Emine E. 54 yaşında, ev hanımı. İki çocuk annesi. 4 yıl önce ani düşmeler yaşamaya başladı. Yürürken aniden düşen Emine E. Doktora gittiğinde hiçbir teşhis alamamış. Aradan zaman geçtikten sonra yeniden düşmeler yaşayan Emine Hanım, yeniden doktora götürülmüş. Bu defa MS teşhisi konan Emine Hanım, gittikçe daha da şiddetlenen hastalığı sebebiyle daha güçlü bir tedaviye ihtiyaç duymaya başladı.

Emine Hanım’ın eşi İsmet Bey bütün bu zorlu tedavi süreçlerinde eşinin yanından bir kez olsun ayrılmadı. Onun iyileşmesi için yoğun çaba harcıyor.

Destekle yürüyebilen, oturup kalkmasında problem yaşayan Emine Hanım dokuz günlük bir tedavi ile desteksiz yürümeye başladı. Bu başarı hem doktorları hem ailesini sevince boğdu.

Emine Hanım’ın şimdiki durumu nasıl?

Emine Hanım tedavisinin 9. Gününde, ilk muayeneye geldiğinde, bir yürüteç yardımıyla güçlükle yürüyebiliyordu. Dengesini sağlayamıyordu, destek olmaksızın. Oturup kalkmakta zorlanıyordu ve Emine Hanım’ın 9. gün sonunda muayene ettiklerinde kendisi yürüteç olmadan, bağımsız bir şekilde yürümeye başladı. Bu durum doktorları bile şaşırttı.

Emine Hanım, çok motive şekilde başladı tedaviye ve tedaviye inanıyordu. Tedavilerini de aksatmıyordu. Emine E’nin hastalığının tıp dilindeki adı:  motor nöron. teşhisi oldukça zor bir hastalık.

Emine E. hastalandığında 50 yaşındaydı. Emine Hanım ve ailesi için , 4 yıl önce başlayan tedavi süreçleri zorlu , hatta yıpratıcı geçti .

Motor nöron nedir?

Motor nöron denilen hadise; kaslarımızı, beynimizde ve omuriliğimizde kontrol eden sinir hücrelerimiz ile ilgili. Bunlara motor nöronlar adı verilir. İşte bu nöronların, bu hücrelerin tahribi ile  sebebini tam olarak bilemediğimiz genetik özelliğin yanında çevresel etkenlerin de bir arada olduğunu düşündüğümüz bir hastalık grubudur. Motor nöronlar, bizim kaslarımızı hareket ettirmemizi sağlayan nöronlar olduğundan, kendisini kas güçsüzlükleri, hareket bozukluklarına yol açabilir. Dil kaslarının etkilenmesiyle yutma bozuklukları, konuşma bozuklukları ya da ilerleyen aşamada solunum kaslarımızınvda etkilenmesiyle beraber solunum bozukluklarıyla gösteren bir hastalık grubudur. Ama temel problem, o kasları çalıştırması gereken motor nöronların tahrip olmasından kaynaklanmaktadır.

ALS hastalığı olarak da bilinen motor nöron hastalığı , acımasız bir hastalık. Ancak umutsuz olmaya gerek yok. Çünkü tıp bilimi her geçen gün bir tedavi, yeni bir teknoloji geliştiriyor, bugün için imkansız olarak görülen hastalıklar bir süre sonra tedavisi kolayca yapılan hastalıklara dönüşebiliyor.

Belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi oluyor?

Motor nöron hastalığının temeldeki belirtileri; genellikle kas güçsüzlüğü ile ortaya çıkar. Birdenbire bir ayağı tutmaz olur, seyirmeler olur, başlangıçta kas seyirmeleri, güçsüzlükler, halsizlik gibi şikayetlerle pek çok doktoru gezerler. Aslında bu hastalara teşhis koymakta çok kolay değildir. Fakat iyi bir nörolojik muayene yaptıktan sonra bu hastalığın bazı testleri vardır, daha ileri tetkikler yapılır ve ona göre bunun teşhisi konulur.

Motor nöron tedavileri nasıl yapılıyor?

Ms hastalığı 2-3 sene içerisinde kişiyi ölüme kadar götürebiliyor. Stephan Hawking de bir motornöron hastasıdır. Normal bir ömür süresinde bu hastalar yaşayabilmektedir. Ancak bunu önceden kestirmek maalesef mümkün olmuyor.

Emine Hanım 9 gün sonunda tedavisinde elde ettiği başarıdan dolayı çok mutlu. Deneme tedavisi olarak başlayan ama desteksiz yürüme başarısı elde eden Emine Hanım Visit to be Treated ile bulduğu tedavi merkezine minnettar.

Kollarında ve bacaklarında güçsüzlük fark etmiş Emine Hanım. Bu güçsüzlüklerin zamanla ve tedavi ile gittiğini ifade ediyor. Kasılmalarının geçtiğini söylüyor. 9. gün tedavisinin sonucunda bugün yürüteçini atarak yürüyebildi Emine Hanım. Sağ bacağında huzursuz bacak sendromu da vardı Emine Hanım’ın. Bunun için verilen ilaçları kullanılıyordu. Bu ilaçları da artık kullanmıyor Emine Hanım.

Tedavi merkezinden hem eşi, hem de Emine Hanım oldukça memnun. Tüm tedavilerini gören ve oldukça etkili sonuçlar alan Emine Hanım, el arabası ile geldiği tedavide şimdi tek başına yürüyür. Tedavi devam ediyor.

Emine Hanım’ın tedavisine devam ediyor. İster imkansız denilen hastalıkların tedavisi için gelin, ister ailenizle kaplıca tatili yapın. Visit to be Treated aracılığı ile doğal yöntemlerle robotik tedaviyi birleştiren, hizmet anlayışı,  Avrupa ile yarışan başarıları ile yurtdışından bir çok hastayı tedavi ediyor.

Bu gibi ciddi tedavilerde ve hastalıklarda en önemli faktör, iyileşmek için doğru tedavi merkezini bulmak ve güvendiğiniz doktorlar tarafından tedavi edilmek. Kendine inanmasıyla doktorları bile kendine hayran bırakan Emine Hanım’ın hayallerine kavuşmasına çok az kaldı gibi duruyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.