Diyelim ki tatil için Türkiye’ yi seçtiniz. Çok kısıtlı zamanınız var. Aynı zamanda dişlerinizde de estetik problemler var. Dişlerinizi bir günde porselen yaptırmak ve çok güzel porselen dişlere sahip olmak istiyorsunuz. O zaman bu yazıyı dikkatli okuyun. Çünkü hem tatilinizi  yapabilir hem de çok kısa zamanda o istediğiniz muhteşem dişlere sahip olabilirsiniz.

Porselen diş protezleri neden yapılır ?

İnsanlar farklı nedenlerle dişlerini kaybederler. Kaybedilen bu dişlerin yerine konan, kişinin estetik ve fonksiyonel olarak da ihtiyaçlarını giderme amacı taşıyan yapay restorasyonlara protez adı verilir. Dişlerimiz zaman içerisinde çürüyen dişlerin sırayla çekilerek kaybedilmesi şeklinde olduğu gibi diş eti rahatsızlıkları,  kaza veya travma sonucu topluca veya çoğunlukla da kaybedilebilir. Diş protezlerinin yapılma nedeni hastanın eksik dişleri sebebiyle kaybettiği çiğneme ve konuşma fonksiyonlarının tekrar kazanılması olduğu gibi bunun yanında estetik açıdan iyi bir görünüm kazandırma amacıyla da diş hekimleri tarafından yapılmaktadır.

Eksik dişlerin yerine hangi protezler yapılabilir?

Hastanın bazı dişleri eksikse köprü adı verilen sabit protezler yapılır. Bunun yanında çekim boşluklarına implant ekilerek implant üstüne protezler koyulabildiği gibi hastanın hiç dişi yoksa total protez ya da halk arasında damak adı verilen hareketli protezler de yapılabilmektadır. Yine hastanın kemik yapısı müsaitse tam dişsizlik söz konusu olduğunda implant ekilerek sabit veya hareketli implant üstüne protezler yapılabilir.

Porselen kaplama nedir?

Kanal tedavisi görerek direnci azalmış, kırık veya koyu renkli olan büyük dolgulu dişlerde veya ekilmiş bir implantın üst yapısı olarak sabit protez çeşidi olan porselen yani seramik kaplamalar yapılmaktadır. Bir veya birden fazla diş eksikliği olduğu durumlarda komşu dişlerin küçültülüp destek ayağı olarak kullanılarak boşluklar doldu yapılan sabit protezlere de köprü adı verilmektedir.

Diş boşlukları köprü ile kapatılmazsa ne olur?

Ağızdan bir diş eksildiğinde diğer komşu dişler açılan boşluğa doğru ilerleme eğilimi gösterir. Yani boşluğun yanındaki dişler boşluğa doğru kayarken boşluğun karşılığında bulunan,karşı çenedeki dişte boşluğa doğru uzar. Bu istenmeyen hareketlerin yanı sıra boşluğun olduğu bölge ile sağlıklı çiğneme fonksiyonu gerçekleşmez ve konuşma ve görünümde estetik kaybı meydana gelir.

Porselen köprü nasıl yapılır?

Köprü ayağı olacak dişler anestezi altında, porselen materyalinin kalınlığı kadar küçültülür. Sonra ağızdan alınan ölçü yine diş doktoru tarafından diş labaratuvarına gönderilerek hastanın ölçülerine göre protez siparişi verilmektedir. Porselen protez yapılan provadan sonra ortalama 1 gün içerisinde bitirilmektedir.  Bir yapıştırıcı siman yardımıyla kesik dişlere yapıştırılır. Porselen kaplama veya köprünün en güzel tarafı yapıştırıldıktan 10 dakika sonra yemek yemek mümkün olur. Estetik olarak da fonksiyonel açıdan da bu dişlerle doğal dişlerin birbirinden ayrılması zordur.

Porselen kaplama çeşitleri nelerdir?

Genel olarak porselen kaplamalarda dişe temas eden yüzeyde dışarıdan fark edilmeyen, dayanıklılığı arttıran Krom Nikel (Cr-Ni) alaşımı metal çekirdek veya iskelet bulunur. Bu tarz kaplamalara metal destekli köprüler denilir.

Zirkon köprüler de seçenekler arasındadır. Dişlerde fazla kesik olmasının istenmediği durumlarda estetik açıdan daha iyi görüntüye sebep olan metal desteksiz zirkonyum altyapılı köprüler tercih edilmektedir.

Zirkon köprüler tek diş restoranyonları veya implant üstü köprüler de kullanılmakla beraber metal destek olmadığından çok uzun köprülerde tercih edilmemektedir.

Zirkon kaplamalar neden tercih sebebidir?

Zirkon kaplamalar ışık geçirgenliği doğal dişlere yakındır ve son derece estetik bir görüntüye sahip olmakla birlikte özellikle ön dişlerde doğal dişlerden ayırmak çok zordur.

Lamina porselen nedir?

Ön dişler şekil veya renk bozukluğu varsa tüm dişin kesilmesine gerek kalmaz. Sadece dişin ön yüzünden ince bir mine tabakası kaldırılarak yerine yapıştırılan estetik ve son derece doğal bir görünüme sahip porselen kaplama çeşidinin adıdır. Lamina porselenler sayesinde ön dişlerdeki kırıklar, ayrık dişler, hafif çapraşık dişler, çok koyu renkli dişler düzeltilerek bembeyaz ve mükemmel bir görünüme sahip olmak mümkün.

Lamina porselen arka dişlere de yapılabilir mi?

Lamina çok ince bir yapıya sahip olduğundan arka dişlere yapıldığı takdirde uygulanan çiğneme kuvvetine dayanamayabilir ve kırılabilir. Bu yüzden ön dişlere daha uygundur.

Porselen diş bakımı nasıl yapılır?

Lamina kaplamalar pahalıdır ve son derece hassas bir protez türüdür. Yapılan ön dişlerle sert yiyeceklerden uzak durmanın yanında normal ağız bakımı yapılır. Bunun dışında fazladan bir şey yapmaya gerek yoktur.

Porselen köprü bakımı nasıl yapılmalıdır?

Köprü ve kronlar da doğal dişler ile birlikte

  • düzenli olarak fırçalanmalı,
  • diş ipi ve arayüz fırçası ile temizlenmelidir.

Porselen diş sararır mı?

Porselen dişler sararmaz ya da renk değiştirmezler. Gerçek porselen kaplamaların üzerinde gıda artıkları, sigara renkleşmeleri ıslak pamukla bile çıkarılabilmektedir.

Porselen dişlerin ömrü ne kadardır?

40 yaşı ve sonrasında diş etleri çekilme yapar. Porselen kaplamalar kırılmamışsa veya hastada diş etleri çekilmemişse teorik olarak ömür boyu kullanılabilirse de bu durum genellikle istisnadır.

Porselen kaplama yapılan bir diş çürür mü?

Porselen kaplama yapılan bir dişin eğer dişeti çekilmesi yoksa çürümesi mümkün değildir.

Porselen kaplama yapılma yaşı nedir?

Çocuk ve ergenlerde kemik gelişimi devam ettiğinden porselen kaplama yapılma yaşı kadınlarda 18 erkeklerde 20’dir.

Porselen kaplama ile bembeyaz dişlere sahip olunabilir mi?

Evet! Koyu renkli dişlere sahip hastaların da en az ön 6 dişini lamina porselen veya zirkon porselen kaplama yöntemiyle bembeyaz dişlere sahip olması mümkündür.

Diş gıcırdatan hastalara porselen kaplama yapılabilir mi?

Diş gıcırtma rahatsızlığı olan hastalar da kırılma riski yüksek olup hastaya aldığı risk anlatılarak protez takılır. Ve özellikle hasta ikna edilerek çiğneyici yüzler metal yapılabilir.

Hem maliyet avantajı, hem gezme fırsatı, hem de kaliteli teknolojik altyapı sunan Türkiye, uluslararası hastaların tercihlerinin başında geliyor.

Eğer siz veya bir yakınınızın diş problemleriniz varsa ve tedavi olmak porselen diş yaptırmak isterseniz sizlere en doğru merkezi bulmamız için www.visittobetreated.com adresinden bize ulaşın. Uzmanlarımız uygun bütçe ve tedavi planlaması ile size dönüş yapacaktır. Visit to be treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ”Formu doldurmanız yeterli.”