Vücudumuzun en büyük ana damarı, atardamarımız olan aort vücudumuza kan akışını sağlar. Herhangi bir belirti olmadan üzerinde kesecikler oluşması, damar genişlemeleri ile hayatınızı tehdit ediyor olabilir. Yeni tanı ve tedavi yöntemleriyle bu tehdidi yok etmek mümkün! Aort anevrizmasının teşhis ve tedavilerine hep birlikte bakalım.

Tam teşekküllü hastanelerden hizmet almanın en büyük ayrıcalığı

Türkiye’de ve dünyada da bulunan sağlık sektörüne yön veren sağlık kuruluşları var. Hangi hastalık için başvurursanız başvurun tüm hizmetleri hastanenin içinde alıyor, bir başka sağlık kuruluşuna yönlendirilmiyorsunuz. Tam teşekküllü hastanelerden hizmet almanın en büyük ayrıcalığı budur.

Her yaştan hastanın tedavisi başarı ile yapılıyor

Türkiye’de ki sağlık kuruluşlarında kalp ve damar cerrahisi polikliniklerinde her yaştan hastanın tedavisi yapılıyor ve cerrahi tedaviler başarı ile uyguluyor. Uzman hekim kadrosu ve en yeni teknolojileri kullanarak özel eğitim gerektiren aort anevrizması gibi hastalıklarda yüksek başarı oranı ile Türkiye de bulunan sağlık kuruluşlarında dünyada kendilerinden söz ettiriyor.

Aort anevrizması nedir ?

Öncelikle aort damarı vücudumuzdaki en önemli atar damardır. Kalpten çıkan ilk ana büyük damarımız aort damarıdır bu vücuda bütün temiz kanı dağıtan ana damarımızdır. Bunun yaklaşık çapı 2,5 cm civarındadır. İşte bu damarda ya damarın çapının genişlemesiyle yada bazen kesecik şeklinde damarın üstündeki genişlemelerle oluşan duruma biz aort anevrizması diyoruz

Bunlar tabiri yerindeyse her an patlamaya hazır bir bomba gibidir ve aslında çok ciddi hayati risk oluşturabilir. Bu yüzden de aort anevrizması, erken tanısı ve tedavisi önemli olan bir hastalıktır.

Öldürücü hastalıklar sıralamasında 10.sırada

Aort anevrizması Amerika Birleşik Devletlerinde öldürücü hastalıklar sıralamasında onuncu sırada yer alıyor. Sinsi ve öldürücü bir hastalıktır.

Aort anevrizması nasıl ortaya çıkar?

Aort anevrizması ateroskleroz dediğimiz halk arasında damar sertleşmesi olarak bilinen hastalıkların ki; Bu damar hastalığı çok yaygın olabilir. Koroner arter hastalığı, böbrek damarları bacak damarlarındaki kireçlenme ve ateroskleroz’un yarattığı damarlardaki hasarın bir sonucu olarak aort anevrizmaları da ortaya çıkabilir.  Bu tamamen aortun iç duvarındaki yapının bozulması ve bu bölgede tansiyonla birlikte genişleme olmasıyla oluşan bir süreçtir. Aynı zamanda yüksek kan basıncı kontrol edilmeyen yüksek tansiyon hipertansiyon da aort anevrizmasına yol açabilir. Göğse alınan travmalar düşmeler, trafik kazaları olabilir. Bunlar aort anevrizmasına yol açabilir.

Tıp dünyasında sinsi olarak adlandırılmasının nedeni

Sigara kullananlarda aort anevrizması sigara kullanmayanlara göre 8 kat fazla görülüyor. Yine aşırı kilo, obezite sorunu yaşayan hastalarda da görülme oranı çok fazladır. Ailesinde kalp hastalığı olan kişilerde ciddi risk altındadır. Özellikle 35 ile 60 yaş arasında olan ve yüksek tansiyon sorunu yaşayanlar çok dikkat etmeli ve kontrollerini yaptırmalıdır. Tıp dünyasında sinsi olarak adlandırılmasının nedeni de belirgin bir belirti vermemesidir.

Örneğin abdominal dediğimiz karın içi anevrizmalar çok uzun süre bulgu vermeden sadece tesadüfi olarak bulunurlar. İlerleyip de belli bir çapa ulaştığında karında böyle kalp basıncıyla bizim pulsatil dediğimiz nabız gibi atan bir kitle şeklinde ele gelebilir yada tesadufi hasta herhangi bir nedenle bir ultrason tomografi yaptırdığında ortaya çıkar yada çok nadiren işte bir karında böyle yanıcı tarzda müphem ağrılar ayaklarda uyuşma gibi şikayetlere çok ileri safhalara geldiğinde yol açabilir.

Her yıl yaklaşık 15 bin insan yırtılmış aort anevrizması nedeniyle hayatını kaybetmektedir

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki her yıl yaklaşık 15 bin insan yırtılmış aort anevrizması nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Diyelim ki tesadüfler sonucu ya da tarama ile size aort anevrizması teşhisi konuldu. Burada işinin ehli bir hastane ve doktor bulmanız çok önemli. Zira cerrahi çözümleri özel eğitimli doktorların yapması gerekiyor.

Teknoloji doğru kullanılmadığında, dünyanın en iyi teknolojilerine de sahip olsanız hastaya faydadan çok zarar verir.

Tedaviler neye göre değişiklik gösterir?

Tabi yine tedaviler lokalizasyonuna göre değişir. Yani tedavi kararı için en önemli veri, anevrizmanın büyüklüğü ve yerleşim yeridir. Anevrizmaya, yerleşim yerine ve büyüklüğüne göre farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Eskiden bunlar göğüs boşluğunda olduğunda göğüs boşluğunu açarak ya da karın boşluğunda olduğunda karın boşluğunu açarak bu ameliyatlar yapılıyordu. Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu damarın içinde açılabilen stent greft dediğimiz yapay damarlar ortaya çıktı. Bununla sadece kasıkları açıp hastanın karın yada göğüs boşluğunu açmadan bu kasıktan yapılacak kateter girişimleriyle bunlar kapalı olarak da tedavi edilebiliyor. En önemli tedavisi budur. Karın içi anevrizmalarda 5.5 cm göğüs içinde ki anevrizmalarda 6 cm bunun altındaysa ilaç tedavileriyle takip etmek gerekmektedir. İyi bir medical tedavi, tansiyon kontrolüyle bunların genişlemesi önlenebilmektedir.

Türkiye’de bu tedaviler neden uygun?

Avrupa ve Amerika’da yapılan tedavilerin aynısı uygulanırken, bu tedavilerin hastaya maliyeti oradaki gelişmiş ülkelere göre neredeyse yarı yarıya daha ucuz. Peki aynı teknoloji, aynı malzemeler kullanılırken Türkiye’de bu tedaviler neden ucuz?

Açık ya da kapalı ameliyatlarda Avrupa ile aynı donanımlara sahibiz. Gelişmiş cihazlarla donatılmış sağlık kuruluşlarımız var. Ayrıca ekip çok önemlidir. Hatta yırtılmış aort anevrizma tedavilerinde birçok Avrupa ülkesinden daha başarılıyız.  Avrupa ve Amerika’ya göre neden ucuz olduğuna gelince;

Birincisi Türkiye Cumhuriyeti’ nin teşvikleri var. Bazı ülkelerde ise devlet sağlık sektörünü ya desteklemiyor ya da çok az destekliyor. Ayrıca esas sebep orada sağlık sigortası işleyişi var ve maliyetleri arttıran özellikle yurt dışından gelen hastalarımız bu fiyat farklarına çok şaşırıyorlar. Bizde onlara sağlık turizmi kapsamında devletin bizi teşvik ettiğini anlatıyoruz. Yani aynı başarı fakat Türkiye’de çok daha ucuza elde ediliyor.

Uluslararası hastalar için, ulaşım, konaklama dahil her türlü organizasyonu yaptığımız gibi size tercüman desteği de veriyoruz. Sadece hastalarımıza Türkiye’ye gelmeye karar vermek kalıyor.

Eğer size ya da bir yakınınıza aort anevrizması teşhisi konulduysa,

Eğer size ya da bir yakınınıza aort anevrizması teşhisi konulduysa, gördüğünüz tedavilerden bir sonuç alamıyorsanız, vakit kaybetmeden http://www.visittobetreated.com adresinden bize ulaşın ve bu son teknoloji ile tedavi olun. Uzmanlarımız en kısa zamanda sizinle iletişim kurarak uygun bir bütçe ile tedavi planlaması sunacaktır. Visit to be treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ” Formu doldurmanız yeterli” .