Türkiye’de böbrek yetmezliği sorunu yaşayan kişi sayısının ortalama 40 bin olduğu söyleniyor. Yıl bazında, bu kişilerin yaklaşık %3’üne böbrek nakli ameliyatı yapılıyor. Oranının düşük olma sebebi ise verici sayısı azlığı ve nakil merkezi sayısı azlığı oluyor. Ancak bu sayıların günden güne artıyor olması böbrek hastalarına umut ışığı oluyor.

Böbrek Yetmezliği Nedir?

Böbrekler; bedenin tuz, su, kalsiyum oranının dengede kalmasına yardımcı oluyor. Böbreğin süzme görevi sonucunda idrar sayesinde zararlı maddeler vücuttan uzaklaşıyor. Ayrıca böbrekler hormon ve şeker dengesinin sağlanmasına da destek veriyor. Böbrek yetmezliği durumlarında böbrek görevlerini yerine getirmekte zorlanıyor. Doktorlar böbrek yetmezliğini ani (akut) ve sinsi (kronik) böbrek yetmezliği olarak ikiye ayırıyor.

Diyaliz nedir?

Kanın temizlenmesini sağlayan böbreklerde sorun olduğu zaman böbrek görevlerinin yerine getirilebilmesi için diyaliz yöntemi uygulanabiliyor.

Diyaliz çeşitleri

Hemodiyaliz ve periton diyaliz olmak üzere iki çeşit diyaliz yöntemi bulunuyor. İki yöntemde de vücutta oluşan atık maddeler filtreleniyor. Hemodiyaliz esnasında filtreleme kişi makineye bağlıyken yapılıyor. Periton diyalizde ise membran denen yarı geçirgen bir zar ile filtreleme yapılıyor. Periton diyalizi, karna ufak bir operasyonla yerleştirilen ince silikon bir tüp yani kateter ile gerçekleşiyor. Bu yöntemi kişiler, kısa bir eğitimden sonra evde kendileri de uygulayabiliyor. Diyalize giren kişilerin özel diyetler uygulaması gerekiyor.

Böbrek nakli nedir?

Böbrek yetmezliği olan hastalarda diyaliz hayat kurtarıcı bir yöntem olsa da kişiyi oldukça yoruyor. Böbrek nakli ile diyalizle haftada 3 günde yapılabilen işlem nakledilen yeni böbrek sayesinde aslında her an yapılıyor.

Ayrıca diyaliz uygulamasında oluşabilecek olumsuz etkiler böbrek naklinde olmuyor. Kişiler böbrek naklinden sonra normal hayatına devam edebiliyor, diyalizin yarattığı kısıtlama ortadan kalkıyor. Yani böbrek nakli sayesinde yaşam konforu artıyor ve böbrek sorunu yaşayan kişinin ömrü diyaliz yönteminin uygulanmasına kıyasla daha sağlıklı ve uzun olabiliyor.

Böbrek nakli kimden yapılıyor?

Genelde böbrek nakli cansız vericilerden yapılıyor. Ancak bazı durumlarda akrabalardan da böbrek alınabiliyor.

Böbrek Naklinin Diyalize Göre Avantajları Nelerdir?

Diyalizin ilaç ve malzeme masrafı yüksek oluyor. Böbrek naklinde ise maliyet neredeyse yarı yarıya düşüyor. Organ nakli yapılan kişilerin diyalize giren kişilere göre daha uzun ve sağlıklı yaşadığı kayıtlarda görülüyor. Yani uzmanlar böbrek naklinin diyalize göre daha ekonomik ve sağlıklı olduğu kanısında birleşiyor.

Böbrek nakli için kan ve doku uyumu gerekiyor mu?

Böbrek naklinde kanın RH pozitif ve negatif olmasında uyum gerekmiyor. Kan grubunda uyum olması yeterli oluyor. Canı vericinin doku uyumu olmaması durumunda nakilden önce verilen ilaçların miktarı artırılıyor ve doku uyumu sağlanıyor. Canlı vericilerde dördüncü dereceye kadar olan akrabalık oranı yeterli oluyor.

Kimlere böbrek nakli yapılamıyor?

Aktif enfeksiyonu bulunanlara, tümörü olanlara, kan uyumu olmayan hastalara, çok yaşlı olanlara böbrek nakli yapılması pek tercih edilmiyor. Ancak mesela tümör tedavi edildiğinde veya yaşına göre vücut direnci yüksek kişilere çok yaşlı olsa bile böbrek nakli yapılabiliyor.

 

Böbrek yetmezliği yaşayan kişilere diyaliz ya da böbrek nakli öneriliyor. Ancak diyaliz yerine organ nakli uzmanlar tarafından daha ekonomik ve verimli bir yol olarak görülüyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.