Ağız ve diş hastalıkları oluşmadan önlenebilir hastalıklar statüsünde. Ve onları korumaya çocuk yaştan başlamak gerekiyor.

Ebeveynler, özellikle de ilk kez anne baba olanlar, 1 yaş altındaki çocuğunun diş hekimi ziyaretinin ona faydalı olacağı konusunda genellikle şaşkındırlar, hatta  ne yazık ki pek inanmazlar. Oysa bebeklikten itibaren diş sağlığı çok önemlidir.

Çocuklarda hangi yaşta diş doktoruna muayene olmaları lazım?

Çoğunlukla süt dişleri çıkmaya başladığı andan itibaren kontrollere gitmek gerekiyor. Ama süt dişleri çıkmadan önceki dönemlerde ağız içerisinde birtakım şişlikler ağrılar ya da vücut genelinde ateş gibi rahatsızlıklar verebiliyor. O yüzden aileler genellikle süt dişleri çıkmadan önceden itibaren gelip gerekli yardımı alıyorlar. Ama çıkmaya başladığı andan itibaren düzenli bir şekilde, 6 ayda bir kontrollerine gelmeleri gerekiyor. Süt dişleri biraz daha hassas dişlerdir. İlk çıkan dişler olduğu için ve henüz fırçalama işlemini çok rahatlıkla yapamadığı için çocukların yönlendirilmesi gerekiyor. Ailenin bilgilendirilmesi gerekiyor. Ailenin yapması gereken bir takım temizlik işlemleri var o yüzden çıkmaya başladığı andan itibaren kesinlikle gelip hekimlerle birlikte bu planlamayı yapmaları gerekiyor.

Süt dişler daimi diş yapısında olmadığı için çürüğe karşı daha dayanıksız oluyor. Çocuk diş fırçalamasını da sağlıklı yapamadığı için süt dişlerindeki çürüme hızlanabiliyor.

Süt dişlerinin tedavi edilmesi şart mı?

Genel olarak süt dişleri için halk arasında inanılan, süt dişlerinin döküleceği için tedavisinin gerekli olmadığı…  Saçımızdan, burnumuzdan, kolumuzdan nasıl vazgeçemiyorsak, süt dişimizde bulunması gerektiği süre boyunca vücudumuzun bir parçası olarak görmemiz gerekiyor. Süt dişleri sadece şekil olarak, görüntü olarak önemli değil. Bu süt dişleri daimi dişler için rehber dişlerdir. Süt dişleri ne kadar uzun süre ağızda kalırsa, daimi dişlerin sürmesini o kadar rahatlatacaklardır.

Eğer süt dişi erken kaybedildiyse, erken çekildiyse, ya da aradaki çürüklerden dolayı dişler öne doğru hareket ettiyse bu sefer daimi diş önünde herhangi bir rehber bulamadığı için içeride gömük kalabiliyor. Yanak tarafından çıkmaya çalışabiliyor, dil tarafından çıkmaya çalışabiliyor. Sonuç olarak hem çene gelişimini etkilemiş oluyor, çene gelişimini olması gerektiği şekilde yönlendirememiş oluyor. Hem de bu dişlerin ağız içerisinde çıkmalarını önlemiş oluyor.

Çocuklar ellerinde diş fırçasını tutmaya başladığı andan itibaren dişlerini düzenli olarak fırçalanması gerektiği mutlaka anlatılmalı ve bir düzene sokulmalı. Bebek yaşta ise iş anne ve babaya düşüyor.

Çocuklar hangi yaşta dişlerini temizlemeleri lazım?

Süt dişleri tamamlandığı dönemden itibaren çocuk tek başına dişlerini fırçalayabilecek kadar alıştırılmış olmalı. Bu döneme kadar da aile desteği ile dişler fırçalanmalıdır.  3 yaş sonrasında da flor oranı daha düşük olan macunlardan ve bir miktar tadı hoşuna gidecek olan macunlardan kullanarak ama çok küçük miktarlarda kendi kendilerine fırçalamaya başlamaları gerekiyor.

Çocuklar doktor korkusunu nasıl yener?

Çocuklar genel olarak kendi başlarına doktordan korkmuyor. Aile ya da çevre kaynaklı korkutuluyor. Çocukları evde ya da dışarıda iğne ile korkutmak ya da doktor ile tehdit etmek oldukça sakıncalı. İlk olarak ailenin doğru şekilde yönlendirilmesi gerekiyor.

Visit to be Treated aracılığı ile tercih edilen tedavi merkezi;  hem fizik tedavisinde hem de ağız ve diş bakımında son teknolojileri kullanılıyor. Ayrıca her iki tedavi de gelişmiş ülkelerde çok pahalı . Visit to be Treated aracılığı  bu hizmetleri gelişmiş ülkelerde aynı kalitede ama çok daha ucuza alabilirsiniz.

Çocuklara ortodontik uygulanabilir mi?

Ortodontik tedavi, aslında 2 şekilde oluyor. Bir tanesi; fonksiyonel ortodonti, bir tanesi de sabit ortodonti… Genellikle insanların aklına ortodonti deyince sabit ortodontik tedaviler geliyor. Bu diş yüzeylerine yapıştırılan breketlerle yapılan tedavi. Ama bunun için 12 yaşı beklemek gerekiyor, çünkü daimi dişlerin tamamen çıkmış olması gerekiyor. Süt dişlerinin ağızda kalmaması gerekiyor. Çocuklarda uygulanan ortodontik tedaviler daha çok fonksiyonel ortodontik tedaviler. Bunlar da kemik oluşumunu yönlendiren dişlerin daha erken kayıplarından dolayı yer problemleri yaşamamak için yapılan yer tutucular şeklinde olabiliyor. Bunun dışında gibi çenenin yana doğru geliştirilmesi için dişlerin devrilmesini önleyici tedaviler oluyor ama erken yaşlardan itibaren ortodontik tedaviler yapılıyor.

Çocukların diş sağlığında ailelere büyük görevler düşüyor. Çocukların  dişlerinde yaşanan bir sorun ileri yaşlarda  daha büyük rahatsızlıklara neden olabiliyor.

Aileler çocuklarının dişlerini korumak için nelere en çok dikkat etmeliler?

Öncelikle temizlik şart.  Çürüğün oluşabilmesi için birkaç tane etkenin bir araya gelmesi gerekiyor. Bunlardan bir tanesi mikro organizma, bir tanesi zaman, bir tanesi de ortamdaki nem… Ağız zaten nemli bir ortam, çürüğe yatkın bir ortam. Bununla birlikte tükettiğimiz gıdalar eğer çok şekerli olur, çok asitik olursa, bunlar diş yüzeyine çok rahatlıkla yapışabilen diş üzerinde aşındırmaya neden oluyor. Bu gıdalardan uzak durmak çürüğü engellemek için oldukça önemli.

Şekerli yiyecekler ağızda asit oluşmasına ve çocukta diş çürümelerine neden oluyor. Bir de dişlerin sağlığı için çocukların tüketmesi gereken yiyecekler var. Bunlar da peynir, süt ve yoğurt.

Onun dışında fırçalama zamanları ve süreleri de önemli. Gece uyumadan önce kesinlikle dişler fırçalanmak zorunda. Bu küçük yaştan itibaren hepsinin beynine kesinlikle kazınması gereken bir şey.

Sonuçta gece yattığımız zaman tükürük akışı biraz daha azaldığı için ağız ortamı biraz daha çürüğe yatkın bir hale geliyor. Tükürük, ağız ortamını daha nemli bir hale getirip aslında çürük riskini bir miktar daha arttırıyor. Aynı zamanda içerisindeki antikorlarla çürük oluşum riskini de bir miktar azaltıyor. O yüzden tükürük akışı da çok önemli ve gece bu akış azaldığı için gece uyumadan önce diş fırçalamak çocuklar için de çok önemli. Sabah kahvaltıdan sonra kesinlikle diş fırçalayarak güne başlamaları gerektiği bilinci eğer yerleşirsek erken yaşlarda daha sonraki dönemde de bu şekilde devam ediyor.

Çocuğun parmağını emmesi,  uzun süreli biberon kullanımı da çürüğü ve diş kaymalarını etkiliyor. Belli aralıklarla çocuğu diş doktoruna götürmek gerekiyor.

Yurt dışından Türkiye’ye tatil ya da seyahat için gelmişseniz bile çocuklarınızın ağız sağlığı için kısa süre ayırarak, gerekli tedaviyi görebilirsiniz. Visit to be Treated aracılığı ile hem seyahat edebilir hem de tedavi  olabilirsiniz.