Çocuklarda büyüyen geniz eti ardından bir çok hastalığı da getiriyor. Kaliteli bir uyku çocuklar için büyüme ve öğrenmenin altın anahtarı. Araştırmalar kaliteli bir gece uykusunun, çocuğun zihinsel gelişimini hızlandırdığını ve bol bol büyüme hormonu salgılamasını sağladığını gösteriyor. Geniz eti büyüyen bir çocuk sağlıklı uyuyamıyor. Geniz eti, çocuklarda işitme kaybına yol açabiliyor.

Çocuklarda görülebilecek geniz eti nedir?

Geniz eti, burun eti kavramından oldukça farklı. Çocuklardaki geniz etinin, yetişkinlerdeki burun eti ile farkı oldukça büyük. İkisi birbirinden oldukça farklı kavramlar. Geniz eti, burnun içinde yer alan bir oluşum değildir. Burnun her iki deliği sonlandıktan sonra, yani ağza açıldıktan sonra ağız bölgesi ile burun bölgesi arasında yer alan, vücudumuzdaki en yumuşak lenf bezi. Bu lenf bezinin büyümesi ise, geniz eti olarak adlandırılıyor.

Kaliteli bir uyku çocuklar için büyüme ve öğrenmenin altın anahtarı. Araştırmalar kaliteli bir gece uykusunun, çocuğun zihinsel gelişimini hızlandırdığını ve bol bol büyüme hormonu salgılamasını sağladığını gösteriyor. Geniz eti büyüyen bir çocuk sağlıklı uyuyamıyor.

Geniz eti sorunları, çoğunlukla çocuk ev ortamından kreş ya da yuva gibi merkezlere geçince yaşamaya başlıyor.  Çocukta büyüme gelişme geriliği, dikkat eksikliği, hiperaktivite, ruhsal, sosyal ve zeka gelişiminde azalma geniz etinin yol açtığı obstrüktif (tıkayıcı) uyku apne sendromunu yol açıyor.

Geniz eti problemleri genel olarak; burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hava açlığı, genizden konuşma ses tonu, uyku esnasında horlama ve solunum kesilmeleri şeklinde belirti gösteriyor. Geniz eti büyümesi, çocuğun hayat kalitesini ciddi şekilde etkiliyor ve işitme kayıplarına yol açabiliyor.

Geniz eti nedir?

Geniz eti ve bademcik her çocukta bulunan yapılar. Fakat daha önce hiç viral infeksiyon ile karşılaşmadığı için geniz eti küçük hacimde olur ve herhangi bir soruna yol açmaz. Çocuk, kreşe ya da yuvaya başladığında ise, üst solunum yolları hastalıkları açısından daha fazla risk altına girer. Sık sık yaşanan hastalıklar sebebiyle de geniz eti büyümeye başlar. Geniz eti büyümesi, koana adı verilen, burnun en arkada yer alan çıkış bölgesinin tıkanmasına sebep olur. Bu tıkanma da; burun tıkanıklıkları, genizden konuşma, çabuk yorulma gibi sorunlara yol açar. Uyku sırasında hırıltılar, horlamalar ve daha da önemlisi, apne adı verilen uyku sorunu meydana gelir. Horlama basit bir sorun gibi gözükse de, çocuğun yaşadığı nefes problemleri sebebiyle iç dengesinin bozulmasına yol açar.

Geniz etinin oluşmasında çocuklarda ne gibi problemler açabilir?

Öncelikle geniz etinden dolayı nefes alamadığı için çocuğun oksijenizasyonu, yani havalanması iyi olmuyor. Bu sebeple de bütün kıkırdakları ve büyümesi de bu oksijene bağlı olduğu için erken dönemlerde çocukta büyüme ve gelişme geriliği ortaya çıkabiliyor. Bu büyüme ile gelişme geriliğini de ilk önce çocuğun yüzünde görmek mümkün oluyor. Üst çene ve yüz kemiklerinde yavaş yavaş diş yapısında bir bozulma ve sürekli ağzının açık olması çocukta yavaş yavaş gelişimsel kusurların başladığının bir bulgusu olarak karşımıza çıkıyor. Havalanmayan bir burun ve geniz etinden dolayı nefes alamayan bir burun, çocukta bir müddet sonra gelişmemiş olan kulaklara da sirayet eder ve bu çocuklarda işitme kayıpları ve orta kulakta sıvı birikmesi bulgularının ortaya çıkmasına yol açar.

Anne ve babaların çocukta geniz eti olup olmadığına çok dikkat etmesi ve şüphelenirse hemen doktora başvurması gerekiyor.

Ebeveynlerin çocuklarında geniz etinin büyümesini dikkat edecekleri belirtileri nelerdir?

Geniz eti, özellikle her doğan bir çocukta var olan bir lenf bezi… Ama bütün çocuklarda da büyük lenf bezi olması şart değil. Yani çocuğun nefes almasına burnun her iki arka deliğini tıkayacak kadar büyüklükte olmuyor. Bunun en sık rastladığımız nedeni; alerji. Alerjisi olan çocuklarda özellikle de toza karşı akar alerjisi olan çocuklarda, akarlara karşı olan alerjisi olan çocuklarda, yapısı bünyesi alerjiye müsait olan çocuklarda; burun arkasındaki geniz eti bu alerji ile savaşmak için büyür. Bu sebeple de burnun arkasındaki deliği de solunum sıkıntısına çocuğu sokacak derecede orayı tıkar. Yani geniz eti büyümelerinin en sık nedeni toplumda alerjiye bağlıdır. Alerjisi olmayan , özellikle kilolu olan çocuklarda da görülebiliyor geniz eti büyümesi.

Bunun dışında meme emen çocuğun başının terlemesi, nefes almak adına sık sık annesinin memesini bırakması ya da büyüdükten sonra oyun oynarken solunum sorunları yaşaması, burnundan konuşur gibi ses tonuna sahip olması, akşam uyku sırasında hırıltılı sesler çıkarması, geniz etinin varlığı için en büyük problemlerden ve belirtilerden biri…

Çocuğunuz geniz eti büyümesi belirtileri gösteriyorsa ya da böyle bir teşhis konmuşsa hemen www.visittobetreated.com adresinden ya da WhatsApp üzerinden bize başvurabilirsiniz. Türkiye’nin en tecrübeli, profesyonel ve uzman ekipleri ile tedavi fırsatlarından, bütçenize en uygun şekilde yararlanın. Uzmanlarımız , uygun bütçelendirme ve tedavi planıyla en kısa zamanda size dönüş yapacaktır.21