Çene kemiği erimesi sadece estetik bir problem değil. Hastalarda çiğneme güçlükleri ortaya çıkıyor. Bu yüzden de hastaların yaşam kaliteleri çok düşüyor.

Box Teknik, çok az ülkede uygulanıyor ve üstelik o ülkelerde bu işlem çok pahalı.  Bu operasyonla hastanın herhangi bir yerinden kemik alınmasına gerek kalmıyor. Suni bir kemik yaratılıyor ve üstüne rahatlıkla implant yapılıyor. Ardından 4 ile 6 ay arasında kemiğin vücuda uyumu ve kaynaması bekleniyor ve üzerine implant yapılıyor.

Çene kemiği erimesi nedir?

Çene kemiği erimesi, çeşitli ağız, diş ve çene sorunları kaynaklı olarak oluşan, estetik görünümün değişmesinin dışında çiğneme kaslarının da zarar görmesiyle hayat kalitesini düşüren ciddi bir problemdir.

Çene kemiği erimesinin birçok evresi vardır. Her sağlık sorununda olduğu gibi bu problemde de erken tanı ve tedavi oldukça önem teşkil eder. Orta yaş ve üstünde daha yaygın olarak görülebilen çene kemiği erimesi sorunları, genç yaşta ve hatta küçük çocuklarda bile ortaya çıkabilir. Diş sağlığı ve temizliği bu aşamada önem teşkil eden bir faktördür. Eksik dişler söz konusu ise zaman kaybetmeden bir diş hekimine muayene olmak gerekir. Bu aşamadan sonra ise bu eksikleri en uygun şekilde tamamlamak gerekir.

Çene kemiği neden erir?

Diş kökünün çevresinde yer alan çene kemiği ile bu diş kökleri arasında ince kas dokuları yer alıyor. Bu kas dokularının esas işlevi ise dişe uygulanan etkilerin çene kemiğine ulaşmasını engellemek olarak karşımıza çıkıyor. Bunu da dişlerin çok az sallanmasına izin vererek başarır.

Diş çekiminin olduğu alanda ve diş kökünü meydana getiren kemikte oldukça hızlı bir erime ortaya çıkıyor. Erime başlamasıyla beraber ilk iki ay oldukça hızlı bir kemik erimesi ortaya çıkar. Bu erime 6. aya kadar bu şekilde devam ediyor. Daha sonra ise yani altıncı ay tamamlanınca 6 aydan sonra çoğunlukla erime hızı azalıyor. Ancak bu bölgeye tedavi yapılmaz ise ve uygun implant diş takılmaz ise, bu erime kişinin hayatı süresince devam edecektir.  Çene kemiği erimesinin diğer yaygın sebebi ise diş köklerinde meydana gelen enfeksiyon, tümör ve kist benzeri sorunlar olarak karşımıza çıkar. Bu oluşumlar farklı sorunlara da yol açıyor olabilir ve çene kemiği erimesi bu sorunlardan biridir. Bu gibi durumlar çoğunlukla oluşan erime, bölgesel erime olarak tabir edilen ve yalnızca rahatsızlık bulunan diş etrafında meydana gelen bir kemik erimesi olarak bilinir.

Kaybolan Çene Kemiği Yeniden Yapılabilir mi ?

Evet , yeniden yapılandırabilmesi mümkündür. Hayvan kaynaklı kemikler özel yöntemler sayesinde laboratuar koşullarında insan kemik dokusuna uygun duruma getirilir. Kaybolan çene kemiği alanına cerrahi bir işlem ile absorbe olabilen PLA ( polilaktik asit) plakaları uygulanır. Plakların arasına hayvan kemiğinden oluşturulan özel kemik greftleri ve aynı seansta implantlar uygulanır. Kaybolan çene kemiğinin içerisine cerrahi bir operasyon ile yerleştirilir.

Box teknik ile kaybolan çene kemiği nasıl yeniden yapılıyor ?

Box Teknik uygulamasında kaybolan kemik dokusu üç boyutlu olarak tekrar yapılandırılır. Dişlerini yıllar önce kaybetmiş ve protez takamayacak olan hastalara bile yıllar sonra tekrar sabit protez uygulanabilir. Bu yöntem halen beyin cerrahisi ve ortopedi alanlarında kullanılmaktadır. Bu gibi tekniklerde eriyebilen ve doku ile uyumlu polilaktik asit plakaları çene kemiğine uygulanır. Daha sonra hayvan kemiğinden oluşturulan kemik greftleriyle doldurulur. Bu yöntemlerden altı ay sonra sağlıklı kemik dokusu elde edilir.

Çene kemiği erimesi nasıl tedavi edilir?

Yetersiz olan ya da kaybolan kemik dokusunun tekrar oluşturulması için çeşitli kemik yapılandırma yöntemleri uygulanır. Ancak bu tekniklerin başarısı, hastaya ve erimenin oluşturulduğu alana; hatta şekline göre farklılık oluşturabilir. Bu yöntemlerde insan ya da hayvan kaynaklı kemiklerden yararlanılabilir. Bu kemikler, spesifik yöntemlerle laboratuvar koşullarındainsan kemik dokusuna uygun hale getirilir. Kaybolan ya da yetersiz olan çene kemiğinin içerisine cerrahi yöntemlerle uygulanır.  Tüm bunların neticesinde ortadan kaybolan çene kemiği yeniden yapılanır. Buna “box teknik” adı verilir.

Box tekniği nedir?

Box yönteminde; kaybolan kemik dokusunun üç boyutlu olarak yeniden yapılması hedeflenir. Dişlerini uzun zaman önce kaybetmiş ve çene kemiği eridiği için protez kullanamayacak durumdaki hastalara bile yıllar sonra tekrar sabit protez yapılabilir. İşlem aşamasında eriyebilen, dokuyla uyumlu “polilaktik asit plakaları” özel bir teknik yardımı ile çene kemiğine yerleştirilir. Bu aşamadan sonra ise hayvan kemiğinden; inek, dana, sığır ya da at kemiklerinin çeşitli uygulamalardan geçirilmesiyle oluşturulan ve kemik bankalarından elde edilen kemik grefti ile doldurulur ve iyileşmesi için beklenir. İşlem üzerinden 6 -8 ay geçtikten sonra sağlıklı kemik dokusu oluşturulur. Günümüzde box tedavisi ve uygulanan implantlarla hasta oldukça konforlu bir şekilde yepyeni dişlere sahip olabilmektedir.

Eğer siz de box tekniği ile yepyeni ve sağlıklı dişlere kavuşmak isterseniz Visit to be Treated aracılığı ile bütçenize en uygun tedavi planını yapalım. Formu doldurarak bize ulaşabilir ve Türkiye’nin en deneyimli uzmanları ile tedavinizi olabilirsiniz.