Ağız ve diş hastalıklarında kullanılan yeni bir yöntem olan box tekniği; alt ya da üst çene kemiklerini kaybetmiş, implant bile yapılamayacak hastalar için umut ışığı oluyor. Bu uygulamayla çene kemiği oluşturuluyor ve implant yapma imkanı doğuyor. Daha önceleri vücuttan kemik alınarak  oluşturulan çene kemiği, box teknikte bazı hayvan kemikleri kullanılarak yapılıyor. Uygulama için bir yaş sınırı bulunmuyor.

Box tekniği nedir?

Birçok farklı sebepten dolayı kişilerin alt ve üst çene kemiklerinde kayıplar, bozulmalar olabiliyor. Bu durumda kemik yapılandırma yöntemlerinden faydalanılıyor. Box tekniği de bu yöntemler arasında yer alıyor. Hayvansal kemikler laboratuarda özel işlemlerden geçirilerek insan kemiğine yakın hale geliyor. Bu kemikler cerrahi yöntemle çene kemiğine yerleştiriliyor. Böylece sorunlu çene kemiği yenilenmiş oluyor.

Hangi hayvan türlerinin kemikleri kullanılıyor?

Box sayesinde kemik dokusu yeniden yapılanıyor. Bu teknik diş estetiğinin yanında beyin cerrahisi, plastik cerrahide ve ortopedide de kullanılıyor. Box tekniği için inek, dana, sığır ve at kemiklerinden yararlanılıyor. Bu kemikler özel işlemlerden geçiriliyor ve insan kemik dokusuyla uyumlu hale getiriliyor. Elde edilen malzeme çene kemiğine yine özel yöntemlerle yerleştiriliyor. Uygulamadan 6-8 ay sonra sağlıklı bir kemik elde edilmiş oluyor. Böylece gerekiyorsa implant uygulaması sağlıklı kemikler üzerine yapılabiliyor.

Bu teknik kimlere uygulanabilir?

Çene kemiğinde bozulma olanlarda, uzun senelerce total protez kullanmak durumunda olanlarda, kemik kaybı olanlarda, dişleri çekildikten sonra kemik seviyesinde dengesizlik olanlarda, implant uygulaması için sağlıklı bir çene kemiğine ihtiyaç duyanlarda box tekniği uygulanabiliyor.

 

Dünyada sadece 5 ülkede uygulanan box tekniği sayesinde çene kemiği yeniden yapılandırılabiliyor. Böylece ağız ve diş sağlığında yaşanan farklı sorunlar çözülebiliyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.