Vücudumuzun kumandası beynimizdir. Beynimizle düşünüp, beynimizle hareket ederiz. Bu yüzden de beyinde oluşan tümörlerin hemen yok edilmesi gerekir. Beyin ve sinir cerrahisi uzmanlarımızla beyin tümörlerinin tedavisi ile ilgili konuştuk, bu faydalı bilgilere hep birlikte bakalım.

Beyin tümörü vak’alarında tedavi için

Beyin tümörü vak’alarında tedavi için, tümörün tipi, yeri ve büyüklüğü ile hastanın yaşı ve genel sağlığını içeren bir dizi faktöre bağlıdır. Tedavi yöntemleri ve programları çocuklar ve yetişkinler için farklılık arz etmektedir.

Beyin tümörleri cerrahi, radyasyon tedavisi ve kemoterapi ile tedavi edilir.Doktorlarımız ayrıca, glioma olarak bilinen beyindeki primer olarak ortaya çıkan tekrarlayan merkezi sinir sistemini tedavi etmek için bir aşı üzerinde bilimsel çalışmalar yapmaktadır.

İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, çeşitli yöntemler kullanılabilir

İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, çeşitli yöntemler kullanılabilir. Sağlık ekibimiz, mümkün olan en iyi bakımı sağlamak için birlikte çalışan beyin cerrahları, tıbbi onkologlar, radyasyon onkologları, hemşireler, bir diyetisyen ve bir sosyal hizmet uzmanını içermektedir.

Tedavi başlamadan önce, çoğu hastaya, şişlik veya ödem rahatlatmak için steroidler verilir. Nöbetleri önlemek veya kontrol etmek için antikonvülsan ilaç tavsiye edilir.

Eğer hidrosefali varsa, beyin omurilik sıvısını boşaltmak için bir şant da gerekebilir. Bir şant, beynin bir ventrikülüne yerleştirilen uzun ve ince bir tüptür ve daha sonra cildin altında vücudun başka bir bölümüne, genellikle de karına dişlendirilir. Bir drenaj borusu gibi çalışır. Bu şekilde aşırı sıvı beyinden uzaklaşır ve karın içinde emilir. Bazı durumlarda, sıvı kalbe boşaltılır.

Beyin tümöründe cerrahi yöntem

Cerrahi çoğu beyin tümörü vak’ası için genel tedavidir. Bir beyin tümörünü çıkarmak için, bir beyin cerrahı kafatasında bir açıklık yapar. Bu operasyona kraniotomi denir. Mümkün olduğunda, cerrah tüm tümörü çıkarmaya çalışır. Eğer tümör hayati beyin dokusuna zarar vermeden tamamen çıkartılamazsa, doktorunuz tümörün olabildiğince çoğunu çıkarabilir. Kısmi çıkarma, beyindeki baskıyı azaltarak semptomları hafifletmeye yardımcı olur ve radyasyon terapisi veya kemoterapi ile tedavi edilecek tümör miktarını azaltır.

Bazı tümörler çıkarılamaz. Bu gibi durumlarda doktorunuz sadece biyopsi yapabilir.Tümörün küçük bir parçası çıkarılır, böylece bir patolog içerdiği hücre tipini belirlemek için mikroskop altında inceleyebilir. Bu, doktorunuzun hangi tedaviyi kullanacağına karar vermesine yardımcı olur.

Beyin tümörünün yeri ne şekilde belirlenir?

Bazen bir iğne ile bir biyopsi yapılır. Doktorlar, tümörün tam yerini belirlemek için özel bir baş çerçevesi (bir halo gibi) ve BT taramaları veya MRI kullanırlar. Cerrah kafatasında küçük bir delik açar ve daha sonra bir iğneyi tümöre yönlendirir. Biyopsi yapmak veya tedavi etmek için bu tekniği kullanmak stereotaksis denir.

Ameliyat sırasındaki diğer ileri teknikler arasında, tümörlerin yakınında fonksiyonel yollar bulmak için beyin haritalaması , biyopsi ve açık omurilik sıvısı yolakları için küçük bir alan ve gelişmiş çerçevesiz stereotaksik bilgisayar destekli tümör rezeksiyonları yoluyla endoskopi yer alır. İntraoperatif MRG ayrıca tümörün çıkarılmasını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olmak için kullanılabilir.

Radyasyon tedavisi

Radyoterapi olarak da adlandırılan radyasyon terapisi, kanser hücrelerine zarar vermek ve büyümelerini önlemek için yüksek güçlü ışınların kullanılmasıdır.Genellikle cerrahi ile çıkarılamayan tümör dokusunu tahrip etmek veya ameliyattan sonra kalabilen kanser hücrelerini öldürmek için kullanılır. Radyasyon tedavisi, ameliyat mümkün olmadığında da kullanılır.

Radyasyon tedavisi iki şekilde verilebilir. Harici radyasyon büyük bir makineden gelir.Genel olarak, birkaç hafta boyunca haftada beş gün harici radyasyon tedavisi verilir.Tedavi programı, tümörün tipine ve büyüklüğüne ve yaşınıza bağlıdır. Uzun bir süre boyunca toplam radyasyon dozunun verilmesi, tümör bölgesindeki sağlıklı dokunun korunmasına yardımcı olur.

Dış radyasyon sadece tümöre, çevreleyen dokuya veya tüm beynine yönlendirilebilir.Bazen radyasyon da omuriliğe yönlendirilir. Tüm beyin tedavi edildiğinde, hasta genellikle tümör bölgesine ekstra bir radyasyon dozu alır. Bu destek harici radyasyondan veya bir implanttan gelebilir.

Radyasyon ayrıca, tümöre doğrudan yerleştirilmiş radyoaktif materyallerden veya implant radyasyon terapisinden de gelebilir. Kullanılan materyale bağlı olarak, implant kısa bir süre veya kalıcı olarak beyinde bırakılabilir. İmplantlar her gün biraz radyoaktivite kaybeder. Radyasyon en aktif iken hasta birkaç gün hastanede kalır.

Gamma Knife veya stereotaktik radyocerrahi, beyin tümörlerini tedavi etmenin başka bir yoludur. Gama Bıçağı aslında bir bıçak değil, hedefine tam olarak hassas bir şekilde odaklanmış, yüksek bir radyasyon dozu veren bir radyasyon terapisi tekniğidir. Tedavi sadece bir seansta verilir. Yüksek enerjili ışınlar, tümöre birçok açıdan yaklaşır. Bu şekilde, yüksek bir radyasyon dozu diğer beyin dokusuna zarar vermeden tümöre ulaşır.

Kemoterapi

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için ilaçların kullanılmasıdır. Doktor sadece bir ilacı veya bir kombinasyonu kullanabilir, genellikle ilaçları ağızdan veya enjeksiyon yoluyla bir kan damarı veya kasına verebilir. İntratekal kemoterapi, ilaçları beyin omurilik sıvısına enjekte etmeyi içerir.

Kemoterapi genellikle sikluslarda verilir. Bir tedavi periyodunu bir iyileşme periyodu, ardından başka bir tedavi periyodu ve daha sonra takip eder. Hastaların genellikle tedavi için hastanede kalmasına gerek yoktur ve çoğu ilaç doktorun ofisine veya kliniğine verilebilir. Bununla birlikte, kullanılan ilaçlara, verilme biçimine ve hastanın genel sağlığına bağlı olarak, kısa bir hastanede kalış gerekli olabilir.

Kemoterapideki ilerlemeler, konveksiyon artırılmış teslimat olarak adlandırılan yeni bir teknik kullanarak tümör boşluğuna doğrudan yerleştirmeyi içerir.

Eğer siz veya bir yakınınızda beyin tümörü teşhisi varsa hiç vakit kaybetmeden bu hastalıktan kurtulmak ve tedavi olmak isterseniz sizlere en doğru merkezi bulmamız için www.visittobetreated.com adresinden bize ulaşın. Uzmanlarımız uygun bütçe ve tedavi planlaması ile size dönüş yapacaktır. Visit to be treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ”Formu doldurmanız yeterli.”