Yaşam boyu milyonlarca defa tekrarladığımız, duygularımızı daha iyi ifade etmemize yarayan mimikler, yüzde ince ve kalın çizgilerin oluşmasına neden olur. Botoks uygulamasıyla bu çizgiler sorun olmaktan çıkabilir.

Botox nedir?

Yüzümüzde bulunan 80 kas ile 7 bin farklı mimik yapıyoruz. doğru mimik, kişiyi güzelleştirirken, yanlış mimik çirkinleştirip yaşlandırıyor. Yaşlanmayı engellemenin en önemli yollarından biri ise botox uygulaması olarak görülüyor.

Kasların içine, direk olarak ince iğneler ile enjekte edilen Botulinum A ilacı, yüzde oluşmuş olan mevcut çizgilerin görünümünün 3-7 gün arasında azalmasını hatta yok olmasını sağlar. Ayrıca bu ilaç, kas hareketini durdurduğundan dolayı, yeni kırışıklıkların oluşmasını engeller. Daha canlı ve gençleşmiş bir cilt ortaya çıkar.

Yurtdışından tatil ya da iş için gelenler botox, altın bakım, dolgu uygulamaları, leke tedavisi gibi kısa sürede yapılan operasyonlar için başvuruyorlar.  Botoks, belirli kas hastalıklarının tedavisi için tıbbi olarak kullanılır ve geçici olarak kasları felç ederek kırışıklıkları giderir.  Clostridium botulinum bakterisi tarafından üretilen botulinum toksini adı verilen bir nörotoksinden yapılır. Botox güçlü bir zehir olmasına rağmen, doğru kullanıldığında çok sayıda uygulamada ve tıp alanında faydalı ve başarılı şekilde kullanılıyor.

Her yıl, 6 milyondan fazla kişiye botoks tedavisi yapılıyor. Günümüzün en popüler, cerrahi olmayan kozmetik tedavisi olan botox, yalnızca kırışıklıklar için değil; terleme ya da migren gibi sağlık sorunlarında da kullanılıyor.

Botox nasıl uygulanıyor?

Botulinum toksini, ağırlıklı olarak yüz kırışıklıklarının ve ince çizgilerin görünümünü azaltmak için kullanılıyor. Estetik uygulamaların ötesinde, Botox göz kapakları ile ilgili sorunlarda, migren probleminde, aşırı terleme ve idrar kaçırma gibi çeşitli tıbbi durumları tedavi etmek için de kullanılıyor. Botulinum toksini şu anda 20’den fazla farklı tıbbi durumu tedavi etmek için kullanılıyor.

Botox hangi hastalıkları tedavi ediyor?

 • Blefarospasm (göz kapaklarının spazmı).
 • İdiopatik rotasyonel servikal distoni (ciddi boyun ve omuz kas spazmı).
 • Kronik migren.
 • Ağır primer aksiller hiperhidroz (aşırı terleme).
 • Şaşılık (çapraz gözler).
 • İnme sonrası üst ekstremite spastisitesi.
 • Detrusor (mesane duvarı kası) aşırı aktivitesi – üriner inkontinansa neden olur.
 • Aşırı aktif mesane.
 • Hemifasiyal spazm.
 • Glabellar çizgiler (kaşlar arasındaki kaş çatma çizgileri).
 • Kaz ayakları
 • Alerjik rinit (saman nezlesi).
 • Serebral Palsi.
 • Oromandibular distoni (çene, yüz ve / veya dilin kuvvetli kasılması).

Botox enjeksiyonları, kas aktivitesini geçici olarak felce uğratmak için çeşitli botulinum toksini formlarını kullanan bir tedavidir. Botox tedavisinde, öncelikle bazı yüz kırışıklıklarının görünümünü azaltmak amaçlanıyor. Aynı zamanda tekrarlayan boyun spazmları (servikal distoni), aşırı terleme (hiperhidroz), aşırı aktif mesane ve tembel göz gibi sorunları tedavi etmek için de kullanılıyor. Botox enjeksiyonları ayrıca bazı kişilerde kronik migrenlerin önlenmesine yardımcı olabilir.

Botox yaptırmadan önce bilinmesi gerekenler neler?

Botox tedavisi, kalıcı bir yöntem değildir. Yüz, altı ay önceki haline kendiliğinden geri döner. Ancak altı ay içinde yaşlanma belirtileri artmadığı için yüz bir anda çökmez.  Doktorunuz, cildinize veya kaslarınıza minik miktarda botulinum toksini enjekte etmek için ince bir iğne kullanıyor. İhtiyaç duyulan enjeksiyon sayısı, tedavi edilen alanın kapsamı dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı.

Botoks ile kırışıklık ve deride bulunan çizgiler geçici süre ortadan kaldırılır. Botoks tedavisinin etki süresi 4-6 ay oranındadır. Etki süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. Bu süreyi yaş ve uygulanan bölgenin durumu genellikle etkiliyor. Hamile veya emziren  anneler haricinde hemen hemen herkes botoks işlemi yaptırabiliyor.

Oldukça kısa sürede tamamlanan botoks işlemi; kaz ayakları, alın, boyun, kızgınlık çizgisi, kaş kaldırmak için, terlemeyi önlemek için kullanılıyor. İşlem yaklaşık olarak 10-15 dakikada tamamlanıyor. İşlemden sonra acı duyulmuyor. Hastalar uygulama sonrası hemen normal hayatlarına ya da iş hayatlarına dönebiliyor. Botoksun uygulandığı gün spora, kuaföre veya saunaya gidilmemesi gerekiyor. 3 gün boyunca havuza girilmemesi gerekiyor. Botoksun yapıldığı gün uyku pozisyonuna dikkat etmek önemli. Bunların dışında botoks tedavisi 5-7 gün içinde gözlemlenebiliyor.

Yüzüm donuk duracak mı?

Günümüzde botox tedavisi oldukça gelişti. Alanında uzman olan her doktor, botoksu doğallığı bozmayacak şekilde yapmaya çalışıyor. Özellikle de mimik yapma konusunda endişesi olanlar için; doğru yöntemle yapılan botoks tedavisinde her türlü mimiğin yapılabildiği ancak kırışıklık oluşmadığını hatırlatmak gerekiyor.  Şayet botoks enjeskiyonu ardından mermer gibi pürüzsüz bir alın, şaşkın bir ifade, kaş çatmada ya da kaşları aşağı yukarı hareket ettirmede zorluk oluşuyorsa bu botoks uygulaması yanlış demektir. Botox uygulamasının başarı elde edebilmek için yüzün doğal görünümünün bozulmaması önemli. Dışarıdan bakıldığında estetik ya da botoks olduğu anlaşılmamalıdır. Bütün estetik operasyonlarda olduğu gibi botox enjeksiyonunun da ana amacı doğallık olarak ortaya çıkıyor. Yalnızca alanında uzman ve profesyonel tedavi merkezleri hastalarına tatmin edici sonuçlar verebiliyor. Doğal durmayan ya da dışarıdan anlaşılan botoks uygulamaları, başarısız kabul ediliyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.