Boyun düzleşmesi, günümüzde birçok kimsenin rahatsızlığından şikayetçi olduğu bir sağlık problemidir. Boyun düzleşmesi ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtlarını ve tedavi yöntemlerini gelin birlikte inceleyelim.

Boyun düzleşmesi nasıl oluyor ?

Boyun düzleşmesi rahatsızlığı genç veya yaşlı fark etmeksizin insanlar da sıkça görülen bir hastalıktır. Ayrıca, günümüzde sıkça yaşanılan hastalıkların başında gelmektedir. Boyun düzleşmesi rahatsızlığına rutin hayatımızdaki yanlış yaptığımız davranışlar neden oluyor diyebiliriz.

Omuriliğimiz, en önemli organlarımızdan biri olup 2 farklı kıvrım şekline vücudumuzu dengede tutmaya yarar. 2 kıvrımlı olan ve vücudumuz da, biri belimizdeki, bedenimizi dik tutarken, boynumuzdaki kıvrım sayesinde, baş ile olan bağlantıyı sağlar. Yani boyun düzleşmesi deyince aslında boynumuzda bulunan oval şeklindeki bu omuriliğin zaman geçtikçe düzleşmesi olarak tanımlanabilmesi mümkündür.

Bu oval şekilde duran omurilik yumuşak ve özel disklerle dik durmaktadır. Bu disklerin olası bir kayma veya benzeri durumlarda, boyun düzleşmesi hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Boyun düzleşmesi rahatsızlığını etkileyen nedenler nelerdir ve kimler risk altındadır?

Boyun düzleşmesi rutin olarak günlük hayatta farkında olmadan yapmış olduğumuz birçok yanlış hareket sebebiyle ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan bazıları uzun süre boynun eğik pozisyonda durmasına sebep olan işlerde çalışmak diyebiliriz. Örneğin; uzun süre bilgisayar başında vakit geçirmek, oynamak, oyalanmak, hanımlarda iğne işleri ile uğraşmak yada müzikal aletleri çalmak bunlara örnek olarak verilebilir.

Yine geçirilen herhangi bir kazadan sonra yaşanan travmatik durumlar. Hakeza, spor kazalarını, trafik kazalarını ve bir yerden baş aşağı düşmek gibi istem dışı olayları örnek gösterebiliriz.

Bunların yanında kalıtsal durumlarda söz konusu olabilir. Doğuştan sinirleriniz sürekli gergin olabilmektedir. Bu durum da boyun düzleşmesi sebeplerindendir. Aşırı kilo veya  obezite sorunu olan kişilerde, vücudun duruş şekli bozulabildiğinden, bir süre sonra boyun düzleşmesi ortaya çıkabilmektedir.

Boyun düzleşmesi olduğunu nasıl anlarız?

Aşağıdaki belirtilere sahip iseniz, boyun düzleşmesi rahatsızlığınız olabilir ve  yapmanız gereken, tıbbi bir yardım almaktadır.

1.Ağrı : Boyun düzleşmesi sorunun en önemli işareti sabah uyandığınızda şiddetli bir ağrı oluşmasıdır. Bu ağrılar baş hareket ettikçe artmaktadır.

2.Boyunuzun duruşu: İkinci  işaret olarak, boyunuzun duruşunun değişmesidir. Başınızı dik tutmakta güçlük çekmeniz durumunda bir süre sonra biraz daha öne eğik bir şekil  almaya başlayacaktır.

3.Baş dönmesi: En çok görülen karşılaşılan işaretlerden biri de baş dönmeleridir. Damarlarınızın gerilmesi buna neden olur. Baş dönmesi baş ağrısını tetikler.

4.Boyun hareketleri: Boyunuzun hareketlerinde bir süre sonra kısıtlanmalar meydana gelir.  Başınızı sağa ve sola döndüremeyecek duruma gelebilirsiniz.

Bu belirtilerden bir yada birkaçını yaşıyorsanız vakit kaybetmeyiniz. Doktora başvurunuz. Yine aldığınız tıbbi destekle veya fiziksel tedavi yeterli gelmediği takdirde, uzman eşliğinde röntgen veya MR filmi ile daha net bir tespit koyulabileceğini unutmayın.

Boyun Düzleşmesi Tedavisi

Boyun düzleşmesi tedavisi olarak uygulamalar farklı olmakla birlikte eğer herhangi bir sinire baskı yok ise doktorunuzun size günlük yapmanız için vereceği egzersizler yeterli gelebilecektir. Oluşan ağrılarınız için, kas gevşetici veya ağrı kesici kullanmak mümkün.

Fakat daha ciddi bir rahatsızlıkla karşı karşıya iseniz , bir fizik tedavi doktoruna görünmeniz  gerekmektedir.

Yani boyun düzleşmesi ile sinirleriniz de ve kaslarınızda  sorunlar  oluşmuş ise, uzman doktorun ameliyat tedavi şeklini sunması da mümkündür. Bu yapılacak cerrahi operasyon bünyesinde riskler taşımaktadır. Yapılan cerrahi operasyonla  boyun düzleştirme tamamen yok edilir veya ilerlemesi durdurulabilir.

Eğer siz veya bir yakınız boyun düzleşmesi rahatsızlığı yaşıyorsanız

Eğer siz veya bir yakınız boyun düzleşmesi rahatsızlığı yaşıyorsanız ve tedavi kararı aldıysanız size en doğru merkezi bulmamız için www.visittobetreated.com adresinden bize ulaşın. Uzmanlarımız uygun bütçe ve tedavi planlaması ile size dönüş yapacaktır. Visit to be treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ”Formu doldurmanız yeterli.”