Geçirdiği bir kaza sonucu 26 yaşında felç olan Celal Dilbaz’ ın, tedavisinde uygulanan yöntemlere gelin birlikte bakalım.

Yeni evli bir çiftti onlar. Celal Dilbaz ve eşi Buket Hanım hayatlarını birleştirmiş, geleceğe birlikte güvenle yol almışlardı. Fakat 2013 Ağustos ayında bütün hayatları değişti.

Celal bey bir iş kazası geçirerek felç oldu

Trenden düştü. Celal Bey’de t12 kırığı meydana geldi. Sağlık merkezimize tren kazası sonrasında geldiğinde omurgasında belli bir seviyede kırık vardı. Ve buna bağlı olarak omurilik zedelenmesi oluşmuştu. Vücudunun alt kısmını, gövdesini ve bacaklarını kullanmakta güçlük çekiyordu. Buradaki kaslarında güçsüzlük ve kas hacminde azalma mevcuttu.

Peki eşiniz Celal Bey ilk kazayı geçirdiğinde duygularınızı anlatır mısınız?

Buket Hanım: “Ben kazayı ilk telefonla öğrendim. Telefonla arayarak eşimin kaza geçirdiğini söylediler. Ben ufak tefek bir kaza sanıyordum. Hani ne bileyim aslında kazayı o kadar fazla gözümde büyütmedim. Biran önce hangi hastanede olduğunu öğrendim ve ona gitmek istedim. Ama gittikten sonra ne kadar çok büyük bir kaza atlattığının farkına vardım. Ve o zaman çok üzüldüm yani çok kötü hissettim kendimi. Çok büyük bir kaza atlatmıştı eşim. Fakat Celal Bey yine de tam olarak olan bitenin farkında değildi. İlk kez böyle bir durumla karşılaşıyorduk. Zamanla her şey düzelirdi, zamanla Celal bey tekrar yürürdü belki ama zamana ihtiyaç vardı.

Peki Celal Bey’in felç teşhisi konulduğunda neler yaşadınız?

Eşimin ameliyat olması gerekiyordu ama ben bu ameliyatın neden nasıl olacağını bilmiyordum. Doktor ameliyat yaptıktan sonra, tabi ben eşimle bir hafta sonra birlikte el ele, kol kola yürüyerek hastaneden eve gideceğimizi sanıyordum. Doktorun ameliyat sonrası yaptığı konuşma sonrasında durumun ciddiyetini anladık. Artık hayatımız tamamen değişmişti. Artık birlikte kurduğumuz hayaller o kaza ile birlikte yok olmuştu.

Celal Bey yaşadıklarınızı bizimle paylaşır mısınız?

Tren kazası geçirip hastaneye kaldırıldıktan sonra ameliyata alınmışım. Bu ilk ameliyattan sonra doktor odamıza geldi serviste iken tıp dilinde durumu anlattı. Yani tıp dalında anlatmaya çalıştı omurilikten sinirler geçer, beyinden ayaklara ileti gider senin geçirdiğin kaza ile bu iletimde sıkıntı oluşmuş ve hasar görmüş. Direk yüzüme “Sen artık yürüyemeyeceksin.” dedi. Ben ve eşim büyük bir şaşkınlık yaşadık. Doktor direk söyledi yani onlar böyle vak’aları çok gördüğü için çok normal bir şekilde “Artık yürüyemeyeceksin, oturman için ve omuriliğin daha fazla zarar görmeden seni ameliyat ettik.” dedi.

Bende o an kendime bir hedef koydum dedim yürüyeceğim ben dedim. Sonradan hastalığı araştırmaya başladım nasıl olur, tedavi nasıl gider,hayatımı  nasıl etkiler araştırdım. Hemen hastaneleri araştırdım.

“Sana inat yürüyeceğim”. dedi

Geçirdiği kaza sonucu artık yürüyemeyeceksin denilen Celal Bey, kendisine bunu söyleyene kişiye “Sana inat yürüyeceğim.” dedi.

Eşi Buket Hanım, doktor geldi ve eşimin artık yürüyemeyeceğini söyleyince başımdan aşağıya kaynar sular döküldü o an. Dışarı çıktım ve biraz ağladıktan sonra kendimi toparladım. Yani kaza olmuştu ve artık geriye alamıyorsunuz zamanı. O yüzden geleceğimize bakmak istedik ve biran önce bu hastalıkla alakalı tedavi almak istedik.

Farklı sağlık merkezlerinde uzun süren tedaviler sonucu az da olsa iyileşme sağlandı.Ancak sağlanan bu küçük iyileşme süreci bizi çok yıprattı.

Hayatları Visit to be treated  ile bir kez daha değişti

Hayatları Visit to be treated  ile doğru tıp tıp merkezine geldikleri andan itibaren bir kez daha değişti. Geldiklerinde Celal Bey, iki koltuk değneği ile zor adım atıyor, desteksiz duramıyordu. Fakat bu kez daha umutlulardı, artık geleceği planlar hale gelmişlerdi.

Celal bey, tıp merkezimizde doğal yöntemlerle robotik tedavinin bir arada olduğu bir program gördü. Yoğun bir tedavi gören Celal Bey sürekli doktor kontrolünde ve sık sık muayene edilerek sağlığında ki gelişmelere göre tedavisinde değişiklikler yapıldı.

Celal Bey doğal su ve çamur tedavisinin yanında robotik tedavi ile büyük gelişim sağladı. Eskisine göre çok daha fazla adımlar atıyor, robot sayesinde kasları gelişiyor.Ve ayaklarının yere değdiğini söylüyor.

Celal Bey’in felç tedavisinde hangi yöntemler kullanıldı?

Celal Bey başka merkezlerde klasik tedaviler görmüştü. Sağlık kuruluşumuza geldiğinde imkanlarımız daha farklı ve daha fazla olduğu için ona hem havuz içerisinde bire bir kas güçlendirme hem denge yürüme çalışmaları yaptırıldı. Hem rehabilitasyon salonumuzda fizyoterapistlerimiz birebir kas güçlendirme, eklem hareket açıklığı, denge ve yürüme çalışmaları yaptırıyor. Ayrıca kendisini yürüyüş robotuna alıyoruz. Yürüyüş robotunda normal bir terapistin yürütmesine göre 10 kat daha fazla yürütebiliyoruz. Bu şekilde hani hem yukarıya doğru sinir akımını sağlayıp tekrar yürümeyi öğretmeye çalışıyoruz hem de kaslarını güçlendiriyoruz. Denge çalıştırıyoruz ve robotta yürüme mesafesini arttırmaya çalışıyoruz

Tabi bu tip hastalarda sık sık kasılmalar oluyor. Onun için kendisine doğal çamur ve tıbbi masaj tedavileri uyguluyoruz. Ayrıca bacaklarında olan kas güçsüzlükleri için elektrikle beraber elektrik stübilasyonu dediğimiz bir uygulamayla kas güçlendirme tedavisi uyguluyoruz. Oldukça yoğun bir programla sağlığına kavuşması için gerekli tüm yöntemleri kullanıyoruz.

Celal Bey tıp merkezine çift koltuk değnekleri ile geldi

Celal Bey tıp merkezine geldiğinde çift koltuk değnekleri ve ayağına takılan bir takım aletlerle 100 metreyi zor yürüyebiliyordu. Ve kendi başına dik olarak duramıyordu.

Celal Bey’e yaptığımız tedavi neticesinde öncelikle bacaklarında ki kas güçlerinde artış sağladık. Fiziksel komplikasyonda da artış sağladık. Şimdi Celal Bey artık tek başına hiçbir destek olmadan birkaç saniye 15-20 saniye tek başına ayakta durabiliyor.

Ve önceden çift koltuk değneğiyle 100-150 metre yürüyen Celal Bey neredeyse 1 kilometre kadar bu şekilde yürüyebiliyor. Ayrıca Celal Bey’in bacağında çok ciddi his kayıpları vardı. Yavaş yavaş Celal Bey’in özellikle diz altındaki his kayıpları geri gelmeye iyileşmeye başladı. Son muayenemiz de her iki bacakta neredeyse bütün kas gruplarında bir derece iki derece düzelme olduğunu saptadık. Ayrıca denge problemleri azaldı ve fiziksel kondisyonu arttı. Akciğer ve kalp kapasitesi arttı ve bu onun hem tedaviye katılımını arttırdı hem moral ve motivasyonunu arttırdı hem de günlük hayatta daha kolay işlerini daha bağımsız yapmasına yardımcı oldu. Tabii tedaviye devam ederek ilerleyen zamanlarda çok daha iyi sonuçlara varabileceğiz.

Hasta ve hasta yakınlarına tedavi, termal ve tatil üçlemesini  sunuyoruz

Türkiye’de fizik tedavi merkezi ile 5 yıldızlı otelin de içinde bulunduğu tedavi, termal ve tatil üçlemesini hasta ve hasta yakınlarına sunan sağlık merkezlerimiz var.

Bu merkezlerimizin bir özelliği de 2000-2500 senedir uygulanan kaplıca tedavisi, masaj, çamur tedavileri gibi tedavilerin yanında en ileri teknoloji, yürüyüş robotu, kol robotu, bel boyun fıtığı robotu gibi cihazları da bir arada kullanabilmesi ve böylelikle tedavinin etkinliğini arttırmasıdır. Aynı zamanda tedavi etkinliğinin yanında tedavinin sürecini de kısaltabilmesi önemli bir faktördür. Hastalarımız çoğu zaman klasik tedaviler görerek bize geliyor fakat klasik tedavi bir yere kadar yetiyor. İşte burada oluşturduğumuz bu doğal ve teknolojik tedavileri bir arada sunma konsepti sinerjik yani ikisinin tek tek etkisi birleşince çok daha fazla bir etkiye sebep oluyor.

Hastalarımız tedavi olurken aynı zamanda tatil yapabilme imkanına sahipler

Bu nedenle hastalarımız bir yandan tedavi olurken bir yandan da burada tatil yapabilme imkanına sahipler. Sağlık merkezi olarak, çevremizde bir sürü turistik ve tarihi mekanlar var.  Dünya harikası yerler ayrıca özellikle Orta Doğu’dan gelen hastalarımız için hava alanından itibaren hastalarımızı ve yakınlarını karşılayabiliyoruz. Burada onlar için profesyonel tercümanlar bulunduruyoruz. Kültürlerimiz birbirine çok yakın burada yemek içmek konusunda olsun gündelik hayatları idame ettirmek olsun pek çok konuda yardımcı oluyoruz. Onlara kendilerini evlerinde hissettirecek hizmetler sunuyoruz.

Hem tedavi etkinliğimiz açısından hem de diğer sosyokültürel etkenlerden ötürü dünyanın pek çok yerinden de Türkiye’ ye turist hastalar gelmektedir.

Celal Bey felç tedavisine başladığınız ilk günden bu güne kadar hayatınızda değişen ne oldu?

Buraya gelmeden önce kaslarım biraz daha zayıftı. Aktif hareketim vardı ama buraya geldikten sonra kaslarım biraz daha güçlenmeye başladı. Bazı yapamadığım hareketleri daha kuvvetle yapmaya başladım. Bir adım ilerisi, bir adım ileriye gitmek ayakta daha fazla kalabilmek. Biraz farklılık var önceki yaptığım hareketi 3 saniyede yapıyorsam şimdi 8-10 saniyeye çıktı. Bunu dakikalara yükseltmek amacım inşallah belli bir zamandan sonra olur,     zaten yavaş ilerliyor bu hastalık. Amacım hem tedavi ile bir nevi geriye de gitmemek. Bir süre tedavi görmedikten sonra kaslarım güçsüzleşiyor ve erimeye başlıyor. Buraya geldiğimde ki halimden çok farklı oldum. Şu anda ise durumum çok iyi.

Hastalarımızın hepsinin ortak özelliği hızlı ve imkansız denilen iyileşmeler sağlamaları

Celal Bey’in, 2500 yıldır tedavi için kullanılan şifalı sular ile birlikte teknolojik tedavinin bir arada sunulduğu yoğun bir programla ayağında his çoğaldı, tek başına desteksiz durur hale geldi.

Celal Bey, tıp merkezlerimiz de tedavi gören hastalarımızdan biri. Hastalarımızın hepsinin ortak özelliği hızlı ve imkansız denilen iyileşmeler sağlamaları. Kullanılan doğal yöntemlerle kasların yumuşaması sağlanırken, teknolojik tedavilerle iyileşme süreleri hızlanıyor.

Tıp merkezlerimizi farklı kılan bizde robot daha iyi yürütüyor, sadece kendi yürütmüyor, kişiye yük vermiyor, yükünü azaltarak kişinin yürümesini, kendini zorlamasını sağlıyor. İkinci olarak su terapisi ve üçüncü olarak fizyoterapistler devreye giriyor. Fizyoterapistler hastalarla manevi olarak ta ilgileniyorlar. Motive edici sohbetler yaparak, birebir ilgilenerek, derdinizi anlayarak ilgileniyor ve en sonunda çamur terapisi, kasları güçlendirmek için çamur terapisi de olmazsa olmazlardan.

Türkiye tarihî, doğal güzellikleri ve tedavilerde sağladığı başarılarla yurt dışından pek çok hastayı ağırlıyor.

Bir hastanın tüm zamanı tedavi ile geçmiyor. Üstelik hastaların refakatçileri de oluyor. Aynı Celal Bey’in sürekli yanında olan eşi Buket Hanım gibi. Tedavi dışında arta kalan zamanlarında tarihi ve doğal güzellikleri gezerek değerlendiriyorlar. Buket hanım hem burada geçirdiği zamandan hem de eşinin ilerlemesinden dolayı çok mutlu.

Kullanılan robotik cihazın detayları nelerdir?

Celal Bey, gibi hastalarımızda erken dönemde ambilasyon çok önemlidir. Hastaların mümkün olan en kısa zamanda ayağa kaldırılması, mümkünse adım aldırılması tedavinin ilerleyişi açısından çok önemli bir yere sahip robotik rehabilitasyon. Bu anlamda bize çok büyük artısı var. Kendi başımıza 5 kişinin 6 kişinin ayağa kaldırmakta güçlük çekeceği hastaları robot ile çok rahat ayağa kaldırabiliyoruz aynı zamanda hastalarımızı robotik rehabilitasyonla, günlük hayatta kendimizin yürüteceğimizden daha uzun bir süre boyunca yürütebiliyoruz. Yine aynı zamanda hastalar simetrik adım almayı ve doğru adım almayı görüyor ve öğreniyorlar.

Peki Celal Bey’in tedavisinde ki hedef nedir?

Her hastamızda kısa ve uzun dönem hedeflerimiz olur. Celal Bey için şu andaki kısa dönem hedefi elbette ki kas kuvvetini arttırmak ve kas kuvveti arttıktan sonra denge ve koordinasyonunu arttırmak hedefi var. Bu sayede denge ve koordinasyonu arttığında hasta kendi başına ayağa kalkabilir ve kendi başına adım alabilir duruma gelecektir

Eşimde bu tedavi ile gerçekten büyük ilerlemeler oldu

Buket Hanım: “Hastaneden iyi, verimli bir şekilde çıkmak istiyoruz. Eşimde bu tedavi ile gerçekten büyük ilerlemeler oldu. Biz tedavimize burada devam ediyoruz amacımız aslında bağımsız yürümek. Eşimin tek başına yürümesini çok istiyorum. Şu an yüzde 60 – 70. Ama biz inanıyoruz ki bu tedaviden sonra yürüme oranımız yüzde 100 olacak.

Yurt dışından gelen hastalar her zaman Celal bey gibi ağır vak’alar olmuyor. Bazen cilt tedavisi için geliyor hastalar,  bazen de sağlıklı sularda ağrılarını dindirmek için geliyorlar. Sadece tatil için gelenler bile var.

Celal Bey gibi siz veya bir yakınınız felç geçirdiyse

Celal Bey gibi siz veya bir yakınınız kaza geçirdiyse ve yürümekte güçlük çekiyorsanız tedavi olarak bu hastalıktan kurtulmak isterseniz sizlere en doğru merkezi bulmamız için http://www.visittobetreated.com adresinden bize ulaşın. Uzmanlarımız uygun bütçe ve tedavi planlaması ile size dönüş yapacaktır. Visit to be treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ”Formu doldurmanız yeterli.”