Geçirdiği bir kaza sonucu felç olan ve yatalak kalan 22 yaşındaki Nuran Evin’in hikayesine ve geçirdiği tedavisi sürecine daha yakından bakalım.

Nuran Evin 17 yaşında geçirdiği bir kaza sonucu felç yaşadı

Nuran Evin 17 yaşında geçirdiği bir kaza sonucu omurilik felci yaşadı. Belden aşağısı tutmadı. 20 gün yoğun bakım, ardından yatalak hastalarda görülen bası yarası yüzünden 8 ay yüzüstü yattı. Geçirdiği kaza sadece fiziksel olarak değil, ruhsal olarak da yaraladı Nuran Evin’i.

Kazada iki ablamı 2 arkadaşımı kaybettim. Olaydan sonra gözümü açtığımda şoktaydım. Bir süre fizik tedavi aldım.

Nuran, bugün 22 yaşında. Kazanın üzerinden 5 yıl geçti, tıp merkezine 11 ay önce geldi. Geldiğinde oturamıyordu. Nuran, tıp merkezimize geldiğinde durumu nasıldı. Hasta bizim merkezimize ilk geldiğinde yatar durumdaydı. Ocak ayında geldi on bir ay oldu. Bu on bir ay içinde hastamızı oturur duruma getirdik. Yani oturma dengesini kazandırdık ve oturma durumuna getirdik. Ayrıca tekerlekli sandalyeyi kullanmasını kendisine öğrettik. Ve zaman içinde kaslarında özellikle bacak kaslarında sertlikler gelişti. Buna tıp dilinde spaste diyoruz ki omurilik hasarında çok sık gördüğümüz bir durum. Onun için egzersizler ve ilaçlarla bu sertlikleri de azalttık.

Kişinin bağımlılıktan kurtarılması mümkün

Geçirdiği kazadan dolayı artık omuriliğin tedavisi mümkün değil. Ama rehabilitasyon programıyla tamamen bağımsız hale getirilmesi kişinin bağımlılıktan kurtarılması mümkün. Bu çalışmaları yaptık şu anda aşağı yukarı bütün işlerini kendisi yapabilir duruma geldi.

Tıp merkezi, hasta hangi teşhis ile  gelirse gelsin bütün testleri bir kez daha yapıyor ve tanının doğruluğundan emin oluyor. Nuran Evin parapleji hastası. Bu hastalığın bir çok çeşidi var. İşte yapılan bu testlerle hastalığın çeşidi, seyri belirleniyor ve fizik tedaviye yön veriliyor.

Nuran’ın gördüğü tedavi nedir?

Nuran’ın tabi yaralandığı sırada tanısı tam olarak konulamamış olabilir. Ama yapılan tetkitlerle, emar tetkitleri yapılıyor. Manyetik rezonans görüntüleme tekniğiyle omuriliğin durumu ortaya konuyor. Hem omurunda kırık bu yaralanmaya bağlı hem de omuriliğinde tam kesi söz konusuydu.

Bu T4 seviyesindeydi. Sırt seviyesinde olunca kollar tamamen normal oluyor. Başını gövdesinin üst kısmını hareket ettirebiliyor. Ama oradan aşağısı tamamen felç oluyor. Bu tanı konduktan sonra yani bizim için önemli olan omurilik kesisi tam mı yoksa kısmi mi bir kesi var. Tam kesi olursa bunun tıp diliyle bunun tedavisi mümkün değil. Ama bu seviyede bir hastamızı biz tamamen bağımsız hale getirebiliyoruz.

Bu nedenle hızla yoğun fizik tedavi rehabilitasyon programına başladık. Ve buradaki kaplıca tedavisi, şifalı çamur tedavisi, hidroterapi, masaj ve robotik rehabilitasyon uygulamaları, birebir egzersizler bunları yoğun bir şekilde uygulayarak kendisini şu anda tamamen bağımsız hale getirdik.

Ama tabi artık bundan sonra ömür boyu tekerlekli sandalyeye bağımlı kalacak. omurilik tam kesildiği için.

11 ay önce yatalak olarak geldiği tıp merkezimizden artık bağımsız bir birey olarak yaşamını sürdürebilecek şekilde ayrıldı Nuran Evin. Bu başarının nedeni tıp merkezimizin tedavilerinde doğal ve teknolojik yöntemleri bir arada kullanması ve fizik tedaviyi birebir uygulaması.

Tıp merkezlerimiz kullandığı teknolojiler, konusunda uzman hekimler kadar fizyoterapistleri ile de fark yaratıyor. Nuran’ın hastalığını en yakından takip eden ve yaşadığı gelişimi birebir yaşayan uzmanımız ile Nuran Evin’in durumunu konuşuyoruz.

Bize Nuran Evin hakkında bilgi verir misiniz?

Nuran Hanım ilk geldiğinde yaralanma seviyesinin altındaki kas gruplarında aşırı derecede kasılmaları mevcuttu. Bundan dolayı hastamız transfer ve mobilizasyon aktivitelerinde, günlük yaşam aktivitelerinde oldukça bağımlıydı. Aynı zamanda Nuran Hanım’ın omurgasında var olan eğrilikten dolayı oturma dengesi oldukça bozulmuştu.

Bundan dolayı hastamız oturma pozisyonuna getirildiği zaman öne arkaya yanlara doğru devrilme eğilimine giriyordu. Bu da hastanın transfer ve mobilizasyon aktivitelerini ve günlük yaşam aktivitelerini oldukça etkiliyordu.

Hastamız merkezimize ilk geldiğinde yürüyemiyordu. Ayaklarına yük aktaramıyor, ayağa kalkamıyordu. Bundan dolayıda ayakta durmakta oldukça zorluk çekiyordu. Hastamız şu anda ise kendisi wolker dediğimiz dört ayaklı bir yardımcı cihazla ayağa kalkabiliyor. Ve ayaklarını yere basabiliyor. Aynı zamanda ayaklarına yük aktarabiliyor.

Tedaviler sonucunda Nuran evin’in kas kuvvetinde artış sağlandı. Kollar ve bacaklarda sağlanan güçlenme ile birlikte yataktan tekerlekli sandalyeye transferini tek başına yapar hale geldi.

Hastamızın omurgasında aşırı bir denge kaybı mevcuttu. Var olan eğrilikten kaynaklanıyordu. Şu anda eğrilikte azalmadan dolayı hastamızın hem oturma dengesinde iyileşme sağlandı. Hem de ayakta durma dengesinde iyileşme sağlandı. Hastamız fonksiyonel aktivitelerini böylece daha rahat yapabiliyor hale geldi.

Nuran Evin’in tedavisinde sağlanan başarı tesadüf değil.

Nuran Evin’in tedavisinde sağlanan başarı tesadüf değil. Tıp merkezi, dünyaca bilinen ve yurt dışından hastaların yine yurt dışındaki sağlık kuruluşları tarafından tedavi için yönlendirildiği bir merkez. Çünkü sağladıkları bu başarılar bir çok ülkede yakından takip ediliyor.

Peki bize Nuran’a uygulanan tedaviyi anlatır mısınız?

Fizyoterapist merkezimizde Nuran Hanım’a kaslarında var olan kasılmalarından dolayı hastamızın değişik kas gruplarına germe egzersizlerini uyguluyoruz. Oturma dengesini arttırmak amacıyla karın ve sırt kaslarını güçlendirme egzersizleri, leğen kemiği ve bel kemiğinin oryantasyonunu arttırmak amacıyla köprü kurma gibi pelvik stabilizasyonunu arttıracak egzersizler uyguluyoruz. Hastamızın ayakta durma dengesini arttırmak amacıyla hastamızı ayağa kaldırıyoruz ve burada dinamik ve statik denge eğitimi çalışıyoruz. Aynı zamanda merkezimizde bulunan manuel masaj teknikleri, peloid uygulamaları, çamur uygulamalarıyla hastamızın yaralanma bölgesinde dolaşımını arttırarak bu bölgelerde ki iyileşmeyi iyileşmenin hızlanmasını sağlıyoruz.

Elektro terapi yöntemi ile kaslar uyarılırken, robotik cihazlarla Nuran Hanım’ın yürümesi sağlanıyor. Bu robotik cihazlar, hastanın yürüme analizini de çıkarıyor ve yürümesindeki değişiklikleri gösteriyor.

Tedavideki ana hedef nedir?

Nuran Hanım’da tedavide ki hedeflerimiz Nuran’ın günlük yaşam aktivitelerinde ki bağımsızlık düzeyini arttırarak hastamızın tranfer ve mobilizasyon aktivitelerini daha rahat bir şekilde yapmasını sağlamak. Aynı zamanda ilk başta hastamızı wolker dört ayaklı baston gibi veya başka yardımcı cihazlarla yürüterek daha sonrasında da hastamızın bağımsız olarak kendi başına yürüyebilir hale getirmesi en baştaki temel amaçlarımızın başında geliyor.

Nuran hanım gibi hastalar belki tamamen iyileşemeyecek. Ancak onların kendi kendine yeter hale gelmesi bile bir mucize.

Eğer size ya da bir yakınınıza parapleji teşhisi konulduysa,

Eğer size ya da bir yakınınıza parapleji teşhisi konulduysa, gördüğünüz tedavilerden bir sonuç alamıyorsanız, vakit kaybetmeden, organ hasarı yaşamadan,  http://www.visittobetreated.com adresinden bize ulaşın ve bu son teknoloji ile tedavi olun. Uzmanlarımız en kısa zamanda sizinle iletişim kurarak uygun bir bütçe ile tedavi planlaması sunacaktır. Visit to be treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ” Formu doldurmanız yeterli” .