Bel ağrısında akla hemen bel fıtığı geliyor ama her bel ağrısı da bel fıtığı olunduğu anlamına gelmiyor. Uzmanlar bel fıtığının korkulacak bir hastalık olmadığını ve tedavi sürecinde de çoğunlukla ameliyata gerek kalmadığını söylüyor.

Bel fıtığı nedir?

Dermatoloji ve travmatoloji uzmanları bel fıtığını; bel omurları arasındaki disklerin eskimesi ve bu kısımdan hareketle omurilik kanalı ve sinirlerini sıkıştırması, baskı yapmasına bağlı gelişen bir hastalık olarak tanımlıyor. Yetişkin insanların en az yüzde 80’i hayatı boyunca bir kez bel ağrısı yaşıyor. Ağrılar nedeniyle doktora başvurma sebepleri arasında bel ağrısı ikinci sırada yer alıyor. Bel fıtığı 30 ile 60 yaş arasında daha sık görülüyor. Ancak gençlerde de bu rahatsızlık ortaya çıkabiliyor.

Bel fıtığı belirtileri nelerdir?

Yerinden ayrılan diskin yani kabaca fıtığın temas edip sıkıştırdığı sinire ve sıkıştırma derecesine göre ve bu hastalarda önce bel ve sağ ya da sol hangi tarafta baskı varsa o taraftaki bacak ağrısıyla bulgular baş gösteriyor. Sonrasında fıtık ilerlerse, bel ve bacak ağrısı bulgularının yanına uyuşmalar eklenebiliyor. Daha da ileriki aşamalarda ise sinir dokusunun bir fonksiyonu olan kas gücünde azalma olabiliyor. Bu zayıflama yürüme bozukluklarını ortaya çıkarabiliyor. Eğer fıtığın baskısı artarsa idrar ve dışkılama merkezleri de olumsuz etkilenebiliyor; idrar kaçırma veya dışkıyı hissetmeme gibi durumlar oluşabiliyor. Genç yaştaki hastalarda fıtık seksüel fonksiyonlarda bozukluklara da neden olabiliyor. Tüm bu belirtiler bir anda değil, yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Bel fıtığında ameliyat şart mı?

Bel fıtığı olanların en büyük korkusu ameliyat olsa d aslında fıtıkların %95’i ameliyatsız tedavi edilebiliyor. Hastanın ayrıntılı bir klinik muayenesi yapıldıktan sonra gerekli radyolojik yöntemlerle ve emar ile fıtığın seviyesi, hangi derecede olduğu gözlemleniyor. Ayrıca fıtığın nasıl ortaya çıktığı da inceleniyor. Tanı en iyi şekilde koyulduktan sonra uygun tedavi yöntemi belirleniyor. Uzmanlar bazı durumlarda hastanın 2-3 istirahat etmesinin bile bir tedavi olabileceğini söylüyor.

Bel fıtığı tedavi yöntemleri

Kişinin istirahat etmesi, ağızdan bir ağrı kesici ilaç kullanması bile bazen ağrıların önüne geçmek için yeterli oluyor. Tedavinin temelinde hasta ile doktorun iyi iletişim kurması bulunuyor. Uzmanın hastayı bu konuda detaylı şekilde bilgilendirmesi gerekiyor. Tedavi sürecinde kişinin belini nasıl kullanması ve nelere dikkat etmesi gerektiğini iyice öğrenmesi fıtığın olumsuz etkilerinin azaltılmasını sağlıyor.

Doktorlar, bel fıtığı hastalarına öncelikle nasıl yaşamaları gerektiğini anlatıyor. Örneğin; bu kişilerin sigara içmemesi, kabız olacağı yeme alışkanlığından kaçınması, belli sporları yapmaması gerekiyor. Uyarılar dikkate alındığında hastalar çok daha hızlı iyileşebiliyor.

Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi yöntemleri arasında fizik tedavi de bulunuyor. Fizik tedavi hem akut dönemde ağrıların azalmasını hem de uzun dönemde fıtığın tekrarlamasını önlemeyi sağlıyor. Tedavi sürecinde elektrik tedavisi, ultrason tedavisi, özel jellerle uygulanan masajlar da destekleyici yöntemler olarak kullanılıyor.

Tüm uygulamalar sonrasında netice alınamazsa, hastalık ve şikâyetler devam ederse kapalı yöntemler olarak adlandırılan seçeneklere başvurulabiliyor. Bele enjeksiyonlar, ozon tedavisi, akupunktur vb. bu yöntemler arasında yer alıyor. Tüm ameliyatsız yöntemlerde aslında bel bölgesine kan akımını artırarak, vücudun kendi kendini iyileştirmesini sağlayan yapıların o bölgelere daha hızlı, kolay ve verimli ulaşmasına yardım ediliyor. Böylece iyileşme süreci hızlanabiliyor.

Bel fıtığında acil cerrahi müdahale ne zaman gerekiyor?

Ameliyat en son tercih edilen seçenek oluyor. Her bel fıtığına uygulanan standart bir ameliyat bulunmuyor. Bazılarında hiçbir dikiş olmadan sadece bir görüntüleme kamerası yardımıyla, yan bölgeden giriş yapılarak fıtık bulup çıkarılabiliyor. Bu tip bir ameliyattan 2 saat sonra hasta kalkıp yürüyebiliyor ve 6 saat sonra da taburcu olabiliyor. Daha ciddi vakalarda ise omurilik bölümüne vidalar konularak büyük bir cerrahi müdahale yapmak da gerebiliyor. Ağrı aynı seviyede olsa da fıtığın içsel ilerleme seviyesi farklı olabildiği için yapılacak ameliyat da farklı olabiliyor. İdrar kaçırma, dışkı hissetmeme, düşük ayak denilen bazı durumlardaysa acil ameliyat şart oluyor. Özellikle düşük ayak belirtisinde hastanın felce doğru gitme riski olduğu için hemen ameliyat gerekebiliyor.

Fıtık ameliyatından sonra normal hayata ne zaman dönülüyor?

Ameliyat şekline göre hastanın normal hayatına dönme süresi de değişiyor. Mesela; sadece fıtığın alındığı miskodiskektomi denen ameliyat sonrası hasta 1 gün istirahattan sonra tabucu ediliyor ve 2-3 hafta korse takması gerekiyor. Daha büyük cerrahilerde hasta en fazla 4-5 gün hastanede yatıyor. Evde dinlenme süresi ise 10-15 gün arasında değişiyor.

Bel fıtığı ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Ameliyat sonrası birkaç gün ağrı, yanma, batma gibi şikâyetler olabiliyor. Uzmanlar bunun normal olduğunu, endişelenmeden yatarak dinlenilmesi gerektiğini söylüyor. Doktorlar; ameliyat bölgesinin çabuk iyileşmesi ve uzun vadede daha sağlıklı kalabilmek adına sigara kullanılıyorsa bırakılmasını öneriyor. Merdiven çıkmak gibi riskli hareketlerde özellikle ameliyattan sonraki ilk iki haftada dikkatli olmak ve yavaş hareket etmek gerekiyor. Bel sağlığı için herkesin dikkat etmesi gerektiği gibi; bel destekli oturmalar ve uygun yataklarda uyumak gibi konulara özen gösterilmesi de gerekiyor.

 

Bel fıtığı tedavisinde son teknoloji yöntemler artık her yerde uygun fiyatlarla sunulabiliyor. Bu da hastaların tedaviye erişmelerini kolaylaştırıyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.