Her bel rahatsızlığı ameliyatla tedavi edilmiyor. Ancak bazı durumlarda bel ameliyatı kaçınılmaz olabiliyor. Beyin ve sinir cerrahisi uzmanları ile bel ameliyatlarındaki son teknolojileri ve yeni yöntemleri konuştuk.

Bel ağrısı kendi başına bir hastalık değil bir belirtidir

Bel ve sırt ağrıları, hayatımız boyunca karşılaştığımız en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Bel ağrısı kendi başına bir hastalık değil bir belirtidir ve bazen  bel ile ilgili bazen de ilgisiz pek çok farklı hastalığın habercisi olabilir. En sık bilinen isimleri ile lumbago, siyatik yani  bel kayması farklı bir hastalık grubunun adıdır. En çok orta yaş grubunda karşılaşılır ve devam etme süresine göre en az 3 aya kadar olanlar akut bel ağrısı olarak adlandırılır. Ağrının şiddeti günlük yaşantıyı etkilemez. Sadece belli hareketler sonucunda orta çıkan ağrılardan oluşur. Kişiyi hareketsiz bırakacak düzeye kadar çıkabilir.

Tabi ağrının oluşmasında farklı etkenler söz konusu olabilmektedir. Kilo, fiziki aktiviteler, meslek, sigara veya alkol alışkanlığı, yanlış oturma pozisyonu, gece yatma şekli ve yatağın uygunluğu önemli olduğu gibi hatta ağrının şiddeti kişinin psikolojik durumu ile alakalı olabilmektedir. Ayrıca bel ile alakalı olmadığı halde bazı böbrek rahatsızlıkları yine kadınlarda yumurtalık iltihabı, bazı karın içi organları ile ilgili hastalıklar bel ağrısına neden olabilmektedir.

Bel ağrısı ile ilgili hastalıklar genelde kireçlenme, bel fıtığı, bel kaymaları ve romatizmal hastalıklardır

Bel ağrısı ile ilgili rahatsızlıklar genelde kireçlenme, bel fıtığı, bel kaymaları ve romatizmal hastalıklardır ve bunlar ilerleyici hastalıklardır. Tedavinin amacı her şeyden önce hastalığın ilerlemesinin önüne geçmek, nörolojik hasarı engellemektir. Olası bir hasar oluşmuş ise geri döndürerek normal fiziksel aktiviteyi tekrar temin etmektir.

Bel ağrısında tedavi yöntemleri nelerdir ?

Akut Dönemde

  1. Tutucu tedavi
  2. İlaç Tedavisi
  3. İstirahat
  4. Bölgesel Sıcak Press uygulama

Kronik Dönemde

  1. Fizik Tedavi
  2. Egzersiz Tedavisi
  3. Cerrahi tedavi

Diğer yöntemler klasik olmakla beraber herkesin bildiği ve zaman zaman tedavi olduğu yöntemlerdir.

Bel Ameliyatlarında farklı tedavi yöntemleri

Öncelikle bel fıtığı konusunda çok farkı tedavi yöntemleri vardır. Buna karşılık (Lazer terapi, Kemonükleozis, makrodiskektomi vb.)gibi tedavilerle birlikte, bugün tüm dünyanın tercih ettiği en yeni yöntem ise mikrodiskektomidir. Hasta bir günlük hastanede yatarak, cerrahi işlem sonrasında ise  2-3 haftalık bir dinlenme sürecinden sonra normal hayatına dönebilmektedir. Bel ile alakalı bazı rahatsızlıklarda herhangi bir tedavi yönteminden sonuç alınamadığı durumlarda, yada istenen sonuç elde edilemediği durumlarda veya nörolojik hasarın tespit edildiği durumlarda cerrahi tedavi uygulanmalıdır.

Cerrahi tedavi uygulanırken hastaya en yararlı yöntemin tercih edilmesi hususuna dikkat edilmelidir. Yine hasta olan kişinin daha önceden sahip olduğu sistemik hastalıklar, yaşı ve hasta-hekim uyumu çok önemlidir. Gerek duyulduğunda hasta dahiliye, kardioloji ve anestezi gibi ilgili branş doktorlarınca da değerlendirilerek en uygun tedavi yaklaşımı seçilir.

Mikrodiskektomi

Cerrahi yöntem olarak son yıllarda gerek tüm dünyada ve gerekse ülkemizde Mikrodiskektomi gittikçe daha fazla tercih edilmektedir. Tercih edilen bu cerrahi işlemde ameliyatlar yüksek büyütmeli mikroskoplar vasıtası yapılmaktadır. Bu şekilde gözle görülemeyen patolojiler tespit edilebilmekte ve en önemlisi de dokular son derece ayrıntılı görülebilmektedir. Bu şekilde son derece güvenli bir ameliyat gerçekleştirilmektedir. Ameliyatın akabinde hastalığın iyileşmesinde hızlı bir geri dönüt temin edilmektedir. Hastalar cerrahi işlemden sonra 6 saat içinde ayağa kaldırılmakta ve hastanede yatış süresi 1 gün ile kısıtlanmaktadır. Hastalar hastane ortamından çıktıktan sonra 10 günlük yatak ve 10 günlük ev istirahati sonrası günlük rutin ve sosyal hayatlarına kolaylıkla dönebilmektedir.

Bel ameliyatlarında başarı oranı  %90-95 olarak gerçekleşmektedir

Bel ameliyatlarında başarı oranı  %90-95 olarak gerçekleşmektedir. Ameliyat akabinde tavsiyelere uyulduğu takdirde son derece iyi sonuçlar almak mümkündür. Ameliyat sonrası başarı uzun vadede ise kişinin genetik yapısı, kilosu, mesleği, sigara ve alkol alışkanlığı ve egzersiz programına uyumu ile doğru orantılı olarak artmaktadır.

Eğer siz veya bir yakınız bel ağrısı şikayetiniz varsa

Eğer siz veya bir yakınız bel ameliyatı kararı aldıysanız, mevcut tetkikleriniz varsa bize yollayın, eğer yoksa size en doğru merkezi bulmamız, hem tetkik hem tedavi için www.visittobetreated.com adresinden bize ulaşın. Uzmanlarımız uygun bütçe ve tedavi planlaması ile size dönüş yapacaktır. Visit to be treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ”Formu doldurmanız yeterli.”