Diyabet; insan hayatında ciddi sonuçlara yol açan hastalıklar arasında yer alıyor. Metobolik cerrahi, diyabeti hastaları için yeni bir umut oluyor. Diyabet hastaları ameliyatla iyileşebiliyor. Tıp alanında çok yeni olan bu ameliyat, 15 yıldır 8 ülkede ve sadece 10 doktor tarafından yapılıyor.

Metabolik cerrahi nedir?

Metabolik cerrahi;  herhangi bir metabolizma hastalığının ameliyat yöntemleri kullanılarak tedavi edilmesi anlamına geliyor. Doktorlar, genelde metabolik cerrahi derken, aslında şeker hastalığının ameliyatla tedavi edilmesinde kullanılan süreci kastediyor. Metabolik cerrahi, tanımı 1970 yıllarında yapılmaya başlanan bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Pratikte uygulanmasının ise 13-14 yıllık bir geçmişi bulunuyor.

Tüm şeker hastalarının yaklaşık %95’ini oluşturan tip 2 diyabette metabolik cerrahi uygulanabiliyor. Bu diyabet türünde vücut şekeri sindiren hormon olan insülini üretiyor ama verimli kullanamıyor insülin direnci ortaya çıkıyor.

Diyabet tedavi edilmezse ne olur?

Tip 2 diyabette genellikle spor, egzersiz ve ilaç takviyesi kullanılsa da hastaların bu tip tedavileri biraz da aksatmasından dolayı organ hasarları meydana gelebiliyor. Gözler ve böbrekler ilk etkilenen organlar arasında oluyor. Ayaklarda yaralar çıkabiliyor. Daha da ilerleyen vakalar kişiyi ölüme bile götürebiliyor.

Metabolik cerrahi ameliyatı ne işe yarıyor?

Metabolik cerrahi ameliyatında şeker hastalığı olan kişinin ince bağırsağının son kısmı alınıp bağırsağın başına taşınıyor. Bu kısım kişinin tokluk hissini uyandırıyor. Böylece tokluk hissi daha çabuk oluşuyor ve gereksiz acıkmanın önüne geçiliyor. Aslında bir nevi doğal diyete başlanıyor. Ameliyat sayesinde hastanın insülin aktivitesi artıyor ve şeker düşmeye başlıyor.

Ameliyat sayesinde hormonların düzeni ve aktivasyonu değişiyor. Sindirim sisteminde yer alan ve bizi tok tutan iyi hormonlar operasyonda yeri değiştirilen ince bağırsağın son kısmında bulunuyor. Bu hormonların daha aktif olacağı bir yere taşınmasıyla insülin aktivitesi canlanıyor. Ayrıca insülin direncine neden olan kötü hormonların bir kısmını da baskılanıyor. Bunun için de sindirim için kötü hormonların salgılandığı (sürekli acıkmaya neden olan) yerlerden biri olan midenin sol üst dış kısmında bir çıkartma işlemi yapılıyor.

Tüm bu süreç vitamin ve mineral emilim dengesini bozmayacak şekilde gerçekleştiriliyor

Metabolik cerrahi uzmanı nasıl seçilmeli?

Metabolik cerrahi diyabet hastaları için yeni bir alan olduğu için mutlaka olabildiğince tecrübesi çok olan doktorları tercih etmek gerekiyor. Doktorun kaç başarılı ameliyat yaptığının araştırılması iyi olabiliyor.

Metabolik cerrahi sonrası diyabet iyileşiyor mu?

Ameliyat öncesinde birçok sağlık problemi yaşayan ve kiloları yüzünden doğru dürüst hareket edemeyen kişiler ameliyat sonrası kilo verip, normal hayatlarına dönebiliyor.

 

Şeker hastalığı kader değil. Tip 2 diyabet hastasıysanız ameliyatla sağlıklı bir hayata kavuşmak mümkün oluyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.