Akne, ergenlik çağındaki gençlerin %85’inde görülüyor ve sıklıkla yetişkin yaşlara kadar devam ediyor. Akne her ne kadar sağlığı tehdit eden bir durum olmasa da, görselliğin ön planda olduğu ergenlik çağındaki kişilerde ciddi psikolojik problemlere neden olabiliyor.

Akne nedir?

Cilt gözenekleri yağ, ölü hücreler ve bakteriler nedeniyle tıkanınca akne belirtileri ortaya çıkmaya başlayabiliyor. Yüzde, göğüs bölgesinde ve sırt çevresinde ortaya çıkan, sivilcemsi ve iltihaplı oluşumlar akne göstergesi olarak kabul ediliyor.

Kimlerde görülür?

Akne her yaştan insanda görülebilen bir rahatsızlık olsa da genelde ergenlik çağındaki gençlerde daha çok ortaya çıkıyor. Toplumda %85 oranında bir kesim gençlik döneminde akne sorunuyla karşı karşıya kalıyor.

Akne tedavisi nasıl olmalı?

Her insanda aknenin oluşma nedenleri farklı oluyor. O yüzden de tedaviyi kulaktan dolma ya da marketlerde satılan ürünlerle yapmamak gerekiyor. Gerekli kontroller yapılıp, nedeni belirlenmeden yapılacak her tedavi cilde daha çok zarar verebiliyor.

Aknelerde yapılan en temel yanlışlar arasında tedaviye geç başlanması geliyor.  “Ergenlik sivilcesidir, gelir geçer” dememek gerekiyor. Sivilceler ilk görülmeye başladığında hemen ilgili uzmanlara gidip tedaviye erkenden başlamak iyi sonuçlar alınması yolunda avantaj sağlıyor.

Kişiye özel yapılan uygulamalarla akne de dahil olmak üzere hemen hemen her türlü cilt sorunu tedavi edilebiliyor. Yapılan testler sonrasında, nedenler ortaya çıktıktan sonra yapılacak tedavi hem kalıcı oluyor hem de sağlığa zarar vermeyen ürünler kullanıldığı için yan etkisi olmuyor.

Tedavide doğal yöntemler

Aromaterapi ve bitkisel kremlerle tedavi yöntemi akne tedavisinde de kullanılıyor. Doğal çaylar, pirinç özlü uygulamalar etkili işlemler arasında yer alıyor. Aromaterapi hem zihni hem bedeni rahatlattığı için hastaların fizik tedavisinin yanında psikolojik olarak huzur bulmasına da destek veriyor.

Korunma yolları

Cilt sorunlarının ortaya çıkmasında en büyük etken stres ve sağlıksız yaşam koşulları oluyor. Bu yüzden önce psikolojinize iyi gelecek her şeyi hayata sokmak gerekiyor. Sağlıklı beslenme ve spor da cildin daha sağlıklı olmasına destek veriyor. Bunların yanında günde 2 kez uygun ürünlerle cildi temizleme, sivilce oluştuğunda sivilceyi koparmamak ve güneşten koruyucu ürünler kullanmayı da ihmal etmemek gerekiyor.

 

Akne özellikle gençlerin korkulu rüyası oluyor. Özellikle, sonbahar ve kış aylarında daha da kötüleşebilen akne; bazen de yaz aylarında terleme ve güneş etkisi ile yağ salgısının artmasına bağlı oluşabiliyor. Artık geliştirilen özel yöntemlerle akneden kurtulmak oldukça kolay oluyor.