Bacak ağrısı hareketleri kısıtlayan, yürümeyi, ayakta durmayı, hatta oturmayı dahi zorlaştıran, can sıkıcı ve oldukça da yaygın bir şikayettir. Bacak ağrılarının nedenleri bir çok farklı sebepten kaynaklanabilir. bu nedenleri konuşmak üzere akkor sağlığa gidiyor.

Bacak ağrısı, çok çeşitli nedenleri vardır

Bacak ağrılarının teşhis edilmesinde, dikkatli bir muayene esastır. En çok kullanılan teşhiste ön plana çıkan görüntüleme yöntemleri ise röntgen, EMG, MR ve ultrasondur. 
Yine bacak ağrısına sebep olan nedenler arasında, damar, sinir, kas, tendon, eklem ve kemiklerde sayılabilir.

İnsanlık tarihi kadar eski bir şikayet

Yapılan araştırmalar, bel ağrısının insanlık tarihi kadar eski bir şikayet olduğunu ortaya koyuyor. Ağrının da eşlik ettiği bel fıtığı ise kadın erkek ayrımı yapmadan toplumun her kesiminde, her yaşta ortaya çıkabiliyor.

Ağrı şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterdiği ve tam olarak ölçülemediği için, sadece ağrıdan yola çıkarak bu duruma neyin yol açtığını tahmin etmek güçtür. Teşhis ve tedavide doğru doktor ve doğru sağlık kuruluşunu bir arada bulmak gerekir.

Damar sorunlarına bağlı bacak ağrısının özellikleri nelerdir?

– Toplardamar tıkanıklığı söz konusu olduğunda etkilenen bacakta şiddetli ağrı ve şişlik oluşur. Kesin teşhis için mutlaka doppler ultrason çekimi gerçekleşmelidir. 
– Atardamar tıkanıklığı söz konusu ise etkilenen bacakta ağrı , soğukluk veya bir süre sonra morarma görülür. Yürürken bacak ağrısı gün geçtikçe artar.
– Yüzeysel ve derin toplardamarların yetmezliği durumunda ; yani varis hastalığında ise bacaklarda ağrı, varisli damarların belirginleşmesi görülür. 
– Lenf damarlarında tıkanma ortaya çıkarsa lenfödem dediğimiz rahatsızlık ortaya çıkar. Tek ya da her iki bacakta olabilir. Bacakta şişlik ve yürürken ağrı ortaya çıkabilmektedir. 

Sinir kökenli bacak ağrısının nedenleri nelerdir?

– Belden kaynaklanan bacak ağrısı. Bel fıtığının veyahut da kitlesel bir lezyonun sinire baskı yapması, belde omurilik kanalında daralma. Bel fıtığına bağlı bacak ağrısı genellikle oturmakla ve ağır yük kaldırmakla artış gösterir. Kanal daralmasına bağlı gelişen bacak ağrısı ise yürümekle ortaya çıkar, ağrı ile birlikte uyuşma , karıncalanma gibi farklı şikayetler de olabilir. 
– Sinir sıkışmasına bağlı gelişen bacak ağrısı. Siyatik sinirin kalça bölgesinde sıkışması, diğer bazı sinirlerin kasık, diz ve ayak çevresinde sıkışmasına bağlı bacak ağrısı olabilmektedir. 
– Nöropati veya sinir iltihaplanmasından dolayı ortaya çıkan bacak ağrısı. Özellikle şeker hastalarında görülen bacaklarda ağrı , yanma, karıncalanma gibi şikayetlerin en sık sebeplerinden biri de sinir iltihaplanmasıdır. Nöropati, şeker hastası olmayan kişilerde de olabilmektedir. Teşhiste EMG mutlaka gereklidir.
– Huzursuz bacak sendromu, özellikle geceleri rahatsız eden, bacağını hareket ettirince ya da yataktan kalkıp yürüyünce azalan sinirsel kökenli bir ağrıdır. 

Eklem sorunlarına bağlı gelişen bacak ağrısının nedenleri

– Bel eklemlerinde kaynaklanan ağrılar genellikle kalça bölgesinde hissedilir. 
– Kalça ekleminden kaynaklanan rahatsızlıklarda ağrı kasık ve uyluğun ön yüzünde hissedilir. Yürürken artış gösterir. 
– Diz eklemi rahatsızlıklarında ise ağrı diz çevresinde hissedilir. Yürümekle, ayakta fazla durmakla artış gösterir. 

Kemik kaynaklı bacak ağrısının nedenleri:

– İyi huylu ya da kötü huylu kemik tümörleri, kemiğin beslenmesinin bozukluğu, avazküler nekroz, kemik enfeksiyonları gibi. 

Yumuşak doku kaynaklı bacak ağrısının  nedenleri:

– Kas ve tendon zedelenmeleri, kramplar, travma, bursit, gergin bant sendromu gibi sebepler, bölgesel olarak ağrıya neden olurlar, dikkatli bir muayene ile teşhis edilebilirler. Teşhiste ultrason çekimi önemdir.

Sağlık kuruluşlarımız, Amerika ve Avrupa ‘da var olan en son teknolojileri kullanıyor. Yurt dışından gelecek olan hastalara her türlü desteği verdiği gibi, ücret politikası gelişmiş ülkelere göre çok daha uygun.

Eğer size ya da bir yakınınıza  bacak ağrısından kaynaklanan  bel fıtığı teşhisi konmuşsa

Eğer size ya da bir yakınınıza  bacak ağrısından kaynaklanan  bel fıtığı teşhisi konmuşsa size en doğru merkezi bulmamız için www.visittobetreated.com adresinden bize ulaşın. Uzmanlarımız uygun bütçe ve tedavi planlaması ile size dönüş yapacaktır. Visit to be treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ”Formu doldurmanız yeterli.”