Bel fıtığı rahatsızlığı yaşayan hastaların en büyük korkusu ameliyattır. Ancak her bel fıtığı ameliyatla tedavi edilmez. Birçok hastanın rahatlamasını sağlayan en önemli konu, bel fıtığının illa ameliyat ile tedavi edilmesinin gerekmemesidir. Aslında, çoğu hasta cerrahi olmayan seçeneklerden ihtiyaç duydukları tedaviyi alabilir. Hastaların ufak bir yüzdesi için ameliyat gerekir.

Tek ya da her iki bacağa vuran ağrılar, ayaklarda uyuşmalar, hareket kısıtlılıkları, yürüme ve oturmada güçlük bel fıtığının başlıca belirtileri arasındadır. Bel fıtığı tedavi edilmez ve ilerlerse iktidarsızlık, çabuk yorulma, idrarını tutamama, yürüyememe gibi belirtiler de meydana gelebiliyor. Bel fıtığı boyun fıtığına da yol açabiliyor. Epidural enjeksiyon boyun fıtığında da güvenle uygulanabilir. Fakat belde uygulanacağından biraz zor bir uygulamadır. Bundan dolayı da daha deneyimli ağrı tedavi uzmanları tarafından yapılmasında fayda vardır. Diğer ağrılar için de bu uygulamaya başvurulabilir. Fazla kilo ve hareketsizlik bel fıtığının ana sebepleri arasında yer alıyor. Ayrıca yerdeki cisimleri dizleri kırmadan eğilerek kaldırmak, ağır eşyaları itmek veya çekmek, omuz üstüne yük taşımak, yukarı doğru uzanmak, masa başında uzun süre çalışmak bel fıtığı için risk oranını arttırıyor.

Bel Fıtığı ameliyatsız tedavi edilir mi?

Bel  ve boyun fıtıklarında bir çok hastada ameliyata gerek kalmaz ve tedaviler yapılır. Şayet patlamış fıtık söz konusu değilse, felce gidecek kadar güçsüzlük henüz oluşmamış ise, idrar ve büyük abdest kaçırma söz konusu değilse, alternatif yöntemlerle bel fıtığı tedavi edilebilir.

Cerrahi olmayan bel fıtığı tedavileri nelerdir?

Boyun ve sırtı destekleyen kasları, tendonları ve bağları güçlendirmek ve germek için fizik tedavi uygulanabilir. Omurilik sağlığını iyileştirmek, kilo vermek, fiziksel olarak daha aktif olmak, alkol tüketimini azaltmak ve sigarayı bırakmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri bel fıtığı için oldukça faydalıdır. Ağrı ve inflamasyonu azaltmak için medikal tedavilere başvurulabilir. Sıcak ve soğuk terapi, gergin kasları gevşetir ve iltihabı rahatlatır. Eğer cerrahi olmayan tedavi birkaç hafta veya ay sonra semptomlarınızı hafifletmezse, bel fıtığı için cerrahi tedaviye başvurulması gerekebilir.

Cerrahi yöntemlerle bel fıtığı nasıl tedavi edilir?

Bel fıtığı cerrahisi, geleneksel açık omurga cerrahisi ve minimal invaziv omurga cerrahisi için iki tip cerrahi prosedür mevcuttur. Büyük insizyonlar, iki ila beş günlük bir hastanede kalış süresi ve açık omurga cerrahisinde olduğu gibi uzun bir rehabilitasyon gerektirmek yerine, ayaktan tedavi edilir. Bu, geleneksel açık omurga cerrahisine kıyasla daha kısa bir iyileşme süresiyle sonuçlanır. Modern fizik tedavi yöntemlerinde oldukça kısa sürede iyileşen hastalar da olabiliyor, daha uzun zamanda iyileşebilen hastalar da… Bazı hastalara birden fazla ve komplike tedaviler yapmak gerekirken, bazı hastalar için daha kolay tedaviler yeterli olabiliyor. Fizik tedavi ve rehabilitasyon seansları 21 seans oluyor. 21 seansta ortalama olarak hastaların çoğu düzeliyor. Ama düzelmeyen hastalar her 10 seansta bir  kontrol ediliyor ve seansları uzatılabiliyor. Boyun fıtığı gibi bel fıtığı gibi hastalıklar daha kısa sürede düzelebiliyor. Ama felçler özellikle beyin felci, omurilik felci çok uzun zaman alabiliyor.

Sıcak tedavisi nedir?

Tıp alanında her hastaya özel bir tedavi uygulamak gerekiyor. Sıcak tedavi, her hastaya uygulanabilen bir tedavi yöntemi değil. Bazı hastalar şeker hastası ya da tansiyon hastası olabilir. Bu hastalara sıcak tedavi uygulanmamalı. İlla uygulanacak ise suyun sıcaklığı ayarlanıyor. Çamur ya da kaplıca suyu ya da farklı bir tedavi yöntemi için ısı ayarlanabiliyor. Eğer bir hastalık alevlenme döneminde ise o zaman sıcak uygulama yapılmıyor. Daha çok soğuk uygulama yapılıyor ki hastalık daha kötü hala gelmeden engelleniyor. Bununla hastalığı düzelttikten sonra sıcak uygulamalara başlanıyor.

Ameliyatsız tedaviler nedir?

Fizik tedavi ile bazı hastalıklar ameliyatsız şekilde tedavi edilebiliyor. Teknolojik cihazlar robotik rehabilitasyon ile birlikte dekopesron cihazı da gerçekten hastaları çok iyi ediyor ve ameliyatsız düzeltiyor. Ortalama olarak 10 seans uygulanıyor. Tek seans dahi uygulandığında ağrılarda ciddi bir azalma sağlıyor.  İbn-i Sina’dan beri bilinen bir kaide; bir hastalığı engellemek daha kolaydır. Hastalık olduktan sonra tedavi etmek çok zordur, hem de çok pahalıdır. İnsanları zora sokan bu durum nedeniyle de sağlıklı insanlara da uygulanması gereken tedaviler. Sağlıklı insanlara da uygulanan bbu tedaviler sayesinde, henüz hastalık ortaya çıkmadan engellemek mümkün oluyor.

Sizin de ağrılarınız varsa, ağrıları hafifletirken tatil de yaparak rahatlamak isterseniz formu doldurmanız yeterli. Türkiye’nin en modern ve başarılı tedavi merkezlerinde ağrılarınızdan kurtulmak ya da zinde ve sağlıklı bir bedene sahip olmak için biz ulaşabilirsiniz. Bütçenize en uygun şekilde, en kaliteli tedavi almanız için; uzmanlarımız en uygun bütçe ile size dönüş yapacaktır.