Bazı bel fıtığı rahatsızlıklarında ameliyat kaçınılmaz.  Bel kayması, ciddi sorunlara sebep olabiliyor ve hayat kalitesinin düşmesine yol açabiliyor. Bu sebeple de tedavinin doğru şekilde yapılması oldukça önemli.

Omurgamızı ortaya çıkaran omur kemikleri birbirleri üzerinde bir düzen içeresinde bulunmaktadır. Genel ve normal olarak omurların ön ve arka kenarları, bir alt ve bir üst omurun kenarları ile aynı çizgide olur. Omurlar birbirlerine ön bölümünde diskler arka bölümde faset eklemler aracılığı ile bağlanır. Bu dizilimin dayanıklılığını arttırır. Bunun dışında birçok bağ yapısı da kemikler arasında köprü haline gelir. Bel kayması şeklinde de ifade edilen bu hastalıkta bir omur diğerinin üzerinde çoğunlukla öne doğru yer değiştirir. Bu kayma durumu neticesinde, omurganın içinden geçen omur iliği sıkışmaktadır. Bunun dışında her iki bacakta ağrı, uyuşukluk ve yanma gibi problemler ortaya çıkar. Beş çeşit bel kayması sorunu vardır. Bunlardan en çok görülenleri ise; yaşlılıkta görülen dejenerasyona bağlı kaymalar, ameliyat ardından ortaya çıkan kaymalar ve çocukluk çağında omurlardaki doğumsal problemler kaynaklı gelişen kaymalardır.

İnsanların ortalama olarak % 5’inde bel bölgesinin alt bölümünde omurların üst ve alt eklemlerini birleştiren kemik bölümünde (faset eklemler) gelişimsel bir kırık olabilir. Bu kırıklara “spondilolizis” adı verilir. Bu bölgenin çok hareketli olması sebebiyle meydana gelen kırıklar çoğu zaman kendiliğinden iyileşmez. Fakat bu kırıklar çoğunlukla adolesan çağda ağrıya yol açar. Ancak erişkin çağlarda da ciddi problemlere yol açmaz. Bazı hastalarda ise kırık sebebiyle üstteki omurlar alttaki omurgaya göre öne doğru kayabilirler. Bu gibi sorunlara “bel kayması” ya da “spondilolistezis” adı verilir. Spondilolistezis kayma miktarı ile ilişkili olarak daha ciddi problemlere yol açabilir. Bu gibi kırık sebebiyle olan bel kaymaları tıp dilinde “istmik spondilolistezis” şeklinde ifade edilir.

Bel kaymasının diğer bir şekli ise omurgada ve etrafındaki bağ dokularında yaşlanma neticesinde ortaya çıkan yıpranma sebebiyle ortaya çıkan bel kaymasıdır. Çoğunlukla 40 yaş üstünde meydana gelen bu problem “dejeneratif spondilolistezis” olarak ifade edilir. Dejeneratif bel kaymalarına genellikle dar kanal da eşlik eder.

Bel kaymasında çoğunlukla ortaya çıkan ilk şikayet bel ağrısıdır. Ağrıyı bacaklarda hissizlik, adale gerginliği, güçsüzlük, bel eğiminde artış veya yürümede güçlük sorunları da takip eder. Bu problemler dinlenmek ile geçici olarak hafifler.  Çoğunlukla ayakta durma, yürüme ve diğer aktivitelerle ağrılarda şiddetlenme meydana gelir.

Bel kaymaları da kayma ortaya çıktıktan sonraki uzun zamanlarda bile belirti vermeyebilir. Görülen diğer belirtiler ve sorunlar arasında ise; bel ve kalça ağrısı; bacaklarda hissizlik, ağrı, adale gerginliği, güçsüzlük, bel eğiminde artış ya da yürümede güçlük vardır. Bu belirtiler de dinlenme ile hafiflese de kesin olarak geçmez. Ayakta durma ile artar.

Bel kayması tedavisi nasıl yapılır?

Herhangi bir belirti vermeyen bel kayması; stres kırıklarının ve bel kaymalarının takip edilmesi gerekiyor. Yine hafif dereceli kaymalarda dinlenme ve medikal tedaviler önemlidir. Bununla beraber, ağrı kesici ve antiinflamatuar ilaçlar, geçici korse kullanımı ve fizik tedavi yöntemlerine başvurulabilir.  Bununla beraber, bel ağrısı ile beraber sinir sıkışması kaynaklı olarak bacak ağrısı ve uyuşma mevcut ise epidural veya foraminal enjeksiyonlar tedavi kapsamında uygulanabilir. Adelosan dönemde ortaya çıkan stres kırıkları ağrıya sebep olur. Daha genç bireylerin bel kayması aktivitelerini kısıtlıyorsa cerrahi olarak tedavi edilmesi oldukça önemlidir.

Cerrahi tedavide en uygun yöntem doktorlar ve uzmanlar tarafından belirlenir. Çoğunlukla tercih edilen teknik ise; kırık bölgenin kaynatılması için taze kemik greftleri ile desteklenmesi ile beraber vida ya da çengellerle sabitlenmesidir.  Modern fizik tedavi yöntemlerinde oldukça kısa sürede iyileşen hastalar da olabiliyor, daha uzun zamanda iyileşebilen hastalar da… Bazı hastalara birden fazla ve komplike tedaviler yapmak gerekirken, bazı hastalar için daha kolay tedaviler yeterli olabiliyor. Fizik tedavi ve rehabilitasyon seansları 21 seans oluyor. 21 seansta ortalama olarak hastaların çoğu düzeliyor. Ama düzelmeyen hastalar her 10 seansta bir  kontrol ediliyor ve seansları uzatılabiliyor. Boyun fıtığı gibi bel fıtığı, bel kayması gibi hastalıklar daha kısa sürede düzelebiliyor.

Ortaya çıkan belirti yalnızca bel ağrısı ise, kayma miktarınız şiddetli değil ise ve doktorunuz muayenesinde ve tetkiklerinde ciddi bir sinir basısı ve etkilenmesi söz konusu ise; ilk seçilecek tedavi yöntemi cerrahi olmayan tedavi teknikleridir. Bu teknikler ise dinlenme, ağrı kesici ve antiinflamatuar ilaçlar, geçici korse kullanımı ve fizik tedavi yöntemlerinden biri veya birkaçı olarak seçilir. Ancak ağrılar devam ediyor ise, tercih edilebilecek diğer bir yöntem kırık bölgesine ve omurları bağlayan eklemlere (faset eklemler) uygulanacak steroid ve bölgesel ağrı kesici enjeksiyonları olarak karşımıza çıkabilir.  Bel ağrısı ile birlikte sinir sıkışmasına bağlı bacak ağrısı ve uyuşma var ise epidural veya foraminalinjeksiyonlar eklenebilir.

Siz de bel kayması sorunu yaşıyorsanız ya da bir ya da birkaç belirti mevcut ise bu aşamada bize başvurabilirsiniz. Türkiye’nin en başarılı doktorları ile, en doğru tedavi yöntemlerini görebilirsiniz. Formu doldurarak, bütçenize en uygun ve en başarılı tedavileri almak için bize başvurabilirsiniz.