Boyun bölgesinde kuvvetli bir ağrı olur ve baş ve kollara doğru artarak yayılır. Büyük yükler, ters hareketler veya yaralanmalar – örneğin arkadan çarpışma – en yaygın nedenlerdir.

Boyun fıtığı (Servikal disk hernisi)

Boynumuzda 7 adet omurga mevcuttur. Bu omurgaların arasında disk denilen yastıkçıklar vardır ve bu diskler ağırlığın eşit olarak dağılmasını ve boynumuzu hareket etmemizi sağlar. İşte bu disklerin farklı nedenlerle yırtılması sonucunda diskin omurilik kanalı ve sinir kökü kanalına girmesiyle boyun fıtığı oluşur.

Yaralanma için tıbbi terim, servikal sendrom olarak da bilinen “servikal disk herniasyonu” dır.

Disk, bir iç, jelatinimsi çekirdek ve bir dış kabuktan oluşur. Bu kabuk yırtılırsa, yumuşak çekirdek dışarı çıkar. Bu, omurilik sinirlerine veya omuriliğe baskı yapar, bu da güçlü ağrıya neden olur. Doktorlar buna “prolapsed nucleus” (“nüksetmiş çekirdek”) der ve bu dil, fıtıklaşmış bir disk olarak bilir.

Yaşla birlikte tehlike artar

Servikal omurgada disk herniasyonunun nedenleri değişebilir. Ancak çoğu zaman, yaşlı insanlar bu acı verici yaralanmadan etkilenmektedir. Bu, intervertebral disklerin, yaşlılıkta esnekliklerini ve esnekliklerini kaybetmesiyle açıklanabilir. Diğer bir neden, vertebral eklemlerin artan rahatlamasıdır. Bu, intervertebral disklerin daha fazla yıpranması sonucunu doğurur.

Ancak genç insanlar da bu yaralanmadan maalesef etkilenebilir. Başın ani dönüş hareketi servikal omurgada hasara yol açabilir. Kalıcı bozulmalar ve aşırı yüklenme de fıtıklaşmış bir diskte sonlanabilir.

Servikal omurga üzerinde fıtıklaşmış disk belirtileri

Bu yaralanma belirtileri çok farklıdır. Sık sık diğer organlar etkilenir ve yanlış tanıya yol açabilir. Boyun fıtığının, disk herniasyonunun karakteristik semptomları şunlardır:

 • omuz ağrısı
 • boyun ağrısı
 • sırt ağrısı
 • baş ağrısı
 • duyusal rahatsızlıklar
 • baş dönmesi
 • bulanık görme
 • Kulak çınlaması
 • uyuşma

Boyun fıtığının tedavisi

Terapi türü her zaman şikayetin gücüne ve lokalizasyonuna bağlıdır, bu yüzden servikal omurganın akut disk herniasyonu varsa, genellikle konservatif tedavi seçilir. Bu tedavide ameliyattan feragat edilir.Fıtık bir diskin konservatif tedavisinde, anti-enflamatuar ilaçlar, analjezikler ve kas gevşeticiler uygulanır.

Servikal omurganın desteklenmesi genellikle boyun korsesi ve ısıl işlemle reçete edilir. Diğer terapötik seçenekler, fizyoterapinin bir parçası olarak gevşeme veya gevşeme egzersizlerinin yanı sıra fizyoterapötik egzersizlerdir.

Boyun fıtığı tedavisinde alternatif tedavi yöntemleri

Birçok hasta, herniye olmuş bir diskin tedavi edilmesi için alternatif tedavileri tercih ediyor. Bunlar, örneğin, kayropraktik prosedürleri ve akupunkturu içerir. Homeopati ayrıca vücudun iyileşmesine yardımcı olabilir. Diğer tedavi seçenekleri osteopati ve arka okullardır.

Uzamış şikayetler için boyun kaslarının eğitimi önerilir.Durumunuzda önerilen seçenekler hakkında doktorunuza veya alternatif uygulayıcınızla konuşun.

Boyun Fıtığı Kimlerde Görülür?

Travma geçirenlerde, masa başında ya da bilgisayar karşısında uzun süreli çalışanlarda çalışmaya bağlı olarak boyunun kötü pozisyonda uzun süre tutulması ve kemik yapısı ve diskte yaşın ilerlemesine bağlı olarak dejenerasyon yaşanması, romatizmal hastalıklar yaşayanlarda boyun fıtığı  görülebilir.

Boyun Fıtığının Tanısı Nasıl Konulur?

Tanı ağrı çok şiddetli olup aniden başlar. Genellikle boyun ağrısı belirgin değildir. Genellikle sırt ile göğüste hissedilen ağrı ve kasılmayla başlar ve sinire ve sinir köküne baskının gittikçe artması, uyuşukluk ve elde güç kaybı görülebilir.

Doktor tarafından muayene edilen hastada fıtığın varlığını ve seviyesini doktor % 80 oranında tespit edebilir. Kesin tanı için boyun grafisi, tomografi, MR, EMG gibi radyolojik tetkikler uygulanarak teşhis belirlenir.

Boyun Fıtığında Medikal Tedaviler Nelerdir?

Boyun fıtıkları

 • ilaç tedavisi,
 • fizik tedavi,
 • boyunluk,
 • boyun egzersizleri gibi yöntemlerle tedavisi mümkündür. Fizik Tedavi seansları uygulanarak tam bir iyileşme sağlanabilir. Yine yapılan egzersiz sayesinde, kasların kuvvetlendirilerek rahatlama sağlanabilir.  Egzersizlerle kaslardaki sertleşme azaltılarak böylece de hastalıktan korunma ve iyileşme sağlanabilir.

Boyun Fıtığında Cerrahi Tedavi Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Diğer tedavi yöntemlerine yanıt vermeyen ve kolda seyreden  şiddetli ağrı, el ve kollarda uyuşma, güçsüzlük, dengesizlik, denge testlerinde bozulmanın saptanması gibi durumlarda cerrahi tedavi gerekebilir.

Boyun Fıtığında Hangi Cerrahi Tedavi Uygulanır?

En etkin tedavi mikrodiskektomidir. Mikroskop altında küçük bir kesi yapılarak fıtığın boşaltılması ve omurilik, sinir kökünün rahatlatılması sağlanır. Diskin boşaltıldığı bölgeye kafes titanium implantlar konulur. Bu şekilde cerrahi tedavi ile boyunun çökerek normal yapısının bozulmasının önüne geçilir. Ve bu şekilde sinir kökü kanalının sıkışması önlenir.

Boyun Fıtığı için Doktor Önerileri

 • Doktor tarafından verilen egzersizleri mutlaka uygulayın.
 • Kısa süreli korse takılabilir.
 • Dik oturmaya dikkat edilebilir. Dik yürümeye dikkat edilebilir.
 • Telefon omuz-boyun arasında tutularak konuşulmamalıdır.
 • Saçlar ıslak bırakılmamalı. Ve kuruturken havanın boynunuza gelmemesine dikkat edilmelidir.
 • Şişeden içecek içmeniz gerektiğinde başınızı arkaya gererek içmemeli veya pipet kullanılmalıdır.
 • Tv izlerken koltuk kenarına baş koyulmamalıdır.
 • Ağırlık taşırken iki el ile dengeleyerek taşınmalıdır.
 • Klima ve esintili yerlerden kaçınmalıdır.

Boyun fıtığından korunmak için neler yapmalıyım?

Düzenli olarak yürüyüş ve boyun egzersizleri yapmak boyun kaslarını güçlendirir. Ayrıca yüzme gibi sporlar da faydalıdır. Özellikle masa başı çalışanlarda aynı pozisyonda uzun süreli çalışmamaya özen göstermeleri gerekir. Sık sık mola verilerek pozisyon değiştirilmelidir.

Boyun fıtığı için en doğru ameliyat zamanı nedir?

Boyun fıtığı rahatsızlıklarında çok az bir kısmı ameliyat gerektirir. Kol ve ellerde ağrı, güç kaybı, uyuşma, güçsüzlük olması gibi durumlarda ameliyat gereklidir. Omurilik basısı yapan boyun fıtıklarında bir süre sonra dengesizlik oluşabilir ve bu dengesizlik kalıcı olabilir. Omurilik hasarı oluşmadan bası yapan fıtığın alınması gerekir.

Boyun fıtığında ameliyat çözüm müdür?

Mikroskop altında yapılan mikrodiskektomi yöntemiyle başarılı bir ameliyat mümkün olmakla birlikte ağrıdan dolayı düşmüş olan hastanın yaşam kalitesi yükselir ve normale döner. Bu şekilde ileriye dönük oluşabilecek problemlerinde önüne geçilmiş olur.

Ne zaman çalışabilirim?

Ameliyat sonrası ertesi gün taburcu edilen hasta normal prosedürde 1 hafta sonrasında normal yaşamına dönmesi ve sosyal aktivitelerine devam etmesi beklenir.

Eğer siz veya bir yakınınız boyun fıtığı hastasıysanız

Eğer siz veya bir yakınınız boyun fıtığı hastasıysanız ve bütün kurallara uyduğunuz halde sağlık kontrolü sağlayamıyorsanız, bu hastalıkdan kurtulmak ve tedavi olmak isterseniz sizlere en doğru merkezi bulmamız için www.visittobetreated.com adresinden bize ulaşın. Uzmanlarımız uygun bütçe ve tedavi planlaması ile size dönüş yapacaktır. Visit to be treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ”Formu doldurmanız yeterli.”