Kemik iliği nakli yöntemleri için artık ilaçlara, uzman teknik ekiplere, kemoterapi protokollerine ekonomik şekilde kolay ulaşılabiliyor.

20 aylık Tara K.’nın hikâyesi ve tedavisi

Langerhans hücreli histiositoz tanısı konan 20 aylık bir bebek (Tara K.) bile kemik iliği nakliyle iyileşebiliyor. Bu hastalık; langerhans hücrelerinin gereğinden fazla üretilmesi olarak tanımlanıyor. Bağışıklık sisteminin sağlığına katkısı bulunan langerhans hücreleri vücutta özellikle deride, lenf nodüllerinde, dalakta, karaciğerde ve kemik iliğinde bulunuyor.

Tara K.’nın tedavisinde önce kemoterapiye başlanıyor. Bu sırada olası kemik iliği nakli için araştırmalara başlanıyor. Anne ve kardeşler gibi yakın akrabaların kemik iliğinin uyumuna bakılıyor.

Tara K. ve benzeri vakalarda kemik iliği nakli sonrası ilerleyiş

Kemik iliği naklinden sonra 1-2 ay süreyle ortalama haftada bir kontroller yapılıyor. Bu süreçte iliğin vücut tarafından sağlıklı bir şekilde kabul edilip edilmediği gözleniyor. İlk aylarda mümkünse uçağa binilmemesi ve bol bol dinlenilmesi tavsiye ediliyor. Kritik aylar atlatıldıktan sonra ise aylık kan sayımları ile genel kontrollere devam ediliyor.

Bazı vakalarda maalesef nakledilen hücreler vücut tarafından kabul edilmeyebiliyor. Ayrıca nakilden sonra 2 yıl boyunca da enfeksiyon riski yüksek oluyor.

Kemik iliği nakli çeşitleri

3 temel kemik iliği nakli yapılıyor. Doku uyumu olan herhangi bir akrabadan kök hücre alınarak yapılan nakle allojenik nakil deniyor. Kişini kendi hücrelerinden alınan kesitin yine kişinin kendisine verilmesi yöntemine de otolog ismi veriliyor. Tek yumurta ikizinden alınan kök hücrenin transferi ise singeneik kemik iliği nakli oluyor.

Kemik iliği nakillerinde başarı oranı

Kemik iliği nakillerinde uzun vadede başarı nakli gerektiren hastalığın yapısına, alıcı ve vericinin uyum oranına bağlı oluyor. Uzmanlar başarı oranı ile ilgili ortalama oranlar verebiliyor. Otolog nakillerde %97, uyum olan allojenik nakillerde %85, haploidentik nakillerde ise %80 civarında başarıdan bahsediliyor.

 

Kemik iliği nakli; kan hastaları, kanserli kişiler, bağışıklık sistemi sorunu yaşayanlara umut ışığı oluyor. Kendi kemik iliği verimli çalışmayan kişiler nakil sayesinde iyileşebiliyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.