Erişkinlerin %80’i hayatlarının bir döneminde en az bir kez bel bölgesindeki ağrıdan şikayet ediyor. Bel fıtığı, genelde 30- 60 yaş arasındaki erişkin grupta sık görülmesine rağmen, hemen her yaşta ortaya çıkabiliyor ve ilerledikçe gündelik hayatı yaşamı zorlaştırıyor. Fizik tedavi ve rehabilitasyon sayesinde bel fıtığı sorunu çözülebiliyor.

Bel fıtığı nedir?

İntervertebral disk bozuklukları denen bel fıtıkları hastanın özelinde teşhisi konan bir rahatsızlık oluyor. Bel omurları arasında bulunan, disk denen kıkırdak yapılar zamanla kemik sınırlarını aşıp arka ya da yana kayarak sinirlere baskı yapabiliyor. Bu durum bel fıtığı olarak adlandırılıyor.

Fıtığın belirtileri neler?

Fıtık belde ise bel ağrısı, boyundaysa boyun ağrısı, kollara yayılan ağrı, bacaklara yayılan ağrı, yanma, uyuşma, karıncalanma gibi belirtilerin yanında disk kayıpları, bazen fıtığın ilerlediği durumlarda kas gücü kayıpları ve idrar kaçaklarına kadar gidebilen bir tablo gözlenebiliyor.

Bel fıtığının oluşmasında birçok faktör etkili oluyor. İnsanların üçte biri genetik olarak bel fıtığına yatkın bulunuyor. Kilolu olma, ağır işler yapma, sürekli oturarak ya da ayakta çalışma, ani hareketler, sigara bu hastalığın ortaya çıkma nedenleri arasında yer alıyor. Bazen bir hapşırma ya da öksürme bile bu hastalığı ortaya çıkarabiliyor.

Bel fıtığı olan Arif D. nasıl iyileşti?

Arif D.’n ağrıları iyi sonuçlar alacağı hastaneye başvurmadan iki yıl önce başlıyor. Önce yataktan kalkmakta zorlanıyor. Sonra araba kullanmakta zorlanmaya başlıyor. Ardından işe gitmekte, gündelik işlerini yapmakta bile zorlanır hale geliyor. Arif’in fiziksel tıp ve rehabilitasyon hastalıkları uzmanı onun 2 yıldır devam eden bel ağrıları nedeniyle kendilerine başvurduğunu söylüyor.  Son dönemde ağırlığının artması ve bacaklarına doğru yayılması üzerine Arif doktora müracaat ediyor.

Bel fıtığı teşhisi

Arif Bey hastaneye geldiğinde muayenesi yapılıyor ve Lomber MR sonuçları değerlendiriliyor.  Kendisine bel fıtığı ve lomber diskopati teşhisi koyularak tedavi programı başlatılıyor.

Bel fıtığı tedavisi

Bel fıtığı tedavisinde çeşitli yöntemler bir arada kullanılıyor. Bahsettiğimiz hasta Arif Bey için de tedavi için bir egzersiz programı hazırlanıyor. Programın içinde su ve yer egzersizleri yer alıyor. Tedavi içerisinde; bele doğal çamur uygulaması, kaplıcada egzersizler, elektroterapi, robotik bel boyun cihazıyla egzersizler vb. yöntemler bulunuyor. Bel fıtığı tedavisinde, doğal tedavi yöntemleri ile teknolojiyi bir arada kullanılabiliyor.

Kaplıcanın sıcak etkisi ve mineraller sayesinde kaslar gevşiyor ve besleniyor. Suyun kaldırma kuvveti sayesinde de omurlara binen yük azalıyor.  Doğal çamur dokuların iyileşmesine destek veriyor.

Kas ve iskelet sistemi ağrılarının çoğunun nedeni kasların kasılı kalıp yeterince gevşeyememesinden ileri geliyor. Bu noktada, binlerce yıldır uygulanan bir tedavi yöntemi olan masajdan da faydalanılabiliyor. Profesyonel masör ve masözler sayesinde kaslar gevşetiliyor.

Omurgayı desteklemek adına bel ve karın kaslarımızın güçlendiriliyor. Bunun sağlanmasında kullanılan yöntemler arasında da hoca eşliğinde yapılan, havuz içi ve salon egzersizleri yer alıyor. Böylece bel ve karın kasları güçleniyor ve bel omurlarına binen yük azaltılıyor.

Arif D’nin durumunda da 10 seans sonrasında yaklaşık %80 oranında gelime kaydediliyor. Arif Bey bu süreçte artık normal bir şekilde işine gidebilir hale geliyor. 20 günlük tedavi sonrasında da Arif Bey’in bel fıtığı iyileşiyor.

Bel fıtığı tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Uzmanlar bel fıtığının ömür boyu dikkat edilmesi gereken bir hastalık olduğunu söylüyor.

Bel fıtığı rahatsızlığında ameliyat şart mı?

Bel fıtığı hastalığında en büyük yanılgı bel fıtığının ameliyatla tedavi edilebileceği konusunda oluyor. Oysa bel fıtığı hastalarının yüzde 95’i ameliyatsız yöntemlerle tedavi ediliyor. Ameliyat ilerlemiş vakalarda uygulanıyor.

Ameliyat için bazı kriterler gözetiliyor.  Kişinin ayağında felç olduysa, kas gücü kaybı olduysa, kişi bilinçsiz bir şekilde artık idrarını büyük abdestini tutamıyorsa ya da istirahat etse dahi dayanılmaz ağrılarla boğuşuyorsa ve bu kişinin sosyal iş hayatını etkiliyorsa genellikle ameliyat kaçınılmaz olabiliyor. Bu kadar ağır vakalar bel fıtığı hastalarının çok az bir kısmında görülüyor. Geri kalanı fizik tedavi ve değişik egzersizlerle tedavi edilebiliyor.

Bel fıtığı olmak istemiyorsanız kaçınmanız gereken pozisyonlar

Bel fıtığı olmamak için olabildiğince bele gereksiz yükleme yapmamak gerekiyor. Genel olarak uzun süre dikey pozisyonda kalmak vücut ağırlığının omurlara binmesine neden olduğu için bel fıtığı riskini artırabiliyor. Desteksiz şekilde geçilen eğik pozisyonlarda da benzer şekilde omurlara fazla baskı olabiliyor ve bu duruşlar da riskli pozisyonlar olarak görülüyor. Mesela, desteksiz biçimde sandalyesinde oturan birinin beli ayakta duran birinin belinden daha çok zorlanıyor. Sandalyedeyken öne eğilip yerden bir şey alırken bel çok zorlanıyor. Benzer bir şekilde ayaktayken de eğilip yerden bir şey almak da bel omurlarına aşırı yük bindiriyor. Bu tip riskli pozisyonlar yerine; sandalyede destekli ve arkaya yaslanarak oturmak, yerden bir şey alınacağı zaman dizler bükülüp eğilmek gerekiyor.

Uzmanlar, bele en az yükün bindiği, en rahat pozisyonun ise; sırtüstü yatarken, bir destekle bacakların hafif kalkık olduğu pozisyon olduğunu söylüyor.

 

Doğa ile teknolojiyi bir araya getiren sağlık merkezlerinde bel ve boyun fıtıkları tedavisi kolaylıkla yapılabiliyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.