Bel ve boyun fıtıkları eğer durum ciddileşirse dayanılmaz ağrılar ortaya çıkabiliyor. Artık muayenede ve mr sonucunda kolayca teşhis edilebilen fıtıkla, gelişen teknoloji ve tıbbi yöntemler sayesinde kolayca tedavi edilebiliyor.

Fıtık nedir?

Bel fıtığı; bel omurları arasında disk denen kıkırdak yapıların arka ya da yanlara çıkıntı yapıp sinirlere baskı yapmasıyla oluşuyor. Fıtık; oluşan bölgeye göre bel ve boyun gibi bölgelerde ağrı, yanma, his kayıpları, idrar kaçırmaya kadar uzanan şikâyetlere neden olabiliyor.

Fıtık tedavisi nasıl yapılıyor?

Fıtık genellikle fizik tedavi ve alternatif tedavi yöntemleri uygulanarak iyileştirilebiliyor. Tedavi programı içerisinde; yer ve su egzersizi programı, bele doğal çamur uygulaması, günde 20 dakika kadar kaplıcaya girilmesi, elektro terapi cihazlarla elektrik verilmesi, robotik bel-boyun tedavi cihazıyla iki günde bir ortalama 20 dakika çalışılması vb. yöntemler yer alabiliyor.

Örneğin 2 yıldır devam eden bel ağrılarından ve bacaklarına yayılan ağrılardan şikâyetçi olan ve bel fıtığı teşhisi konan biri, durumunun seviyesine göre ortalama 20 günlük bir program ile iyileşebiliyor. Birkaç seans sonrasında iyileşme başlıyor, özellikle 10-15 seans sonrası kişi normal hayatına devam edilebilir hale geliyor. %80 civarı iyileşme sağlanıyor. 20 gün sonrası ise tam iyileşme olabiliyor. Sonrasında sadece bir süre ara kontrollerin yapılması gerekiyor.

Fizik tedavi merkezleri artık neredeyse tatil yeri gibi düzenleniyor. Bu da hastaların moral olarak da iyi hissetmesini sağlıyor. Psikolojisi iyi olan kişilerin iyileşme süreci de hızlanıyor.

Fıtık ameliyatı hangi durumlarda yapılmalı?

Fıtık ameliyatları için bazı kriterler bulunuyor. Felç ve büyük kas gücü kayıplarında, idrar ve büyük abdesti tutamama durumlarında ve istirahat edilse dahi dayanılmaz ağrılar oluşuyor, bu durum kişinin sosyal ve iş hayatını büyük ölçüde kısıtlıyorsa ameliyat öneriliyor.

Ancak bu %10 gibi küçük orandaki hastalar için geçerli oluyor. Bunun dışındaki vakalar için uzmanlar fizik tedavi ve destekleyici uygulamalar ile fıtığın tedavisinin mümkün olduğun söylüyor.

 

Bel ve boyun fıtıkları eskisi gibi zorlayıcı hastalıklar olarak görülmüyor. Vakaların %90’ında ameliyat gerekmiyor. Rehabilitasyon ve alternatif tıp yöntemleri sayesinde kısa sürede kişiler iyileşebiliyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.