Dişlerini yıllar önce kaybetmiş, protez bile kullanamayacak durumda olan hastalara bile box tekniği uygulanabiliyor. Daha önce beyin cerrahisi ve ortopedide kullanılmış bir yöntem olan box tekniği şimdi de çene cerrahisinde yeniden bir kemik oluşturmak için kullanılıyor. Oluşan kemiğin üstüne de implant yapılarak, sabit dişlere sahip olunuyor. Teknik yaygınlaştıkça uygulanma fiyatı da düşüyor.

Diş tedavisinde kullanılan box tekniği nedir?

Box tekniği çenesinde çene kemiği erimiş, kaybolmuş hastalara uygulanan bir tedavi yöntemi olarak diş sorunu yaşayanlara uygulanıyor. Çene kemiğinin yerine dana kemiklerinden elde edilmiş extreler hastaya tatbik ediliyor. Belirli bir süre bekledikten sonra orada oluşmuş olan kemiğin üzerine implantlar yapılıyor ve hastaya sabit protez yapma imkanı doğuyor. Poliaktik asit ve allojengref birleşiyor; ameliyat ve ameliyat sonrasında sabit protez yapılabiliyor.

Tedavi süresi ne kadar?

İmplant yani yapay diş kökü uygulamasından önce kemik oluşması için ortalama 4-5 ay bekleniyor. İmplant için az bile olsa kemik bulunuyorsa implantlar hemen yapılabiliyor. İmplant uygulaması yapılamıyorsa kemik oluşumu bekleniyor. Ortalama 2 ay sonrasında protezler yapılıyor.

Box tekniği uygulanan Erol T. nasıl iyileşti?

Erol T.’ye yıllar önce köprü tedavisi ile protez yapılıyor. Bir gece o protezlerin ağzına düşmesiyle hemen doktora gidiyor. Doktor çene kemiğinin erdiğini ve vücudundan kemik alınarak çene kemiği oluşturulacağını söylüyor. Tesadüfler sonucu box tekniğini duyuyor ve bu teknik sayesinde Erol T.’ye çene kemiği oluşturuluyor ve implant yapılabiliyor.

Uygulama sonrası kişinin hayatında neler değişiyor?

Uygulamadan önce dişlerinden dolayı yeme problemi olan, sıcak ve soğuk içecekleri içerken zorlanan Erol T. tedaviden sonra bu sorunlara veda ediyor. Bu mucizevî tedavi dünyada çok az ülkede ve çok az klinikte yapılıyor.

 

Diş tedavilerinde sık sık implant tedavisi ismi duyuluyor. Peki ağızda implant yapılabilecek kemik yoksa ne yapılıyor? Bu noktada box tekniği devreye giriyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.