Baş ağrılarının bir çok nedeni olabilir.  Baş ağrısı, insanların yaşadığı en yaygın semptomlardan biri. Genel bir kural olarak, mutlu insanlar, üzgün insanlardan daha az baş ağrısına sahiptir. Baş ağrıları genellikle zararsızdır ancak bazı durumlarda baş ağrısı daha ciddi sorunların sonucu ortaya çıkabilir.

Nadir de olsa baş ağrısı, beyin tümörü veya inme gibi ciddi bir hastalığın göstergesidir. Bu yüzden çeşitli durumlarda uzman nörologlara başvurmak gerekir.

Baş ağrısı genellikle sebebi ile sınıflandırılır. Birincil baş ağrısına, başınızdaki aşırı duyarlılık veya ağrıya duyarlı yapılardaki sorunlardan kaynaklanır. Birincil baş ağrısı, altta yatan bir hastalığın belirtisi değildir. Beyninizdeki kimyasal aktivite, kafatasınızı çevreleyen sinirler veya kan damarları veya başınızın ve boynunuzun kasları (veya bu faktörlerin bazı bileşimleri) birincil baş ağrılarında rol oynayabilir. Bazı insanlar ayrıca, bu tür baş ağrıları geliştirme olasılığını artıran genleri de taşıyabilir.

Baş ağrısı neden olur?

Baş ağrısı birçok neden kaynaklı olabilir. Baş ağrısının tedavisini yapabilmek için altta yatan sebeplerin iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekir. Bunun dışında da mide bulantısı ile birlikte baş ağrınız varsa ve bulantı baş ağrısı sonrasında başladıysa migren tipi baş ağrısından mustarip olma riski oldukça yüksek.

Baş ağrısı çeşitleri nelerdir?

En yaygın birincil baş ağrıları şunlardır; Baş zonklaması, migren, gerilim baş ağrısı vs. Birkaç baş ağrısı paterni de genellikle birincil baş ağrısının tipleri olarak kabul edilir, ancak daha az yaygındır. Bu baş ağrıları, belirli bir aktivite ile ilişkili olağandışı bir süre veya ağrı gibi farklı özelliklere sahiptir.

Genel olarak primer kabul edilmesine rağmen, her biri altta yatan bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu hastalıklar ise; Kronik günlük baş ağrıları (örneğin, kronik migren, kronik gerilim tipi baş ağrısı veya hemicranias continua), Öksürük baş ağrıları, Egzersiz baş ağrıları olarak sayılabilir. Bazı birincil baş ağrıları da dahil olmak üzere yaşam tarzı faktörleri tarafından tetiklenebilir: Alkol, işlenmiş etler gibi belirli gıdalar, uykudaki değişiklikler veya uyku eksikliği, açlık, stres olarak sayılabilir.

İkincil baş ağrısı, başın ağrıya duyarlı sinirlerini aktive edebilen bir hastalığın belirtisidir. Şiddetli bir şekilde değişen birçok durum – sekonder baş ağrılarına neden olabilir. Sekonder baş ağrılarının olası nedenleri arasında; Akut sinüzit (sinüs enfeksiyonu), Arteryel gözyaşları (karotis veya vertebra diseksiyonu), Beyindeki kan pıhtılaşması (venöz tromboz), beyin anevrizması (beyninizde bir arterde bir şişlik, beyin kan damarlarının anormal oluşumu, beyin tümörü, karbonmonoksit zehirlenmesi, chiari malformasyonu (kafatasının tabanındaki yapısal problem), sarsıntı, diş sorunları, kulak enfeksiyonu (orta kulak), ensefalit (beyin iltihabı), glokom (akut açı kapanması glokomu), yüksek tansiyon (hipertansiyon), menenjit (membran ve beyin ve omuriliği çevreleyen sıvı iltihabı), monosodyum glutamat (MSG), Panik atak ve panik bozukluğu sebep olabilir.

Gerilim tipi baş ağrılarının tipik belirtileri kafanın her iki bölümünde de devamlı olarak hissedilen ağrı, boyun kaslarında gerginlik ve gözlerin arkasında basınç duygusudur. Kadınları erkeklere göre daha çok etkileyen bir ağrı çeşididir. Küme baş ağrıları ise başınızın tek tarafını etkileyen bir ağrı. Bu ağrı, oldukça şiddetli olabilir. Çoğunlukla uykuları bile bölen bir ağrıdır. Etkilenen taraftaki gözde yangı meydana gelebilir. Burun tıkanıklıklarına yol açabilir. Küme baş ağrıları daha nadir görülür.

Zaman kaybetmeden doktora başvurulması gereken durumlar neler?

  • Baş ağrıları aniden meydana geliyorsa,
  • Şiddeti git gide artıyorsa,
  • Baş ağrısı çift görmenize yol açıyorsa ve halsizlik meydana geliyorsa,
  • Koku kaybına sebep oluyorsa,
  • 50 yaşından sonra ortaya çıkmışsa,
  • Başınıza aldığınız bir darbe veya kaza sonrası ortaya çıkmışsa,
  • Boynunuzda sertlik veya ateş şeklinde kendini gösteriyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekir.

Gerilim baş ağrıları kafanızın çevresinde devamlı olarak mevcut olan ve basınç yapan bir ağrıya (gerginlik) yol açar. Gözlerin arka bölümünde basınç ve boyun kaslarında gerginliğe yol açar. Baş ağrısı bulantı, kusma veya ışık ya da sese karşı aşırı duyarlılıkla genel olarak ilişkilendirilmez. Gerilim tipi baş ağrıları gün içinde bir anda ortaya çıkar. Bu ağrılar birkaç saat ya da daha uzun sürebilir. Küme baş ağrılarında, ağrı son derece şiddetlidir. Ancak ataklar en fazla bir veya iki saat sürecek şekilde kısa sürelidir.

Baş ağrısı genel olarak hızla başlar ve başınızın tek tarafını, özellikle göz çevresini etkileyen bir durumdadır. Etkilenen bölgedeki gözde yangı ve burunda tıkanmaya yol açar. Günde bir kaç kez, genellikle aynı saatlerde başlayan ve birkaç hafta ya da aylar süren baş ağrılarınız olabilir. Bu sebeple de mutlaka baş ağrısının altında yatan sebepler bulunmalı. Bunun için de doğru tedavi merkezini bulabilmek oldukça önemli.

Baş ağrınız 3 günden fazla sürüyorsa hemen bir doktora görünün. Çaresi bulunamıyorsa ya da boyun fıtığı teşhisi konulduysa formu doldurarak bize başvurun. uzmanlarımız en kısa zamanda size dönüş yapacaktır. Visit to be treated aracılığı ile doğru tedavi ile baş ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.