Günümüzde kişinin kendi vücudundan alınan örneklerden elde edilen kök hücre denen vücudu yenileyici bileşenler sayesinde birçok farklı hastalığın tedavisi mümkün oluyor. Kök hücreler estetik ve kozmetik cerrahi, ortopedi gibi değişik alanlarda kullanılıyor. Muhammed Bey de olumsuz durumlar neticesinde vücudunun değişik yerlerindeki yanıklardan dolayı hastaneye gidiyor ve kök hücre tedavisi sayesinde inanılmaz değişimler yaşıyor.

Muhammed Beyin hikâyesi

Yüz, kulak, boyun, sırt, kol ve ellerinde oluşan derin yanıklardan dolayı hastaneye gelen Muhammed Beye kök hücre tedavisi uygulanıyor. Bunun için önce lokal anestezi ile göbek bölgesinden yağ alınıyor. Alınan yağ hücreleri bakanlık onaylı özel bir laboratuara götürülüyor. Burada yağ hücrelerinden kök hücreler elde ediliyor. Kök hücre tedavisi yanık bölgelere uygulanıyor.

Kök hücre kullanım süresi

Elde edilen kök hücreler eğer gerekliyse hemen kullanılabildiği gibi özel merkezlerde dondurulup saklanadabiliyor. Eğer ileride kişinin tekrar kök hücre tedavisine ihtiyacı olursa dondurulan yapı yine kullanılabiliyor.

Yanıklarda kök hücre tedavisi sonrası süreç

Muhammed Bey ve benzeri yanık vakalarında kök hücre tedavisi uygulandığında izsiz şekilde yaralar kapanıyor. Ancak yaraların iyileşme evresinde yani cildin pembemsi olduğu dönemlerde vücudun dikkatle korunması büyük önem taşıyor. Çünkü ufak bir sinek ısırığı bile tekrar yara oluşmasına sebep olabiliyor. Bu yüzden kişiler yoğun tedavi sonrası gözlem altında tutuluyor, ara kontroller yapılıyor.

Yanık tedavisinde hasta doktor ilişkisinin önemi

Kişilerin özellikle dış görünüşü etkileyen hastalıklar ciddi psikolojik rahatsızlıklara da neden olabiliyor. Bu yüzden yanık gibi durumlarda doktorun hastayı fiziksel olarak tedavi ederken psikolojik olarak da rahatlatması büyük önem taşıyor. İyileşme süreci hastanın psikolojine göre hızlanabiliyor.

Kök hücre tedavisi yanık dışında hangi kozmetik alanlarda kullanılıyor?

Yüz yenilemede, kırışıklık gidermede, akne izleri tedavisinde, suçiçeği izleri tedavisinde, dudak dolgunlaştırmada da kök hücre uygulamaları yapılıyor.

 

Tıp alanındaki gelişmeler, teknolojik gelişmelerle birlikte hızla ilerliyor. Bu ilerleyiş insan sağlığının korunması adına mucize teknikleri de beraberinde getiriyor. Kök hücre işlemi de yara tedavisinden kanser tedavisine kadar birçok farklı hastalık için şifa oluyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.