Erken teşhis için doğru laboratuarı bulmak, yaptırdığınız testin güvenilir olması ve o testi kısa zamanda elde etmek çok önem arz ediyor. Laboratuar ve görüntüleme merkezlerinde hem uzmanların çalışması hem de yeni teknolojilerin yakından takip ediliyor olması tetkik süreçlerini hızlandırıyor. HPV virüsü teşhisi de artık oldukça kolay oluyor.

HPV nedir? Tedavisi var mıdır?

Human papilloma virus cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak ortaya çıkıyor. Kadınların özellikle belli bir yaştan sonra düzenli kontrollere gitmesi, smear testi yaptırması erken teşhis açısından büyük önem taşıyor. Siğil gibi belirti veren virüste farklı tedavi yöntemleriyle iyileşme mümkün oluyor.

HPV virüsü nasıl teşhis ediliyor?

Human papilloma virus tespiti için artık laboratuarlarda çok kolay yöntemler kullanılıyor. Güvenli işlemler sayesinde doktora gitmeye gerek kalmadan kesin sonuçlar alınabiliyor. Doktora gidip tahlil yaptırmak gerekmiyor. Özel merkezlerde bu test yapılarken forma gerçek isim ya da herhangi bir rumuz yazılabiliyor. Üstelik bu testler çok uygun fiyatlara yapılıyor.

Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi yöntemi olarak genellikle yakma yöntemi kullanılıyor. Ayrıca siğilleri dondurmak, operasyonla siğilleri almak veya kremlerle tedavi etmek gibi seçenekler de kullanılabiliyor. Siğiller genellikle bağışıklık sistemi zayıfladığında tekrar ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden bağışıklık sistemini güçlü tutmak büyük fayda sağlıyor.

Korunma yöntemleri

Siğillerden korunmak için uzmanlar bazı anahtar önerilerde bulunuyor. Sünnet olmak hastalık riskini %25 azaltırken, prezarvatif kullanmak da %70 oranında koruma sağlayabiliyor. HPV’den korunmak için aşı da uygulanan yöntemler arasında yer alıyor. Uzmanlar, aşının kadınlarda 9-26 yaş aralığında yapıldığında daha etkili olduğunu söylüyor. Yine de 26-45 yaş aralığında da koruma sağlıyor.

 

Erkekte de olan ama kadınlarda en çok görülen ve rahim ağzı kanserine neden olan HPV cinsel yolla bulaştığı için yayılma süreci çok hızlı oluyor. O yüzden de erken tanı hayat kurtarıyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.