Herkesin dişleri aynı beyazlıkta olamaz. Dişlerin doğal rengi ve gelişimi kişiden kişiye değişir. Bu farklılıklara, dişlerde lekelenmeye sebep olan beslenme alışkanlıkları , ilaç kullanma gibi  çevresel faktörler de eklenince gülümsemekten kaçar hale geliriz. Bembeyaz dişlere sahip olmak ve dilediğince gülümsemek… Filmlerde, reklamlarda gördüğümüz o dişlere sahip olmak hiç de zor değil…

Dişlerindeki lekelerden şikayetçiydi. Visit to be Treated aracılığıyla 45 dakikada bembeyaz dişlere sahip oldu.

Diş beyazlatma nedir, nasıl yapılır?

Rim Hanım, dişlerinin renginden uzun süredir şikayetçiydi. Sigara, çay, kahve ve cola dişlerin en büyük düşmanı. Rim Hanım dişlerinin beyazlığını sigara yüzünden kaybetti.

Rim Hanım, önceleri sigara içiyordu. İçtiği sigarayı azalttı ve bu azaltmaya bağlı olarak dişlerinde beyazlatma yapılmasını istedi. Kendi dişleri vardı ve kısa sürede dişlerinin beyazlamasını istiyordu. Bu uygulamanın sonucunda da çok çabuk dişleri beyazladı ve ondan sonra da artık sigara kullanmayacağına söz verdi.

Dişlerinize beyazlama işlemi yapıldıktan sonra kesinlikle sigaradan uzak durmanız gerekiyor. sigara aynı zamanda diş eti hastalıklarına da neden oluyor.

Neden diş beyazlatmaya ihtiyaç duyuluyor?

Günümüz modern toplumunda herkes artık dişlere ve diş temizliğine daha çok önem veriyor. Beyaz, temiz ve güzel dişler statü göstergesi olarak kabul edildiği ve iş hayatını dahi etkilediği için estetik anlamda ön plana çıkıyor. Sırf statü, iş hayatu ya da üçüncül faktörler yüzünden değil; kişi kendi için de diş beyazlığı isteyebiliyor. Dişlerdeki şekil ve renk bozuklukları, psikolojik problemlere yol açıyor. Diş hekimliğinde estetik ve restoratif maddelerin gelişmesi sayesinde pek çok renk, şekil ve konum bozuklukları kolayca tedavi ediliyor. Bunların arasında yer alan renklenmiş dişlerin beyazlatılması (bleaching) yöntemi, diğer restoratif metotlara kıyasla daha ekonomik, kolay ve zahmetsiz olarak karşımıza çıkıyor.

Peki, dişler neden beyazlığını kaybediyor?

Dişlerin oluşum döneminde ortaya çıkabilen yapısal bozukluklar, çocukken ya da anne karnındayken kullanılan çeşitli ilaçlar ve antibiyotikler, beslenme alışkanlıkları, sigara, çay ve kahve gibi boyayıcı içecekler ve zararlı alışkanlıklar ve içilen sulardaki flor miktarı dişlerde beyazlık kaybına yol açabiliyor.

Herkes diş beyazlatabilir mi?

Herkes diş beyazlatmaya başvurabilir, ancak beyazlatma öncesi diş hekimi muayenesinden geçilmesi çok önemli. Hastanın ağzında ilerlemiş çürükler varsa, ilerlemiş dişeti hastalığı varsa, önce bunların tedavisinin yapılması gerekir. Ardından beyazlatma işlemine başvurulur. Bunun dışında büyüme ve gelişimini tamamlamamış kişilere beyazlatma yapılmaz.

Beyazlatma güvenli midir, yoksa dişlere zarar verir mi?

Yapılan araştırmalar; yüzde 10 beyazlatma solüsyonu kullanımında hiçbir zarar olmadığını ortaya koyar. Yapısal değişiklik ve kalıcı hasar söz konusu değildir. Diş beyazlatma oldukça güvenilir ve başarılı bir yöntemdir.

Dişler herkeste aynı oranda mı beyazlar?

Diş beyazlatma işlemi aslında kişiye özgüdür. Beyazlığı kaybetme oranına göre dişlerin tonu, herkeste daha farklı beyazlar. Herkeste aynı oranda olmaz; renginin ne kadar açılacağı dişin yapısına göre değişiyor.

Diş beyazlatmanın yan etkileri var mı?

Diş beyazlatma işleminde geçici yan etkiler olacaktır. Her tıbbi tedavi olduğu gibi… Bu etkiler kalıcı değildir.  Bütün beyazlatma jelleri az çok hassasiyete yol açabilir. Soğuk-sıcak içeceklere ve havaya karşı hassasiyet gelişebilir. Bu, normal ve beklenen bir yan etki olarak karşımıza çıkar. Söz konusu hassasiyetin 24-48 saat içinde geçmesi gerekiyor.  Hassasiyet durumunda, diş hekimi hastaya uygulayacağı florür ve diş macunu veya kremleri  önerir. Bu sayede hassasiyet daha hızlı şekilde ortadan kaybolur.

Beyazlatmanın etkisi ne kadar sürer?

Beyazlatma işleminden elde edilen netice, kişinin diş yapısına bağlı olarak değişir. Ortalama olarak 6 ay-2 yıl arasında sabit kalır. Ancak bu süreçte hastanın davranışları, ağız ve diş bakımı çok önemli… Beyazlatma sırasında ve sonrasında en az iki hafta dişleri boyayan maddelerden uzak durmayı unutmamak gerekiyor.

Diş beyazlatma işlemi ne kadar sürer?

Dişlerinin renginden memnun olmayan kişiler için en ideal ve başarılı bir çözüm olan kişilere diş beyazlatma, oldukça işe yarar ve etkin bir yöntem olarak sıkça uygulanıyor. Dişler, birçok farklı sebepten renklerini kaybedebilir.  Kişiye özel diş rengini bir kaç ton açmak için dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine yapısında meydana gelen renkli organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri ile çözünmesi uygulamasıdır. Sigara, çay, kahve, şarap gibi faktörler dişlerde kalıcı renk değişimlerine yol açıyor. Bunun dışında eski dolgular, protez uygulamaları, antibiyotik kullanımları ya da aşırı florid tüketimi de dişlerde renk değişimine yol açabiliyor. Bu lekelenmeler kolayca ve hızlı bir şekilde ortadan kalkıyor.

Diş beyazlatmadan sonra uzak durulması gerekenler neler?

Asitli içeceklerden, sigara kullanımından,  tetrasiklin içerikli ilaçlardan uzak durmak oldukça önemli. Bununla beraber kahve, çay ve şarap tüketimini bırakmak da gerekiyor. Asitli içecekler diş hassasiyetinin artmasına yol açacak ve dişleri aşındıracaktır. Bu yüzden beyazlatma işleminden sonra uzak durmak oldukça önemlidir. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.