Kök hücre tedavisi sayesinde çaresi yok denen bir çok hastalık mucizevi bir şekilde tedavi edilebiliyor. Asla kapanmaz denilen yaralar kapanıyor, genetik olarak küçük yaşta başlayan hastalıkların iyileşmesine dair önemli ölçüde yol kat ediliyor.  Modern tıbbın önemli seçeneklerinden biri olan kök hücre tedavisinde hastane koşullarında, kişiye özgü kök hücreler üretiliyor ve hastalar için kullanıyor.

Kök Hücre Nakli Nasıl Yapılıyor?

Kök hücre naklinin yapılabilmesi için elbette öncelikle kök hücre üretiminin yapılması gerekiyor. Bu da kök hücre tabanlı hücresel tedavi amaçlı özel merkezlerdeki laboratuvarlarda gerçekleştiriliyor.  Kök hücre üretimi ve kullanımından maksimum verim alınabilmesi uzman kişilerin süreçlerde yer alması büyük önem taşıyor.

Kök hücre nakli ameliyathane koşullarında yapılıyor. Hafif bir sedasyon verilen hasta uyutuluyor ve işlem gerçekleştiriliyor.

Kök Hücre Tedavisinde Sağlık Merkezi Seçimi

Her kök hücre tedavisi uygulayan hastane ya da merkez ne yazık ki kişiye özel tedaviyi en doğru şekilde uygulayamayabiliyor. Hastane ve sağlık merkezi seçiminde ruhsat onayını ve doktor tecrübesini göz önünde bulundurmak avantaj sağlıyor.

Kök Hücre Nakliyle Hangi Hastalıklar İyileşiyor?

Tıbben tedavisi mümkün değildir denilen birçok hastalık kök hücre nakliyle iyileştirilebiliyor.  Örneğin; Spino serebellar ataksi (SCA) isimli hastalıkta kök hücre tedavisi uygulanabiliyor. Beyincik ve omurilikteki denge merkezlerinde oluşan hücre kaybı veya hücrelerin yanlış çalışması sonucu ortaya çıkan bu rahatsızlık neticesinde hastada denge sorunu ve titreme problemleri ortaya çıkabiliyor. Düzgün yürüyemeyen bir hasta birkaç kez kök hücre uygulaması yapıldıktan sonra düz bir hat üzerinde kolaylıkla yürüyebiliyor hatta paten bile kayabiliyor. Hastalarda görülen yürüme güçlüğü ve konuşma problemlerinin çözülmesinde de tedavi etkili olabiliyor. Bunun yanında kök hücre tedavisi ile görme merkezi sorunlarından kaynaklanan makula dejenerasyonu da iyileşebiliyor.

Mucize gibi sonuçların elde edildiği yöntem sayesinde geleneksel tıbbın çaresi yok dediği bir çok hastalık tedavi edilebiliyor. Uygulamadan sonra hasta, normal bir insanın bile zor yapabileceği aktiviteleri bile yapar hale geliyor.  Kök hücre tedavisinde tıbbın etik değerlerine bağlı kalınarak hastaların kaliteli yaşamlarına kavuşmaları hedefleniyor.

Adrenolökodistrofileri hastası olan kişilerde de yöntem etkili olabiliyor. Titreme ve mental yönden yani zeka yönünden problem yaratan rahatsızlıkta kişi konuşma ve yürüme güçlüğü çekebiliyor.  Tedavi sonrasında yürüme güçlüğü azalabiliyor hatta öncesinde düzgün oturamayan hasta rahatlıkla oturabiliyor. Kaşık tutmak ve gözle odaklanmak gibi becerilerde de önemli ölçüde ilerleme kaydedilebiliyor.  Birkaç ay sonrasında tedavi gören kişi dışarıdan gelen komutlara karşılık verebiliyor ve hareketlerini ona göre yönlendirebiliyor.

Bir çok kök hücre tedavisi uygulayan hastanelerde kök hücre genellikle estetik amaçlı kullanılırken  aslında bu mucize yöntem  tedavisi imkansız denen hastalıklarda da başarı ile uygulanıyor. Bu alanda ses getiren çalışmalar günden güne artıyor.

Doğum sırasında anne rahminde kordon dolanması veya kanaldan çıkarken beynin oksijensiz kalması sonucu beynin bazı bölgelerinin ölmesiyle ortaya çıkan bir klinik tablo olan ve cerebral palsy isimli vakalar için de kök hücre tedavisi yapılabiliyor. Bu tip çocuklarda genelde fizik tedavi uygulanıyor ancak bu uygulamalarla da çok az kazanım sağlanabiliyor. Fizik tedavinin yanında uygulanacak kök hücre tedavisi hastanın, postürünü tek başına koruyarak, sağlam durabilen birine dönüşmesine yardımcı oluyor. Ayrıca hastanın fizik ilerlemesinin yanında mental olarak da ilerleme kaydetmesi sağlanıyor. Mesela konuşmada güçlük varsa bu aşılabiliyor.

Kas erimesinde kök hücre uygulaması

Geleneksel tıbbın çare bulamadığı hastalıklar arasında kas erimesi de yer alıyor. Bu hastalıktan muzdarip çocuklar ne yazık ki fazla yaşamıyor ve ortalama 25 yaşına kadar hayatlarını sürdürebiliyorlar. Bu hastalığa yakalanmış olan ve kök hücre tedavisi uygulanmış çocuklarda şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkıyor.

Bir vakada, normalde yürüyemeyen bir çocuğun, kök hücre tedavisindeki 5. ayının sonunda yaklaşık 1,5 saat kendi başına yürüyebildiği ve merdivenleri çıkabildiği görülüyor. Bu tip vakalarda tedavi süreci, inceleme ve takip halen devam ediyor.

Omurilik zedelenmesinde kök hücre tedavisi

Bir trafik kazası sonucu ya da superman filmiyle tanınan ünlü aktör Cristopher Reeve gibi attan düşme sonucu yaralanan ya da sığ bir denize atlayarak dibe çarpma sonucu omuriliği zedelenen hastalar bulunuyor. Bu hastalar , hayatlarının geri kalanını boyundan altı felçli yada belden aşağısı felçli olarak geçiriyor. Böyle böyle bir hastayı kök hücre tedavisi ile kaliteli bir yaşama kavuşturmak mümkün mü?

Alanında uzman bir doktorun verdiği bir örnekte süreç şöyle ilerliyor: Sığ denize atlaması sonucunda C+-C& arasında omurga kırığı olan, belden aşağısı tutmayan ve tekerlekli sandalyeye mahkum olan bir hastaya kök hücre tedavisi uygulanıyor. 2 dozdan sonra hasta sıcak ve soğuğu hissetmeye başlıyor. 3. Doz sonrasında ise ayaklarda hafif hareketler başlıyor. Kök hücre tedavisi sayesinden bu tip vakalarda yürümenin bile gerçekleşebileceğine inanılıyor.

Tıp biliminde gelişmeler baş döndürücü hızla ilerlerken kök hücre tedavisi sayesinde de bir çok hasta şifa buluyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.