçte kalıyor ve aynı ışıltıyla kullanılabiliyor.

E-max nedir? Ne zaman kullanılır?

E-max kuron diş porseleni olarak kullanılıyor. E-max alt katman olarak uygulanıp üstü porselen yapılabiliyor ya da yek parça şeklinde de uygulanabiliyor. E-max kuron/köprü protezi ise kesici dişler, köpek dişleri, azı dişlerinde kaplama gerekiyorsa veya estetik bir görüntü elde etmek için kullanılabiliyor. E-max köprü protezleri de bir tane diş eksiği varsa tercih ediliyor.

Zirkonyum kuron ve e-max kuron farkları

E-max kuron da zirkonyum kuron da diş estetiğinde kullanılıyor. Özelliklerine göre kullanım alanları farklılaşıyor. E-max kuronlarda daha doğal bir görüntü elde etmek mümkün oluyor. Zirkonyum kuronlar ise daha dayanıklı olduğu için çok fazla diş eksiği olması gibi durumlarda daha çok tercih ediliyor. Diş estetiğinde araştırmalar ilerledikçe bulunan başka tam porselen çeşitleri de kişinin durumuna göre kullanılabiliyor.

Porselen dişlerin bakımı

Porselen dişlerin bakımı normal dişlerin bakımı gibi yapılıyor. Diş macunu ile rutin fırçalamaların yapılması gerekiyor. Ek olarak protezlerin aralarının diş ipi ve ara yüz fırçasıyla da temizlenmesi öneriliyor. Ayrıca uzmanlar yıllık diş kontrollerinin de yapılması gerektiğinin de altını çiziyor.

 

Gülüşünüzdeki ufak bir değişiklik ile hem psikolojiniz düzeliyor hem de özgüveniniz artıyor. Diş estetiği uygulamaları sayesinde ışık saçan bir gülümsemeye sahip olunabiliyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.