Tip 2 diyabetin tedavisinde metabolik cerrahi kullanılıyor. Metabolik cerrahi, yaklaşık 15 yıldır sadece 8 ülkede 10 doktor tarafından uygulanan ve 7 yıldır yapılan bir ameliyat olarak tıp dünyasında uygulanıyor. Şeker hastalığı artık mide operasyonu ile tedavi edilebiliyor.

Metabolik cerrahi nedir?

Metebolik cerrahinin aslında kelime bazında; herhangi bir metabolizma hastalığının ameliyat kullanarak tedavi edilmesi anlamına geliyor. Ancak tıp dünyasında metabolik cerrahi en çok şeker tedavisinde kullanıldığı için bu tanım kullanıldığında, şeker hastalığının ameliyatla tedavi edilmesi kastediliyor.

Ameliyat nasıl yapılıyor?

Ameliyat kararı verilen hastalar bir ya da iki gün hastanede yatıyor. Hastaya tam bir check-up yapılıyor. Sonuçlar iyi çıkarsa hasta ameliyata alınıyor. Bu ameliyatta amaç hormonları değiştirmek oluyor. İyi hormonlar arttırılıp, kötü hormonlar baskılanıyor.

Şeker hastalığı tedavisinde en önemli husus yeme alışkanlığını sağlıklı ve kontrollü hale getirmek oluyor. Bunun için de midenin sol üst dış kısmında bir çıkartma işlemi yapılıyor.  Bu kısım alınıyor ve böylece bizi acıktıran hormonun salgılandığı bölüm uzaklaştırılıyor. Ardında ince bağırsağın son kısmı başa getiriliyor. Yani tokluk hissinin daha hızlı oluşması, gereğinden fazla olan acıkmaların önüne geçilmesi sağlanıyor. İnsülin aktivitesi artan kişinin şekeri de dengeleniyor. Vitamin ve mineral emiliminin dengesinin de bozulmamasına dikkat ediliyor.

Ameliyat sonrası yapılması gerekenler

Ameliyattan sonra 3-4 gün bazen 1 hafta hastaları hastanede tutuluyor. Tamamen düzeldiklerinden emin olunduktan sonra kişiler taburcu ediliyor. 1 hafta sonra da dikişler alınıyor ardında 1-2-3-6-12. aylarda kontroller yapılıyor. Sonrasında da yıllık kontrollerin yapılması gerekiyor. Bu ameliyat, tip 2 diyabet hastalarının çoğuna uygulanabiliyor. Operasyondan sonra hastalar yaşadıkları değişimi mucize olarak nitelendiriyor.

 

Erişkinlerdeki şeker hastalığı vakalarının %95’ini tip 2 diyabet oluşturuyor. Tip 2 diyabet hastalığı artık ameliyatla yani metabolik cerrahi ile tedavi edilebiliyor, hastalar sağlıklı bir yaşama yeniden merhaba diyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.