Türkiye tüp bebek tedavisine dünya ile aynı zamanda başladı ve yıllar içinde başarı oranı ile dünyanın en iyi tüp bebek tedavi merkezlerine sahip oldu.   Tüp bebek tedavileri ile kısırlık bir kader olmaktan çıkıyor,  aileler anne baba olmanın mutluluğunu yaşarken, aynı zamanda bebeklerin sağlıkları genetik yöntemlerle garanti altına alınıyor.

Ne zaman çiftler çocuk sahibi olmak için tüp bebek tedavisini yapmalılar?

Çocuk sahibi olup da bir yıl korunmasız birliktelikle çocuk sahibi olamayan aileler tabi ki bir jinekoloğuna ya da üroloğa başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu önemli bir konudur, çünkü normal şartlarda korunmasız birliktelikle çocuk sahibi olunmuyorsa burada çeşitli sebepler olabilir. Kadın faktörlü, erkek faktörlü ya da nedensiz infertilite sebepleri olabilir. Dolaysıyla bu gibi durumlarda direkt ilgili jinekolog veya üroloğa doktorlarına başvurarak hangi konuda çocuk sahibi olamadıkları ile ilgili detaylı bili alarak tüp bebek tedavilerine yönelebilirler.

Tüp bebek tedavisinde kadının yaşı çok önemli. Çünkü ilerleyen yaşta kadının normal yollarla hamile kalma şansı azalıyor.

35 yaşı üzerinde olan kişiler tüp bebek tedavisi olmaları için ne kadar beklemeleri gerek?

35 üstü çocuk sahibi olmak isteyen aileler tabi ki burada riskli dönemdedir. Bu sebeple de 35 yaş ve üzeri kişilerin 6 ay korunmasız birliktelikle çocuk sahibi olamıyorlarsa ilgili jinekolog veya üroloğa ya da ilgili tüp bebek merkezine başvuruda bulunabilirler.

Ne zaman çiftler tüp bebek tedavisine karar vermeliler?

Çiftlerin tüp bebek tedavilerine karar veren en büyük kısımı; daha öncesinde başvuru yaptıkları zaman doktorlarının istedikleri tetkik ve tahlilleri tamamlayarak ilgili hekime göndermeleriyle başlar. Çünkü bu hormon tetkikleri aslında kadın faktörü ya da erkek faktörlüğü olarak sorunun ortaya çıkmasını sağlar ve bu ortaya çıkan sorunlar sonrasında doktorların değerlendirmeleriyle tüp bebek tedavi süreci aileler açısından başlamaktadır. İlgili tetkik tahliller de zaten hangi konudan hangi sıkıntının olduğunu çok net bir şekilde bilgi vermektedir.

Tüp bebek tedavisinde Türkiye Avrupa ve ABD ile yarışır bir ülke konumunda. Hatta bazı noktalarda onların da önüne geçmiş durumda. Özellikle yurt dışından tüp bebek tedavisi hem çok pahallı hem de bekleme süreleri çok uzun.

Türkiye’de tüp bebek tedavileri seksenli yılların sonundan beri günümüze kadar uzanan bir zaman diliminde uygulanıyor. Türkiye’de bu noktada  iyi bir yerde. Tüp bebek tedavileri konusunda hem uluslararası hastaların tercih etmeleri, hem de Türkiye’deki başarı oranlarına bakıldığı zaman sıralama olarak Avrupa ülkelerinde ilk 5 ülke arasında yer alır.

Kısırlık, her 100 çiftten 15’inin yardımcı üreme yöntemlerine başvurmadan çocuk sahibi olmamasına yol açıyor. Günümüzün yaşam koşullarının zorlaşması, çocuk sahibi olma yaşının ilerlemesi, iyi beslenememe ve stres gibi faktörlerle kısırlık durumu git gide artıyor.  Tüp bebek tedavi yöntemleri de kısırlık sorunu yaşayan çiftlerin çocuk özlemlerini dindiriyor.

Tüp bebek tedavisi nedir?

Tüp bebek anneden yumurta hücresinin alınması, babadan da sperm hücresinin alınmasını takiben bu iki hücrenin laboratuvar ortamında birleştirilmesi ile başlıyor. Daha sonra bu işlemleri takiben oluşan bebeğin yani embriyonun ana rahmine yerleştirilme işlemidir. Çocuk sahibi olmakta güçlük çeken çiftlerde uygulanan bir yardımcı üreme tekniği.

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yüzde 30’unda erkeğe ait sorunlar, yüzde 30’unda kadına ait, yüzde geri kalan 40’lık kısmında da hem kadına hem erkeğe ait sebepler bulunuyor. Bu sebepler doğrultusunda tedaviler uygulanıyor. Kadına ait sebepler çoğunlukla tüplerde tıkanıklık olarak karşımıza çıkıyor. Her iki tüpte de tıkanıklık varsa ya da yumurtada yumurtlama bozukluğu varsa ve tüp bebek öneriliyor. Yine sperm sayısı belli sayının altındaysa tüp bebek öneriliyor. Bu sperm sayısı azlığı bazen sıfırda olabilir, yani erkekte hiç sperm bulunmayabilir. Bu gibi durumlarda da bazı cerrahi yöntemlerle, tüp bebek uygulanabiliyor. Bunun dışında yüzde 10-15 lik grupta hasta grubunda hiçbir sebep bulunamıyor. Ama bu gruptaki hastalar için eğer 2 kere aşılama yapılmış bir sonuç alınamamışsa, tüp bebek tedavisi öneriliyor.

Çocuk sahibi olamamak bir kader değil. Tüp bebek tedavisinde Türkiye uzun yıllardır çalışma yapıyor ve bu konuda lider ülke konumunda.

Tüp bebek tedavisinde en önemli konulardan biri de kadının yaşı… Kadının yaşı 35’in altındaysa, bir yıla kadar doğal yollarla çocuk sahibi olunması tavsiye ediliyor. Ancak 1 sene boyunca düzenli olarak ve korunmadan cinsel hayat yaşansa da çocuk sahibi olamayan çiftler tüp bebek tedavisine başvurmalı. 35 yaşın üstündekiler için ise bu süre 6 ay. 35 yaşın üstünde bir bayan 6 ay eşiyle birlikte olmasına rağmen çocuk sahibi olamıyorsa mutlaka araştırmalar yapılmalı tedavi başlanmalıdır.

Amacına uygun ve başarılı bir tüp bebek tedavisi genellikle 4 aşama olarak gerçekleştirmekte. Önce anne ve baba adayları inceleniyor.  Ardından  yumurtalık uyarıcı hormonlar kullanımı ile yumurta geliştirilmesi ve takibi yapılıyor. Daha sonra yumurtalık ve sperm elde ederek laboratuvar ortamında üretiliyor ve embriyo takip ediliyor. Son olarak da embriyonun rahme uygulanması geliyor.

Süreç yaklaşık olarak bir ayda tamamlanabiliyor. Ancak yumurtaların büyütüldüğü aşama, yaklaşık olarak 10-12 gün sürüyor. Bu süreçte hastalar 2-3 günde bir muayene ediliyor. Ultrasonla yumurtanın büyümesini takip ediliyor, daha sonra yumurta toplama işlemi yapılıyor. Toplandıktan yaklaşık 5 gün sonra ya da 3 gün sonra da embriyo transfer ediliyor. Bazen dondurma işlemi uygulanabiliyor. Dondurma işlemi yapıldığında embriyo dondurulduğunda bu dondurulan embriyolar ertesi ayda transfer edilebiliyor.

Yumurta toplama işlemi, tüp bebeğin önemli aşamalarından biridir. Genel anestezi altında yapılıyor yumurta toplama işlemi. Ağır bir anestezi değil, hafif bir anestezi altında yumurtalar toplanıyor. Hasta 1-2 sat dinlendikten sonra evine ya da oteline geçebiliyor.

Yumurta toplandıktan ve sperm de alındıktan sonra iş laboratuvarda devam ediyor. Toplanan yumurtanın kaçı döllendi, kaçı bölündü, kaçı iyi kalite, bunların bilgileri embriyologlar tarafından hastalara veriliyor. Embriyo kalitesine göre yani alınan hücrelerden ortaya çıkan embriyoların durumuna göre 3 ya da 5 gün sonra bebeği rahim içerisine genel anestezi uygulamadan transfer ediliyor.

Uluslararası standartların üzerinde başarı, kişiye özgü tüp bebek tedavisi, deneyimli ve güçlü doktorlar, en yeni ve en yüksek teknolojilerin kullanılması sayesinde başarı elde edilebiliyor. Anne ve baba adayları ile oluşan güven ilişkisi de bu başarıya katkı sağlıyor.

Tüp bebek tedavisinde öncelikle hekimin hemşire hanımların söylediği talimatları harfiyen uygulaması gerekiyor. Genellikle yumurta büyütme aşamasında ovülasyon indiksiyonu aşamasında insülin iğnesi gibi küçük iğnelerle hasta kendisine iğne yapar. Ama esas önemli olan tüp bebek öncesinde çiftlerin kilo vermeleri. Obezite tüp bebek başarısını etkileyen önemli bir şeydir. Sigara kullananlar varsa sigarayı bırakmaları çok önemlidir. Düzenli spor yapmaları egzersizlerini yapmaları önemlidir. Bu şekilde tedavideki başarı şansı artıyor. Tüp bebek tedavisinde başarı şansını arttıran bir başka ancak önemli faktör ise, doğru tedavi merkezini bulmak. Tedavide teknolojik imkanları yeterli, kendini kanıtlamış tedavi merkezleri ile çalışmak, çiftin çocuk sahibi olma şansını arttırıyor. Tedavi için mutlaka doğru merkezin tercih edilmesi gerekiyor. Kısırlık sebeplerinin doğru tespit edilmesi, çifte en uygun tedavinin uygulanmasını sağlıyor.

Siz de bebek sahibi olmak istiyor ama olamıyorsanız bize www.visittobetreated.com adresinden ulaşabilirsiniz. Visit to be Treated aracılığı ile size en uygun tedavi merkezini bulmamız için yapmanız gereken tek şey formu doldurmak. Sizi Türkiye’nin en iyi tüp bebek klinikleri ile bir araya getirelim ve en uygun fiyatları sunalım.