39 yaşındaki Barış Erdoğan’ın , Çin’de kaza geçirdi ve bu kaza sonucu  boynu kırıldı ve omurilik zedelenmesi sonucu boynundan aşağısı tutmadı. Boynundan aşağısında his kaybı yaşadı ve felç oldu. Yaşanan bir ameliyat ve çeşitli tedaviler sonucu bir ilerleme sağlanamadı. Nobel tıp merkezinde tedavi gören Barış Erdoğan’ın hikayesine gelin hep birlikte bakalım.

Barış Erdoğan 39 yaşında geçirdiği kaza sonucu felç geçirdi

Barış Erdoğan 39 yaşında, hayatı macera gibi yaşayan, profesyonel bir basketbolcuydu. Dağcılık, tüple dalma ve seyahat onun hayatında en çok yaptığı aktivitelerdi. Çin’de evlendi ve işini orada kurdu. Mutluydu, anlık yaşıyor, hayattan zevk alıyordu. Ancak bu mutluluk geçirilen bir kaza sonucu yarıda kaldı.

Barış, bize felç olmana sebep olan kazayı anlatır mısın?

Tabii anlatabilirim. Ben yaklaşık bir 10 senedir iş için Çin’e gittim ve geldim. Daha önce her sene 10-15 kere gidip geliyordum. Daha sonra burada kalmayı düşündüm ve kaldıktan sonra uluslararası ticaretle ilgilenmeye başladım. Bir süre sonra Çin Halk Cumhuriyeti’nde yaşamaya başladım. Daha sonra burada evlendim, işim oldu ve işim gereği burada oturmaya başladım. 2014 yılının Haziran ayında bir akşam eve giderken biraz daha kestirme bir yol deneyeyim dedim. Ve de bir kapının üstünden atlarken yaklaşık 3-4 metre üzerinden kafamın üstüne yere düştüm. Bunun sonucunda boynum kırıldı. Yani buna tıbbi olarak omurilik zedelenmesi deniliyor. Tamamlanmamış omurilik zedelenmesi denildiğini hastanede öğrendik. O zamana kadar böyle bir şeyle hiç karşılamamış ne anlama geldiğini anlamamıştık. Yani hemen yarın öbür gün düzelirim diye düşünüyordum ki işte orada çekilen filmler ve doktor muayeneleri sonucunda bir ameliyat gerektirdiğini söylediler ve de kazadan 3-4 gün sonra bir ameliyat geçirdim.

Akupunktur, yüksek basınçlı odada ozon tedavisi, çeşitli fizik tedavi yöntemleri ile bir ilerleme sağlayamaz

Ameliyattan sonra Çin’de 6 ay tedavi görür Barış Erdoğan. Akupunktur, yüksek basınçlı odada ozon tedavisi, çeşitli fizik tedavi yöntemleri ile bir ilerleme sağlayamaz. Sadece kollarını biraz oynatabilir seviyeye gelir. Ardından Türkiye’de bizim aracılığımızla Nobel Tıp Merkezinde tedavi olmaya karar verir.

Barış, 6 ay sonra Türkiye’ye geldim. Türkiye’de çeşitli hastanelerde kaldım. En sonunda da buraya Nobel tıp merkezine geldim. Yaklaşık 1,5 senedir burada tedavi görüyorum.

Buraya geldiğim zaman tekerlekli sandalyede oturuyordum. Ayağa kalkamıyor, yürüyemiyordum ve ellerim kollarım fazla çalışmıyordu. Ama 1,5 senelik tedavi sonucunda şu anda havuzda hidroterapi görüyoruz. Burada yürüyebiliyorum artık. Dışarıda paralel barda yada walkerda yürüyebiliyorum. Yani burası gayet hoşumuza gidiyor. Çok güzel bir yerde sağlık kenti olan bir yerde Türkiye’de böyle bir merkezle karşılaşmak gurur verici. Yani özetlemek gerekirse bu şekilde teşekkür ederim.

Sosyal olarak çok aktif bir hayat yaşayan Barış Bey’in hayatı  şu an sadece tedavisi üzerine kurulu. Elbette eskiye dair özlediği çok şey var.

Kazadan önce ne yapıyordun ya da hayatında neler değişti?

Kazadan önce ben biraz sosyal biraz aktif bir insandım. Seyahat etmeyi çok seviyorum. Yani en ufak bir tatilde sırt çantamı alıp başka bir yerlere gidiyordum. Belki  40-45 ülke dolaşmışımdır. Profesyonel basketçiydim. Kazadan önce ve onun haricinde lisanslı olarak tüple dalıyorum. Cat surfing yapıyordum ya da ne bileyim yani Nepal’e gidip Himalayalara tırmanıyordum. Dağcılıkta yapıyordum. Yani bayağı aktif bir şekilde vücudumu kullanıyordum. Kazadan sonra bunları yapamıyorum yani bilmiyorum buradaki tedavilerden sonra inşallah tekrar eski hayatıma geri dönebilirim.

1.5 yıldır Nobel Tıp Merkezi’nde tedavi gören Barış Erdoğan, tedavisinden çok umutlu

1.5 yıldır Nobel tıp merkezinde tedavi gören Barış Erdoğan, tedavisinden çok umutlu. Çünkü geldiğinden beri yaşadığı düzelme gözle görülür bir halde. Ortamı, çalışanları, uzman kadronun kendisine yaklaşımı kendisini çok etkilemiş ve tedavisine daha bir motive olmuş.

Barış; Ben Nobel tıp merkezine gelmeden önce şu anki durumum kadar iyi bir pozisyonda değildim. Yani ellerimi kollarımı ayaklarımı pek oynatamıyordum. Buraya geldim zaten ilk geldiğim zaman içeri girince bir pozitif elektrik alıyorsunuz buradan. İnsanlar çok güler yüzlü, çok cana yakın. Yani buraya geldikten sonra o yüzden kendimi psikolojik olarak çok daha iyi hissettim. Buda motivasyonumu artırdı. Mesela akşam üstü 15:30 ‘da benim egzersizlerim ve seanslarım bitmesine rağmen ben burada yine 6 ya kadar kalıyorum. Yani eve gitmektense burada durmayı tercih ediyorum. Çünkü burada kendimi çok daha umutlu hissediyorum.

Nobel tıp merkezi, dünyaca bilinen bir fizik tedavi merkezi

Nobel tıp merkezi, dünyaca bilinen bir fizik tedavi merkezi. Doğal yöntemlerle teknolojik tedavileri bir arada kullanıyor ve hastalıkların tedavisinde büyük başarılar elde ediyorlar. Barış Bey’in rutin kontrolleri yapılıyor.

Nobel tıp merkezi kişiye özel tedaviler uyguluyor. Çünkü her hastalığın yarattığı hasarlar farklı, ayrıca her vücudun o hasarlara verdiği tepkiler de farklı. Bu yüzden kişiye özel tedavi çok önemli.

Bir de fizyoterapistle neler yapıldığına bakalım

Tedavi programımızda biz bazı uygulamalar veriyoruz. Bir havuz terapisine soktuk kendisini. Birebir rehabilitasyon havuzumuzda birebir hocayla birlikte güçlendirme, kas güçlendirme hem kollarına hem bacaklarına yönelik gövde kaslarına yönelik denge ve koordinasyon ve yürüme eğitimi yaptırılıyor. Rehabilitasyon salonumuzda yine fizyoterapistlerle birebir hem kollarına yönelik hem bacaklarına yönelik, eklem hareket açıklığı,  güçlendirme, denge ve koordinasyon ve yürüme eğitimleri veriliyor.

Yürüme robotu, rekreasyon, doğal çamur tedavisi ve elektro terapi tedavisi

Barış bey, ayrıca yürüme robotu, rekreasyon, doğal çamur tedavisi ve elektro terapi tedavisi görüyor. Onun ihtiyaçlarına göre hazırlanan tedaviler Barış Bey gibi bir çok hastanın Nobel tıp merkezinden yürüyerek ayrılmasını sağladı.

Öncelikle merkezimizde hem doğal tedavileri hemde teknolojik tedavileri bir arada kullanıyoruz. Yani doğal tedaviler binlerce yıldır insanlar tarafından uygulanmış ve etkinliği kanıtlanmış tedaviler. Bunların yanında ileri teknoloji tedavilerde mevcut. Yürüme robotu, kol robotu gibi. Tüm bunların yanında her birinin etkinliği var ama ikisini bir araya getirip düzgün bir şekilde harmanladığımızda tek tek olan etkilerinden çok daha fazla bir etki yaratmış oluyoruz.

Bu yöntemle hem hastalıkların iyileşme ihtimali artıyor hem de iyileşme süreci kısalıyor. Dünyada bu tarz tedavileri bir arada sunan fizik tedavi merkezleri çok az. Bu yüzden de yurt dışından bir çok hasta doktorları tarafından Nobel tıp merkezine yönlendiriliyor.

Nobel tıp merkezinin ekibi ve konumu insanların psikolojik olarak da rahatlamasına yol açıyor. Ormanın sırtında, doğal güzelliklerin hemen kıyısında bir tesis. Hem burada tedavi görürken bir yandan da tatil yapıyormuş hissine kapılıyorlar ki gerçekten de bu öyle. Üstelik istedikleri zamanda etrafta gezebilecekleri bir sürü doğal ve tarihi güzellik var. Yurt dışından gelen hastalar için son derece misafirperver bir ekibimiz var.

Yurt dışından gelecek olan hastalara ulaşım, konaklama, tercüman desteği

Bütün bunların yanında yurt dışından gelecek olan hastalara ulaşım, konaklama, tercüman desteği de veriliyor Nobel tıp merkezinde.

Onları hava alanında karşılıyor ve transferlerini sağlıyoruz. Merkezimizde kendi konuştukları dilde uzman tercümanlarımız var. Onlar yardımıyla iletişimde hiçbir sorun çekmiyorlar.Yine bünyesinde bulunduğumuz otelin güzel bir mutfağı var ve her memleketten insana hitap edebilecek şekilde ağız tadına uygun yemekler çıkarıyoruz. Onun dışında birde Orta Doğudan gelen hastalarımız için kültürel yakınlığımız da var. Burada bir yabancılık çekmiyorlar. Dolayısıyla bu tip hastalar hem çok iyi bir tedavi almak adına hemde tatil yaparken iyileşmek adına Nobel tıp merkezini tercih etmelidirler diye düşünüyorum.

Doğal su ve çamurla teknolojik tedavilerin birleştirildiği yöntemlerle hastaların tedavi olduğu merkez yurt dışından bir çok hastaya hizmet veriyor.

Şimdi Barış Bey uzun süredir tedavi gören bir hastamız

İlk geldiğinde ayakta duramıyor, oturmakta güçlük çekiyor hatta zaten yürüyemiyordu. Tedaviye başladıktan sonra Barış Bey zamanla öncelikle ayağa kalkmaya, ayakta uzun süre durmaya başladı. Daha sonra ilerleyen aşamalarda Barış Bey havuzun içerisinde kendi başına adım atmaya ve yürümeye başladı. Kendisini robotik rehabilitasyonda aldık. Robotik rehabilitasyonda ilk başta çok fazla dirence karşı yürüyemezken artık 3. kademeye geldi ve direnci de arttı. Barış Bey’e kendisine özel yaptırılmış bir yürüteç yardımıyla artık rehabilitasyon salonumuzda kendisi yürümeye başladı.

Barış Bey’in tıp dilindeki hastalığının adı tetrapleji

Barış Bey’in tıp dilindeki hastalığının adı tetrapleji ; bir hastalık ya da yaralanmadan kaynaklanan uzuvların ve gövdenin kullanımının kısmen ya da tamamen kaybedilmesiyle sonuçlanan felç anlamına geliyor. İyileşmesi imkansız gibi görülen bu tür hastalıklar Nobel tıp merkezinde başarı ile tedavi ediliyor.

Barış Bey, bizim çok uzun süredir tedavi gören bir hastamız. Tabi klinik tablosu ağır bir hasta. Fakat çok güzel ilerleme kaydettik. Yaklaşık 1,5 senedir bizde tedavi görüyor 1 yıl ya da biraz daha fazla bir süre sonra en azından kendi işlerini kendi yapacak seviyede bir düzelme iyileşme gösterecektir diye düşünüyorum. Ama tabi bu rahatsızlıklarda her zaman sonucu önceden kestirmekte mümkün olmuyor. Barış Bey oldukça ağır bir hastaydı. Buna rağmen 1,5 senede bu pozisyona geldi. En kısa sürede hedefimize yani kendi hayatına bağımsız bir şekilde yürütme hedefimize ulaşacağımızı düşünüyorum.

Doğal yöntemlerle teknolojinin bir arada sunulduğu tedaviler

Doğal yöntemlerle teknolojinin bir arada sunulduğu tedavilerin yanı sıra Nobel tıp merkezinde kişiye özel uygulamalar yapılıyor. Barış Bey fizyoterapisti ile birebir çalışıyor.

Barış bizim merkezimize gelmeden önce başka illerde, başka şehirlerde ve yurt dışında tedaviler gördüğünde çok fazla bir sonuç elde edememiş. Bundan dolayı bizim merkezimize ilk geldiği zamanlarda moral olarak bayağı çökük durumdaydı. Çünkü tedavilerden sonuç alamayacağını bekliyordu. Bundan dolayıda biraz motivasyonu düşüktü. Ancak tedaviler sonucunda yavaş yavaş hem kollarında bacaklarında ve gövde kaslarında gelişmeleri gördükçe Barış’ta ki motivasyon düzeyi arttı ve tedaviye katılımı arttı. Aynı zamanda Barış bize ilk geldiğinde durumu oldukça kötüydü. Hem bacaklarında ve kollarında kas kuvvetlerinde olsun hareketlerinde olsun oldukça azalma mevcuttu. Bunlardaki ilerlemeyi görünce iç motivasyonunun artmasıyla beraber şimdi daha iyi daha verimli bir tedavi sürecine girmiş bulunmaktadır.

Bu tür rahatsızlıklarda moral çok önemli. Barış Bey, gelişim sağladıkça moral kazandı. Tedaviden arta kalan zamanlarını  Nobel tıp merkezinin  yakınlarında bulunan bir çok tarihi ve turistik yerleri gezerek değerlendiriyor. Nobel tıp merkezi hastalara sadece fiziksel olarak değil, psikolojik olarak da destek veriyor.

Biz Barış ile merkezimizde fizyoterapist arkadaşlarla beraber birebir egzersizlerini yapıyoruz. Aynı zamanda havuz egzersizleri mevcut. Havuz egzersizleri ile beraber peloyid uygulamaları ve masaj uygulamalarıyla beraber Barış’ta ki iyileşme düzeyini arttırmayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda teknolojinin en son ürünlerinden olan robotik rehabilitasyon ve bunun yanında elektro terapi uygulamalarıyla da kas kontraksiyonu, kas kasılması yetersiz olan kasların kasılma düzeylerini arttırmayı amaçlıyoruz.

Tıp merkezimizin bu tür ağır vak’alarda yakaladığı başarılar dünya çapında

Tıp merkezimizin bu tür ağır vak’alarda yakaladığı başarılar dünya çapında örnek olarak gösteriliyor. Yurt dışından bir çok hasta yine yurt dışındaki doktorların önermesi ile Nobel tıp merkezine geliyor. Merkezimiz Türkiye nin doğal harikalarının bulunduğu Pamukkale’nin Karahayıt bölgesinde yer almakta. Buda bize Karahayıt’ın verdiği çamur kaplıca uygulamalarını hastalarımızda kullanmamızı sağlıyor. Aynı zamanda teknolojinin bize verdiği en büyük şeylerden biri olan robotik rehabilitasyon cihazını robotik rehabilitasyon alt extrem cihazını hastalarımızda kullanabiliyoruz. Bu da hastalarımızın yürüme fonksiyonlarının gelişmesini sağlıyor. Aynı zamanda havuz uygulamalarını ve masaj uygulamalarını, elektro terapi uygulamalarını hastalarımıza uyguluyoruz. Bu da bize kombine bir tedavi yöntemini sağlıyor ve bizim işimizi hastalarımıza kolaylaştırıyor. Hastalarımızdan bu şekilde daha çok verim almış oluyoruz.

Barış Bey, azimli ve hırslı. İyileşerek geçmişte kurduğu hayallerini gerçekleştireceğine inanıyor. Kazadan önce, basketbol oynayan, tüple dalan, dağlara tırmanan ve başka ülkelere seyahat  eden  Barış Bey iyileşerek aktif hayatına dönmek istiyor.

Nepal’de Himalayalar’a tırmanmak hayali

Barış , “En büyük hayalim daha öncede söylemiştim daha önce ben dağcılıkla uğraşıyordum. Ve de biz daha önce birkaç arkadaş Nepal’de Himalayalar’a tırmanmaya çalışmıştık. Sanıyorum 5.000 yada 5.000 küsür metrede durmuştuk, gerisini getirememiştik. Sağlık problemlerimden dolayı o zamanda bir söz vermiştik, kendimize tekrar buraya gelicez ve tırmanıcaz diye. En büyük hayalim arkadaşlarımla tekrar bunu gerçekleştirip daha önce tırmanamadığımız Himalayalar’a tekrar tırmanmak olacak.

Eğer siz veya bir yakınınız fizik tedaviye ihtiyacı varsa

Eğer siz veya bir yakınınız fizik tedaviye ihtiyacı varsa veya tedavi olmak isterseniz sizlere en doğru merkezi bulmamız için www.visittobetreated.com adresinden bize ulaşın. Uzmanlarımız uygun bütçe ve tedavi planlaması ile size dönüş yapacaktır. Visit to be treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ”Formu doldurmanız yeterli.”