Akalazya hastalığı, yutkunma güçlüğü ve kusma ile kendini gösterir. Yemek borusunun mide ile birleşmesinden önceki bölümde yer alan kasların yemek yerken gevşeyememesi sonucunda yemek borusunun kasılma hareketlerinin bozulması ile ortaya çıkan ve nadiren görülen bir sindirim sistemi hastalığıdır. Toplumdan topluma değişen, tedavi edilmediği takdirde ise hasta hızlı kilo kayıpları ve kalp krizine benzer göğüs ağrılarına sebep olan bir hastalık türüdür. Akalazya hastalığı tanı koymanın güç olduğu hastalıklardandır.

Akalazya hastalığı nadir görünen bir hastalıktır

Akalazya hastalığı aslında nadir görünen bir hastalıktır ama tedavisi çok önemlidir. Çünkü bu hastalığın tanı kısmı ayrı bir önem arz ettiği gibi tedavisi de bir o kadar önemli ve kritiktir. Nadir görülmesine rağmen tanıda ki güçlük nedeniyle yanlış teşhise açık ve önemli bir hastalıktır. Toplumda görülme sıklığı 100.000 de ½ yarımla 100.000 de 1 arasındadır. Akalazya hastalığının bulgularında özellikle yutkunma güçlüğü vardır ve genelde 30-60 yaş grubu kadın veya erkeklerde görülür. Endoskopik olarak ilk tanı konur ama bu tanıya ilave bir takım radyografik ilaçla içilen grafilerle yemek borusuna bakılır. Grafilerle tanı kesinleştirilir. Ve böylece tedavi süreci başlar. Asıl olan şudur; yemek borusunun alt kısmın da ki kapakta bir gevşeme problemi vardır. Gıdayı yuttuğumuzda kapalı olan bu kapak açılır ve normalde gıdalar mideye geçer. Akalazya da bu gevşeme olmaz ve hastanın yediği içtiği her şey yemek borusunun alt kısmına takılır. Bu takılma o kadar şiddetli hale gelir ki hasta hiçbir şeyi doğru dürüst yiyip içemez. Yemek borusunda bekleyen yiyecekler ağız kokusu yapar. Mide bulantısı şikayeti ile hasta kilo kaybeder ve göğsünde şiddetli ağrılar olur. Öyle ki hasta kalp krizi geçirdiğini zanneder.

Akalazya hastalığında birçok farklı tedavi uygulanmaktadır

Akalazya hastalığında hastalığın seviyesi, süresi, boyutuna göre son yıllarda yaygınlaşan balon yöntemiyle tedaviden ilaçla tedaviye ve en son olarak da cerrahi müdahaleye kadar birçok farklı tedavi uygulanmaktadır.

Tedavisi aslında gayet kolaydır ve mutlaka bu süreç içinde önce tıbbi tedaviler denenmelidir. Bazen de öncelikle cerrahi yöntemle tedavi tercih edilebilir. Tıbbi tedavilerde yemek borusunun alt kısmındaki sıkı olan kapak kısmı balonlarla gevşetilebilir. Balonla dilatasyon diyoruz. Bu gevşetmenin %50 den fazlası nükseder yani tekrar sıkılaşır. O zamanda bu hastalara ilk tedavi seçeneği olarak laparoskopik yani kapalı yöntemle girip aşağıdaki sıkışan kapağı gevşetme işlemi yapılır .

Bu gevşetme işleminden sonra hastaların bir sıkıntısı kalmaz ve hastalar rahat yiyip içmeye başlarlar .

Hem tanı hem de tedavide kullandığı üstün teknolojiler, tecrübeli hekimler, hasta konforunu ön planda tutan hizmet anlayışı ile yurt dışından hastaların yoğun olarak başvurduğu bir ülke Türkiye.

Akalazya hastalığı tanısı ve tedavisi oldukça teknik ve uzmanlık isteyen bir hastalıktır

Akalazya hastalığı tanısı çok kolay konulamayan tedavisi oldukça teknik ve uzmanlık isteyen bir hastalıktır. Türkiye’de teknik altyapısı, profesyonel kadrosu ile yurt dışından gelen hastaları başarı ile tedavi eden merkezler var. Özellikle Arap ülkelerinden çok fazla hasta misafir ediyoruz. Hastaların bizi tercih etme nedenleri arasında, başarı oranlarımızın yüksekliği, gelecek hastaların ulaşım, konaklama dahil her türlü yolculuk planlamasının tarafımızca yapılması ve elbette uygun fiyatların olması var. Şöyle ki; Avrupa’da bir hasta bu tür tedavi için ödediği ücretin Türkiye’de yarısını ödüyor. Düşünün ki aynı hizmeti yarı fiyatına alıyorsunuz. Elbette sağlıkta maddiyat düşünülmez ama Avrupa’ya gidip yüksek ücretler ödemeye de hiç gerek yok. Doğal olarak Türkiye’ nin bir cazibesi var. Ülkemize hastalar yakınları ile geliyorlar ve tedaviden sonra zamanlarını turistik geziler yaparak değerlendirebiliyorlar.

Akalazya hastaları nelere dikkat etmelidir?

Reflüyü tetikleyecek çikolata, baharatlı gıdalar, her türlü fast food, kızartmalar ve kafein içeren gazlı içeceklerden ve kahveden mümkün olduğu kadar uzak durmalıdırlar.
Akalazya hastalarının tedavi edilmediği sürece çok katı gıdalardan kaçınmaları, yemek yedikten hemen sonra yatmamaları ve yastıklarını yüksek tutmaları gerekmektedir. Gıdalar yavaş yavaş yenilmeli ve iyice, uzun süre çiğnenmelidir.

Akalazya hastalığının tedavisi oldukça kolay, çözümü uzaklarda aramayın

Unutmayın! Nadir görülen bir yemek borusu hareket bozukluğu olarak tanımlanan Akalazya hastalığının tam nedeni bilinmese de tedavisi oldukça kolay. Hayatı olumsuz etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren bu hastalık için çözümü uzaklarda aramayın.

Eğer siz ya da bir yakınınıza Akalazya hastalığı teşhisi konulduysa ya da hastalığın belirtilerini gösteriyorsanız, gördüğünüz tedavilerden bir sonuç alamıyorsanız ya da ağrılardan kurtulmak isterseniz, vakit kaybetmeden http://www.visittobetreated.com adresinden bize ulaşın. Uzmanlarımız en kısa zamanda sizinle iletişim kurarak uygun bir bütçe ile tedavi planlaması sunacaktır. Visit to be treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ”Formu doldurmanız yeterli.”