Saç dökülmesi genelde ergenlik dönemi ve sonrasında başlamasına karşın öyle bir türü var ki daha çok çocuk ve gençleri etkiliyor.  Mehmet A. yoğun saç dökülmesi yaşadı. Doktorlara başvurdu alopecia areata yani saçkıran teşhisi kondu. Kortizonda dahil bir çok tedavi gördü.

Şiddetli şekilde saç dökülme sorunları yaşadığından bahseden Mehmet Bey, yaklaşık olarak 6’dan fazla saç ve sakal bölgesinde boşluklar fark etti. Tabii ki hemen doktorlara başvurdu. Yan branşlardan destek aldı. Ancak hiç birinden ne yazık ki sonuç alamadı.

Saçkıran hastalığının temel nedeni ne yazık ki bilinemiyor. Çoğunlukla psikolojik faktörler sebebiyle ortaya çıkıyor. Mehmet Bey, son çare olarak ablasının vasıtasıyla Visit to be Treated’ee başvurdu.

5 aydan uzun süre tedavi için doğru merkezi arayan Mehmet Bey, sonunda doğru tedavi merkezini visit to be treated aracılığı ile buldu. Bio teknik adı verilen yöntemlerle, tedavisine destek olundu. 15 gün içerisinde 2 seanslık bir tedavi gördü.

Bu sistem sayesinde, ilgili bölge ozon ile buharlaşıyor. Ardından buharlaşıp, dokunun dibini emilimini yani absorme gücünü arttırıyor. Ardından kullanılan özel maddeler ile o bölgeye buharın da yardımıyla ulaşılıyor. Ardından ilgili bölge uyarılıyor ve kök yeniden aktif bir hale geliyor. Sonuç olarak 4-5 seanstan sonra başarılı sonuçlar elde ediliyor.

Mehmet Bey iki seansta elde edilen başarıdan çok memnun.  Saçlarında ve sakalında büyük ölçüde düzelme var.

Saçkıran nedir?

Saç derisinde, kaş, kirpik ve vücuttaki diğer kıl bulunan alanlarda ortaya çıkan kıl kaybıdır. Saçkıran olduğun alanda saç derisinde yama ve bozuk para şeklinde kıl dökülmeleri meydana gelir. Hastalık bazen sadece bir bölgede ortaya çıkarken, bazen de vücudun tamamında çeşitli bölgelerde yama halinde görülebilir. Saçkıran en çok çocuklarda ve genç erişkinlerde ortaya çıkıyor. Çoğunlukla da 20 yaş altı kişilerde saçkıran olduğu tespit ediliyor. Saçkıran çoğunlukla genetik olarak meydana gelen bir sorun. Saçkırana mantar yol açıyor ve bulaşıcı bir rahatsızlık olduğu için de tedavi edilmesi gerekiyor. Saçkıran olan kişinin tarağını kullanmak ya da şapkasını takmak bu hastalığın bulaşmasına yol açan önemli faktörlerin başında geliyor.

Saçkıran neden olur?

Saçkıran hastalığının nedeni tam olarak bilinmiyor. Ancak genellikle stresten kaynaklandığı düşünülüyor ve genetik etkenlerin rol oynadığı biliniyor. Saçkıran sorunu olan kişilerde tiroit ve kansızlık gibi sorunlar da eşlik edebiliyor. Saçkıran bağışıklık sisteminden de ortaya çıkabilen bir sorun. Ailede saçkıran var ise genetik olarak kişide de meydana çıkma riskinde artış söz konusu oluyor.

Toplumda tek ismi olmasına rağmen saçkıranın tipleri var. Tıp literatüründe 3 farklı isimle anılıyor saçkıran. Alopecia Areata en sık karşılaşılan saçkıran sorunudur.  Bu problemde saçın bir ya da birden fazla yerinde madeni para şeklinde dökülmeler ortaya çıkar. Alopeci Totalis ise saçların tamamen dökülmesi ve kafa derisinin parlak bir şekilde ortaya çıkması durumuna verilen isimdir. Alopecia Universalis ise yalnızca saçlarla sınırlı kalmadan vücudun her yerindeki kılların dökülmesine yol açıyor. Tabii ki kollar, bacaklar çok fazla dikkat çekmediği için çoğu zaman anlamadan geçebilir.

Saçkıran hastalığının tedavisi var mı?

Saçkıran hastalığını tedavi etmek için iyi bir analiz, doğru tedavi merkezi, deneyimli uzmanlar ve doğru teknoloji kullanılması gerekir. Bazı hastalarda saçkıran kendi kendine iyileşebilse de bu oldukça nadir görülüyor ve mutlaka profesyonel bir tedavinin yapılması gerekiyor. Saç bulunmayan bölgeye kortizon enjekte edilerek o alanda kıl çıkması sağlanabilir. Eğer saçlar çıkmaya başlarsa ilave olarak başka işlemler de uygulanabilir.  Bu rahatsızlığın tedavisinde çok farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bazı kişilerde losyonlar kullanılarak saç çıkması sağlanabilmektedir.

Saçkıran problemi; saç dökülmeleri arasında tedavisi oldukça pratik olan sorunlarda biri. Saçkıran tedavisinde neredeyse %100’e yakın başarılı neticeler alınabiliyor.  Saç dökülmesi genelde ergenlik dönemi ve sonrasında başlıyor. Ancak bazı türleri daha çok gençlik ve ergenlik dönemlerinde ortaya çıkıyor.  Toplum arasında saçkıran olarak ifade edilen ve tıbbi literatürde Alopecia Areata olan hastalıkta, cinsiyet ayrımı yok. Tüm çocuk ve gençlerde ortaya çıkabiliyor saçkıran. Yapılan araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlar ise; stres, üzüntü ve korku problemi ile yaşayan insanlar bu sorunla daha erken yaşta karşılaşıyor.

Saçkıran, genel olarak saçlarla sınırlı kalmayan bir sorun. Vücudun herhangi bir bölgesinde de saçkıran görmek mümkün. Kaşlarda, kirpiklerde, bıyıklarda ya da farklı bölgelerde de saçkıran ortaya çıkabiliyor.

Bu aşamada umutsuzluğa kapılmamak gerekiyor. Saçkıran tedavisi mümkün bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. İlk olarak uygun tedavi merkezini bulmak, doğru tedavi yönteminin, deneyimli kişilerce yapılması ve stresten uzak durmak gerekiyor.

Ne nedenle olursa olsun, saçlarında kayıp yaşayan ya da saç ektirmek isteyen hastalar formu doldurarak bize ulaşabilirler. Tatillerini yapabildikleri gibi, estetik bir görüntüye de kavuşabilirler.