Çok yorulduğumuzda ya da ağır bir yük kaldırdığımızda belimizi tutarız. Tüm vücudun yükünü belimiz çektiği için orada bir zorlanma hissederiz. Kimi zaman bu rahatsızlıklar bel fıtığı olarak ortaya çıkar.

Bel ağrısı nedenleri

Başlangıçta bel ağrısı şikayeti ile başlayan bel fıtığının başlıca nedenleri arasında bel ağrısı olmakla beraber, bel fıtığında masa başı işlerde uzun süre mesai yapma, duruş bozukluğu, ani yanlış hareket veya yanlış pozisyonda dinlenme ve uyuma gibi etkenler gelmektedir. Beklenmeyen bir kaza, bir darbe veya yaralanma sebebi ile oluşan bel ağrıları soğuk kompress ve ağrı kesici ile tedavi edilmektedir. Fakat ağrıyla birlikte oluşan uyuşma, bacaklarda karıncalanma, idrara çıkmada sorun şikayetleri ve kendini halsiz hissetme yani güçsüzlük gibi şikayetler var ise beyin ve sinir cerrahi merkezine, fiziksel tıp ve rehabilitasyon merkezine ya da ortopedi ve travmaloji merkezi gibi yerlere başvurmak ve mutlaka bir uzman kontrolünden geçmek gerekmektedir.

Oturuş, duruş ve pozisyon hatalarına dayalı şikayetlerde ise bel boşluğu boşta kalmayacak şekilde destek koyarak oturulmalıdır. En fazla risk faktörü masa başı çalışanlar ise kısa molalar vererek ayağa kalkıp kısa yürüyüşler yapabilirler.

Bel fıtığında nelere dikkat edilmesi gereklidir?

Bel ağrısı şikayeti olanlar belini zorlayacak hareketlerden kaçınmalıdır. Yere veya  öne doğru eğilirken veya oturup kalkarken dikkatli hareket etmelidir.

Masa başı mesai yapanlar veya uzun yol şöförleri ve benzeri mesleklerde, uzun süre oturarak çalışanlar belirli aralıklarla mola vermeli ara ara kalkıp kısa yürüyüşler yapmalıdırlar. Bu kasların rahatlamasını sağlar.

Bel ağrısı veya fıtığı şikayeti olanlar, yumuşak ve ortopedik yatakta yatarak veya dinlenerek şikayetlerini azaltabilirler.

Stres bel fıtığını tetikler mi?

Ve asrın hastalığı stres her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da tetikleyici etken olarak kendini göstermektedir. Yoğun stres altında olanlarda veya çalışanlarda stres, bel fıtığının ilerlemesine ve bacaklarda ağrı şikayetlerin artmasına neden olacaktır.

Bel fıtığı olanlar nelere dikkat etmelidir?

  • Yerden bir nesne alırken dizleri bükmeden hareket etmek kadar yukarı uzanmak bel fıtığını tetikleyen etmenler arasındadır. Yere eğilirken dizlerinizi bükerek eğilmeniz ve yukarı uzanırken bir merdivenden yararlanmanız bel fıtığınızın şiddetlenmemesi açısından oldukça önemlidir.
  • Masa başı çalışan kimseler bel boşluğuna yastık koyarak bel boşluğunu doldurmalıdır.
  • Bel fıtığı, bel ağrısı şikayeti olanlar el çantası yerine sırt çantası tercih etmelidir.
  • Uzun süre topuklu ayakkabı giymemelidir.Uzun süre aynı pozisyonda kalmamalıdır.
  • Yatarken sırt üstü yatmayı tercih etmelidir.

Dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri de ağrıyan bel bölgesine sıcak su torbası koymak veya sıcak su tutmak sakıncalı olmakla beraber, bel bölgesinin cereyanda kalması, ya da klimanın önünde uzun süre durmak oldukça sakıncalıdır. Bunlar bel fıtığı hastalarının ağrılarını tetikleyen etmenlerdendir.

Bel fıtığı riskini kimler taşır?

Bel fıtığının başlıca nedenleri arasında obeziteyi sayabiliriz. Zira kaldırabileceğinden fazla yükü vücut ve bel taşıdığında oluşan baskı bel fıtığına neden olabilmektedir.

Yine hamilelik döneminde vücut ağırlığının artması ile öne doğru ağırlığın ilerlemesi ve  omurgaya baskı yapmakla birlikte ek bir yüke neden olmaktadır. Bu nedenle normal zamanlarda olduğundan daha çok hamilelik döneminde doğru pozisyonda oturma, yük kaldırmamaya dikkat, uzun süre ayakta kalma ve uzun süre aynı pozisyonda oturmaktan kaçınmak gereklidir.

Stres diğer hastalıklarda olduğu gibi iyileşme süresini uzattığı için stresli ortamlardan uzak durma veya bulunma ile birlikte stresin tetiklediği sigara ve alkol tüketiminden kaçınmakta önemlidir.

Masa başı çalışanlar veya uzun süre aynı pozisyonda kalarak mesleği gereği uzun süre ayakta kalan kimselerde 20-30 dakikada bir ara vermelidirler. Kısa yürüyüşler yaparak omurgaya binen yükü hafifletmeli ve kasların rahatlamasına yardımcı olmalıdırlar.

Bel fıtığı tedavisi nasıl olur?

Bel fıtığı teşhisi koyulduktan sonra, fıtık başlangıç aşamasında ise hastanın evde kendi uygulayacağı doğru egzersizler ve dikkatli olunması gerekli hususlara dikkat edildiğinde tedavi edilmektedir. Fakat bacak ağrıları, uyuşma veya güç kaybı şikayetlere eşlik ediyorsa bel fıtığı henüz başlangıç aşamasında anlamına gelir. Bu dönemde doktor kontrolünde ilaç tedavisi başlanır. Doktor tarafından bol yatak istirahati tavsiye edilmektedir. Ve hastaya belini zorlayacak ve beline baskı uygulayacak işlerden kaçınması hususu anlatılır.

Egzersiz ve ilaç tedavisi cevap vermiyorsa

Belli  bir süreden sonra istirahat, egzersiz ve ilaç tedavisi cevap vermiyor ve hasta şikayetleri artarak devam ediyor ise doktor kontrolünde fizik tedavi uygulanmaktadır. Fizik tedavinin başlangıç aşamasında ağrıların şiddetlenmektedir. Aslında tedavinin başlarında ağrının artması herhangi bir olumsuzluğun işareti olamamakla beraber tedavinin faydalı olduğuna işarettir. Tedavinin uzman doktor kontrolünde ve aksatmadan düzenli olarak devam etmesi kısa sürede tedaviden fayda görülmesini sağlayacaktır.

Egzersizler, kullanılan ilaçlar ve fizik tedavisinin  faydalı olmadığı durumlarda

Evde yapılan egzersizler, kullanılan ilaçlar ve fizik tedavisinin  faydalı olmadığı durumlarda ve ağrıların artarak devam etmesi  söz konusu ise tedavi son aşama olarak cerrahi müdahale yani ameliyat ile sonuçlandırılır. Bazı durumlarda bel fıtığın sinirlere aşırı baskı uygulaması ile tedavi yapılamaz ise hastada ileri ki yaşlarda idrar tutamama gibi şikayetler de ortaya çıkmaktadır. Ve yine ne önemli hususta yapılan mikro cerrahi yöntemi sayesinde sakat kalma gibi bir riskle asla karşı karşıya kalınmamaktadır.

Eğer siz veya bir yakınınız boyun ya da bel fıtığı teşhisi konmuşsa  bu hastalıktan kurtulmak ve tedavi olmak isterseniz sizlere en doğru merkezi bulmamız için http://www.visittobetreated.com adresinden bize ulaşın. Uzmanlarımız uygun bütçe ve tedavi planlaması ile size dönüş yapacaktır. Visit to be treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ”Formu doldurmanız yeterli.”