Cildimiz ile ilgili en çok rastladığımız problemlerden biri güneş lekeleri oluyor. Güneş lekeleri, güneşte fazla kalma sonucu meydana geliyor. Sadece yaz mevsiminde değil, güneşin uzun zaman gökyüzünde olduğu ülkelerde güneş lekeleri sadece kadınların değil erkeklerin de ciltlerinin en büyük düşmanı haline geliyor. Ancak cilt lekeleri oluşmasının tek nedeni güneş olmuyor, genetik faktörler ve hastalıklar gibi nedenlerle de cilt lekeleri oluşabiliyor. Ancak sebebi ne olursa olsun cilt lekelerinden kurtulmanın birçok farklı formülü bulunuyor.

Cilt lekeleri neden oluşuyor?

Cilt yüzeyinde veya derinlerde melanin biriktiğinde lekeler oluşabiliyor. Güneş ışığında fazla kalma, gebelikte hormonal değişikliklerin olması, doğum kontrol hapları, kortizon ilaçları, mantar hastalıkları, genetik faktörler gibi sebeplerden dolayı cilt lekeleri oluşabiliyor. Bazı lekelerin ise nedeni bulunamıyor. Lekenin türüne göre ciltte morluk, farklı renkler, pürüz oluşabiliyor.

Her cilt lekesi sağlık sorunlarına yol açar mı?

Cilt lekelerinin bazısı ciddi sağlık sorunlarına yol açabildiği gibi bazı cilt lekeleri ise hiçbir probleme neden olmayabiliyor. Leke sağlık sorunu yaratmasa bile olduğu bölgeye ve büyüklüğüne göre kişiyi estetik olarak rahatsız edebiliyor. Hatta bazı durumlarda psikolojik sorunlara bile neden olabiliyor.

Ciltteki lekeler yüz bölgesinde gelişebileceği gibi el sırtında, boyun ve dekolte bölgesinde de görülebiliyor. Lekeler daha çok kadınlarda görülen bir cilt sorunu olarak bilinse de aslında erkeklerde de cilt lekelerine rastlanıyor.

Cilt lekesi tedavisi

Cilt lekeleri ortaya çıktığında, lekenin yapısına, cilt tipine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanabiliyor. Öncelikle testler ve analizler lekenin türünün net şekilde tespit edilmesi verimli tedavi süreci için büyük önem taşıyor.

Cilt lekeleri tedavi edilmeden önce lekenin yapısı araştırılıyor. Eğer temelde ciddi bir sağlık sorunu varsa doktorlarla özel bir tedavi sürecinin yürütülmesi gerekiyor. Ancak sadece yüzeysel ve estetik sorun yaratan bir leke söz konusu ise birçok farklı uygulama yöntemi bulunuyor. Maskeler ve lazer yöntemleri en çok tercih edilen cilt lekesi tedavisi yöntemleri arasında yer alıyor.

Cilt lekesi tedavileri ne kadar sürer?

Kişiye özel uygulamalarda aslında ilk seanstan itibaren sonuç alınıyor. Bu seansların amacı sadece lekeyi yok etmek olmuyor. Aynı zamanda lekenin bir daha oluşmaması için koruyucu uygulamalar da yapılıyor. Kişiye özel uygulamalar ve analizler yapılıyor olması etkin sonuçlar alınabilmesini sağlıyor.

 

Cilt lekeleri, özellikle altında ciddi sağlık sorunları yoksa tedavisi mümkün bir estetik sorun olarak hayatımızda yer alıyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.